Coinbase Pro Nedir, Nasıl Kullanılır?

12 Dakikada Okunabilir


Coinbase Pro, yakın zamana kadar GDAX ismiyle geçmesine rağmen, kripto para borsaları dünyasında liderlik konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Mevcut adından da anlaşılacağı gibi, Coinbase Pro, daha ayrıntılı grafikler, işlem limitleri ve işlem seçenekleri de dahil olmak üzere, gelişmiş yatırımcıların takdir edeceği özelliklerle dolu Coinbase sürümüdür.

Tüm kripto para borsaları arasında adından en fazla söz ettiren Coinbase, ABD merkezli bir kripto para borsası olmasının avantajlarını kullanan bir kripto para borsası olsa da üzerinde olan yükümlülükler ABD’de merkezi olarak hizmet vermesi nedeniyle çok daha fazladır. Coinbase, tüm dünyada her ülkeden milyonlarca kripto para yatırımcısının aktif ve inaktif olarak kullandığı kripto para borsalarından birisidir. Adından da anlaşılacak olduğu gibi Coinbase Pro yeni bir hizmet olması ve kripto para borsalarında daha rahat ve daha fazla işlem limiti ile işlem yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunmaktadır.

Coinbase Pro’nun en çok övündüğü konu en güvenilir platform olması ve ABD merkezli olduğundan dolayı diğer kripto para borsalarına göre daha iyi olması ile adından söz ettirmektedir. Kripto para borsasının her aldığı karar yönetimde bazı değişimlere sebep olabilse de kripto para borsasının daha güvenilir bir kripto para borsası olduğu bilinmektedir.Kripto para borsası FDIC sigortası kapsamında 250.000 dolara kadar olan kayıpları da sigortaladığı için güvenilir kripto para borsaları arasında ilk sıradaki ve ilk tercih edilen borsa olmaktadır.

Coinbase Pro, profesyonel yatırımcılar için tasarlanmış Coinbase’in bir parçası olduğu için, bu daha gelişmiş platform normal Coinbase borsası kadar saygın olarak kabul ediliyor. Coinbase, Haziran 2012’de, dijital para birimi cüzdanı olarak, tüketicilerin ve tüccarların Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi yeni dijital para birimlerini kullanarak işlem yapabilmeleri için bir platform olarak kuruldu. Coinbase, San Francisco, California’da yerleşiktir ve 150 milyar dolardan fazla işlem gören 25 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.

Coinbase Pro Kimleri Hedeflemektedir?

Coinbase Pro kripto paralar ile daha fazla bilgili olan ve daha iyi bilgi edinmiş olan kripto para tüccarlarını hedeflemektedir. Kripto para birimleri ile ilgili bilgi sahibi olan herkes Coinbase Pro kullanabilir ancak belirli işlem limitleri olan kripto para yatırımcılarına yönelik olarak hazırlanmıştır.

Coinbase Pro’yu Kimler Kullanabilir?

Coinbase Pro kurumlar için değil bireysel kripto para sahipleri içindir. Coinbase Pro tarafından desteklenen coğrafi bölgelerden birindeyseniz, kolayca hesap açabilirsiniz. Coinbase, Türkiye’den belirli işlemler yapılarak herkes tarafından kullanılabilir.  Ayrıca mevcut Coinbase hesabınızı Coinbase Pro’ya hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Kanada, Singapur ve Avustralya’dakiler, fiat paraya erişimi olmayan kripto para birimlerine erişmek için Coinbase Pro’yu kullanabilir.

İngiltere, Avrupa ve ABD’de olanlar da fiat para birimleri için destek veriyor. Tek istisnalar, Wyoming ve Hawaii’de bulunanların, henüz orada lisanslı olmadığı için Coinbase Pro’yu kullanamayacakları yönündedir. Burada olan Türk kripto para sahipleri Türkiye merkezli olarak Coinbase Pro kullanabilirler*.

Desteklenen Avrupa ülkeleri arasında İsveç, İsviçre, Slovenya, İspanya, Slovakya, San Marino, Polonya, Portekiz, Norveç, Hollanda, Malta, Monako, Letonya, Lihtenştayn, İrlanda, İtalya, Macaristan, Yunanistan, Finlandiya, Fransa, Danimarka, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Belçika, Bulgaristan ve Avusturya var.

Coinbase Pro kurumsal müşteriler için tasarlanmadığından; Bu gruplar için ayrı bir platform var. Coinbase Prime, kurumsal müşteriler tarafından kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır, ancak tüm Coinbase ürünlerine ve çeşitlendirilmiş likidite havuzuna aynı erişime sahiptir.

Bu platform ayrıca New York’ta kurumsal kapsama uzmanlarına sahip özel bir ekiple birlikte geliyor. Başka bir seçenek de, sıkı finansal kontroller ve güvenli saklama dahil, kurumlara dijital varlık gözetimi sağlayan Coinbase hizmetidir.

Coinbase Pro Hangi Kripto Para Birimlerini Destekliyor?

Çeşitli işlem çiftlerinin mevcudiyeti, tamamen belirli bir ülkedeki yerel düzenlemelere bağlıdır. Coinbase Pro kullanıcıları, herhangi bir işlem çifti ile ilgili olan sipariş defterlerini ve diğer bilgileri görüntüleyebilse de, yalnızca bölgelerindeki yerel düzenleyiciler ile uyumlu olan kripto para çiftlerini elde edebilir ve bunları değiştirebilirler. Kanada, Avustralya ve Singapur’da mevcut işlem çiftleri ETH / BTC, LTC / BTC ve BCH / BTC’dir.

İngiltere’de olanlar BTC / GBP, BTC / EUR, ETH / BTC, ETH / EUR, LTC / BTC, LTC / EUR, BCH / BTC veya BCH / EUR ticareti yapabilirler. Avrupa’dakiler BTC / GBP desteğinin yanı sıra aynı işlem çiftlerine erişim sahibidirler. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımcılar, Coinbase Pro’yu BTC / USD, ETH / BTC, ETH / USD, LTC / BTC, LTC / USD, BCH / BTC ve BCH / USD işlemlerinde kullanabilirler.

Türkiye’de ise bunlar tamamen değişebilir ve bazı yetki kısıtlamalarına bağlı olarak TL kullanımı asla mümkün değildir.

Coinbase Pro Hesap Doğrulama

Coinbase Pro’yu kullanmak için, alım satıma başlamadan veya hatta para yatırmadan önce yapılan hesabınızı doğrulamanız gerekir. Doğrulama işlemini tamamlamak ve platformu kullanmak için resmi bir belge yüklemelisiniz.

Amerika Birleşik Devletleri müşterileri bir devlet kimliği veya ehliyet yüklemelidir. Türkiye’den bir kişi iseniz ehliyet, kimlik veya pasaport ile Coinbase Pro hesabınızı doğrulatabilirsiniz. Ayrıca Coinbase Pro’yu ev adresinizle birlikte Sosyal Güvenlik numaranızın son dört hanesiyle birlikte vermelisiniz. İngiltere sakinleri bir devlet kimliği belgesi, pasaport veya ehliyet yüklemeli ve ulusal kimlik veritabanlarına dayanarak doğrulama sorularını yanıtlamalıdır. Diğer ülkelerden gelen kullanıcılar pasaportlar, ulusal kimlik kartları ve ehliyet gibi iki kimlik belgesi yüklemelidir.

Coinbase Pro ile nasıl işlem yapabilirim?

İşlem sayfasının sol üst köşesinde, görüntülemek veya işlem yapmak istediğiniz kripto para birimi çiftini seçtiğiniz bir açılır menü bulunur. Tüm çiftleri görüntüleyebilir veya seçeneklerinizi pazarlara göre daraltabilirsiniz. BTC, USD, EUR ve GBP ile pazarlara ayrılırlar.

Bunun sağında, sayfanın üst orta kısmında, seçtiğiniz parite hakkında güncel bilgiler göreceksiniz. Buna son işlem fiyatı, 24 saatteki yüzde değişim ve 24 saat işlem hacmi dahildir. Burada görülen bilgiler 7 gün 24 saat olmak üzere sürekli olarak değişmektedir.

Ticaret sayfasının sol kenar çubuğu, doğrudan bunun altındaki al ve sat sipariş formlarıyla, en üste giriş yapma veya kaydolma seçeneğine sahiptir. Bu sütunun sağında, bunun yerine ticaret geçmişini seçme seçeneğiyle sipariş defterini bulacaksınız. Sipariş defterinde piyasa büyüklüğü, fiyat ve “hesabım” için sütunlar bulunur ve üstte satış emirleri ve aşağıdaki emirleri listeler. Ticaret geçmişi, kronolojik sıraya göre listelenmiştir, her alım-satım belirtmek için renk kodludur. Ticaretin büyüklüğü, fiyatı ve zamanı ile ikincisine kadar sütunlar var.

Ekranın sağ tarafında, sayfanın genişliğinin yarısından birazını kaplayan fiyat çizelgesini bulacaksınız. Sağ tarafta, isterseniz bunu bir derinlik grafiğiyle değiştirmeyi seçebilirsiniz. Derinlik grafiği olarak, ortada listelenen piyasa fiyatı ile alım satım derinliklerini çizgi grafiklerde görebilirsiniz. Burada yapılması gereken çizelgeye hangisi sizin için daha uygun ve hoşunuza gidiyorsa ona göre seçim yapabilirsiniz. Kripto para borsasının sunduğu bu seçenekler arasında 2 farklı seçenek var ve herhangi birisi de tüm kripto para işlemlerinizi yapmanıza yarayacak kadar gelişmiştir. Herhangi bir noktanın üzerine gelindiğinde, size belirli bir fiyat, o noktada alabileceğiniz / satabileceğiniz miktar ve toplam kripto para miktarı gibi açıklamalar gösterir.

Fiyat grafiğini seçerseniz, sağ üst köşesinde, üzerine getirdiğiniz herhangi bir nokta için açık, yüksek, düşük, yakın ve hacim değerlerini görürsünüz. Bir noktanın üzerine geldiğinizde, yatay eksende belirli bir zaman ve dikey eksende belirli bir fiyat göreceksiniz. Varsayılan grafik türü, bir mum grafiğidir, ancak isterseniz çizgi grafiğe dönüştürebilirsiniz.

Şamdan grafiği, alış ve satış için sırasıyla renk kodlu yeşil ve kırmızı / turuncu renklerindedir. Grafiğin doğrudan sağ tarafında, grafik türünün yanı sıra aralıkları değiştirme seçeneği de vardır.

Varsayılan değer beş dakikadır, ancak diğer seçenekler arasında bir dakika, 15 dakika, bir saat, altı saat ve bir gün bulunur. Burası ayrıca EMA12 veya EMA26 olarak bir seçenek ekleyebilirsiniz.

Coinbase Pro ile Nasıl Alım Yapabilirim?

Coinbase Pro ile alım işlem emri verirken, Coinbase Market’in likiditesine doğrudan erişime sahipsiniz. Coinbase Pro’dan gelen siparişler, tıpkı GDAX’ta olduğu gibi doğrudan bu pazara verilir.

Sipariş vermek çok basit bir işlemdir. Ana üst gezinme çubuğundan “Borsa Görünümü” seçeneğine tıklayarak Ticaret sayfasına giderek başlayın. Ekranın sol tarafında, oturum açma veya hesap oluşturma seçeneğini göreceksiniz. Giriş yaparak başlayın. Takas yapmak istediğiniz kripto para birimi çiftini seçmek için giriş yaptığınız yerin hemen açılır menüsüne gidin.

Daha sonra, ekranın sol tarafında da, ancak biraz daha düşük yerde görünen, sipariş formuna gidin. Renk kodlu yeşil ve kırmızı / turuncu olan “Al” ve “Sat” sekmeleri vardır. İstediğiniz sipariş türüne bağlı olarak ilgili sekmeye tıklayın. Bu sekmelerin hemen altında, seçtiğiniz sipariş türü için üç sekme göreceksiniz: Market, Limit veya Stop. Her biri, satın almak veya satmak istediğiniz tutarı doldurmanızı ister.

Sipariş türünüze göre farklı bir takım seçenekler size sunulabilir. Tüm bu seçenekler arasında kripto para birimi ile ilgili yapacak olduğunuz limit ve stop gibi seçeneklere bağlı olarak bir takım size seçenek sunulabilir.

Seçtiğiniz sipariş türünden bağımsız olarak, ödeyeceğiniz ücret ve toplam hedef kripto paranın toplam tutarında listelenir ve otomatik olarak doğrudan düğmenin üzerinde “Satın Al / Sat /” olarak otomatik olarak güncellenir. Girilen bilgilerden emin olduğunuzda onaylayarak işlemlerinizi hemen o an yapabilirsiniz.

Herhangi bir noktada, açık siparişlerinizi doğrudan aynı sayfanın ortasındaki fiyat listelerinin altında görebilirsiniz.

Coinbase Pro Para Yatırma ve Çekme

Dijital para birimini Coinbase Pro hesabınıza yatırmak için “Varlıklar” butonuna ve ardından “Para Yatırma” yerine gidin. Para yatırmak istediğiniz para türünü seçin ve paraları göndermek için bir adres belirleyin.

Coinbase Pro’da para çekmek çok kolay bir dakika süren bir işlemdir. “Varlıklar” ve ardından “Para Çekme” sayfasına gidin. Para birimi türünü seçin ve para birimini göndermek istediğiniz cüzdanı girin.

Fiat para biriminin yatırılması ve çekilmesi “Varlıklar” sayfası ve “Para Yatırma” veya “Para Çekme” seçeneği ile de yapılabilir. USD kullanırken, para çekme işlemlerinde aynı seçeneklerle bir Amerikan banka hesabından ACH transferi veya banka havalesi yapabilirsiniz. EUR kullanarak para yatırma ve çekme işlemleri SEPA transferleri ile yapılabilir. İngiltere’deki müşterilerin Coinbase Pro hesaplarına para yatırmaları için tek seçenek de EURO’lu SEPA transferidir, ancak bankanızın bir komisyon ücreti talep edebileceğini unutmayın.

Türkiye için işlemler farklı olabilir*

Coinbase Pro ile Coinbase hesabınız arasında anında para transferi yapma seçeneği de bulunmaktadır. Bu ücretsizdir ve aynı “Varlıklar” sayfasından yapılır. Sadece “Hedef” altında ilgili Coinbase veya Coinbase Pro cüzdanını seçtiğinizden emin olun.

Coinbase Pro Ücretleri

Coinbase Pro bazı komisyon ücretleri alabilir.

Fiyat ve SınırAlıcı ÜcretiMaker Ücreti
10 milyon dolara kadar% 0.300%
10 milyon dolar – 100 milyon dolar% 0.200%
$ 100m +% 0.100%

100 milyon doların üzerinde işlem hacmi olanlar yüzde 0,10 ücret alıyorlar. İşlem hacmi, işlem hacminin USD cinsinden 30 gün üzerinden hesaplandı. ABD Doları olmayan ülkelerden yapılan işlemler, ilk önce en güncel olan ilgili servisin işlem fiyatına göre ABD dolarına çevrilir, ardından hacim hesaplanır.

Coinbase Pro API

Coinbase Pro’nun bir parçası platformun endüstri lideri API’sidir. Gerçek zamanlı piyasa verilerini almayı kolaylaştıran bir WebSocket feed’ine sahiptir. Aynı zamanda, alım satım API’si kullanıcıların otomatik ve güvenli alım satım botları geliştirmelerine yardımcı olur. Coinbase Pro web sitesindeki herhangi bir sayfanın altından veya sayfanın en üstündeki ana gezinti menüsünden erişebileceğiniz, API ve ilgili belgelere ilişkin Coinbase Pro ile ilgili özel bir sayfa bulunmaktadır.

Coinbase Pro Güvenli Mi?

Coinbase Pro ile kullanıcı fonlarının güvenliğine katkıda bulunmak için, platform sigorta koruması sunar. Çevrimiçi olarak depolanan tüm dijital varlıklar tamamen sigortalıdır. Coinbase, müşterilerin dijital para biriminin yüzde 98’ini soğuk depoda tutar. Ek olarak, hesaplardaki tüm USD bakiyeleri FDIC sigortasından teminat alır ve müşteri başına maksimum 250.000 ABD Doları tutarında teminat alır. *Kesin bilgi için Coinbase Pro SSS sayfalarına bakın.

 

Coinbase güvenlik önlemleri hakkında daha ayrıntılı bilgi içerisindeyiz, Coinbase Güvenli mi?

Sonuç

Coinbase Pro, gelişmiş yatırımcılar için tasarlanan en üst seviye Coinbase kripto para birimi döviz borsası olan popüler GDAX borsasının yeni adıdır. Platform, sezgiseldir ve profesyonel işlemcilerin istediği tüm çizelgeleri ve araçları sunar. Piyasa yapıcıları için alınan komisyon ücretleri son derece düşüktür.

Coinbase muhtemelen şu anda mevcut olan en güvenilir ve değerli borsadır ve neredeyse tüm fonları güvenli soğuk depoda tutarken, çevrimiçi olarak depolanan müşteri fonlarını güvence altına alan en iyi güvenlik önlemlerini almış olan 2 kripto para birimi borsasından birisidir.

Coinbase Pro’yu kullanmak, kredi kartı ve bankamatik kartı satın alımlarında pahalı olabilecek normal Coinbase ücretlerinden kaçınmanın harika bir yoludur. Satın alımlarınız için biraz daha beklemeniz sakıncası yoksa, fiat paranızı Coinbase’e bağlayabilir ve daha sonra Coinbase Pro’da nasıl isterseniz öyle işlem yapabilirsiniz.

Çoğu kripto para birimi borsasında olduğu gibi, müşteri desteği de yavaş olabilir, bu, Coinbase’in zaman içinde iyileştirmek için üzerinde çalıştığı bir şeydir. Hatalardan kaçınmak için doğru kodu doğru cüzdan adresini yazdığınızdan iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Para çekme ve para yatırma işlemlerinde, önce her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için herhangi bir büyük işlem yapmadan önce küçük bir test tutarı göndermenizi öneririz. Mesela 10 dolar veya 1 dolar kadar ücret göndererek doğru olup olmadığını kontrol edebilir ve bu sayede kendi kendinizi güvenceye alabilirsiniz.

*Coinbase Pro kullanımı Türkiye’de ve diğer bölgelerde ve her kullanıcı tipi için uygun olmayabilir. Kullanım sırasında yaşanabilecek hatalarda Coinbase ile iletişime geçebilirsiniz.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
403
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
403
Şaşkın
Lol Lol
121
Lol
Harika Harika
403
Harika
Korkunç Korkunç
364
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!