Kripto Para Borsaları

Coinbase Türkiye

Coinbase Nedir?

Coinbase, Bitcoin (BTC) dâhil olmak üzere kripto para birimlerinden bazılarına yönelik alım-satım yapabileceğiniz bir dijital broker borsası olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu borsa, itibari para aracılığıyla kripto para satın almaya imkân vermesiyle geleneksel borsalardan ayrılıyor. 2012 yılında kurulan Coinbase, dünya genelindeki büyük kripto-broker borsalarından biri olarak kabul ediliyor.

Coinbase borsasında yalnızca Bitcoin (BTC) değil, aynı zamanda Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) gibi birbirinden farklı kripto para birimlerine yönelik işlem gerçekleştirme imkânına sahip oluyorsunuz. Kripto para piyasası ile ilgilenenlerin adını sık sık duyduğu Coinbase gibi borsalar, kripto para işlemleri yapmak isteyenlerin işini çok daha kolay bir hale getiriyor.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi?

Coinbase borsasının çok kolay bir şekilde kullanılabilmesi, kısa bir süre içerisinde hesap oluşturulabilmesi ve günlük ödeme yöntemlerine destek verilmesi gibi özelliklere sahip olduğu görülüyor. Bu da borsayı tecrübesiz yatırımcılar için oldukça uygun bir yer haline getiriyor. Siz de kripto para işlemleri yapmak istiyorsanız Coinbase borsasında hesap oluşturabilir ve hesabınıza istediğiniz miktarda para yatırabilirsiniz.

Coinbase Türkiye

Coinbase Nasıl Kullanılır?

Coinbase, yüksek işlem hacmine sahip olan bir kripto para borsasıdır. Coinbase üzerinden alım-satım yapmayı düşünüyorsanız öncelikle hesap oluşturmanız şart. Daha sonra kredi kartınızı veya banka kartınızı hesabınızla ilişkilendirmeniz gerekiyor. Bu şekilde kripto para işlemleri gerçekleştirmek için kullanmanız gereken sermayeyi hesabınıza transfer edebileceksiniz.

Banka kartınızdan ziyade kredi kartınızı hesabınız ile ilişkilendirmeniz öneriliyor. Bunun nedeni de kredi kartıyla gerçekleştirdiğiniz işlemleri Bitcoin cüzdanınızda güncel bir şekilde görebilmeniz olarak ifade ediliyor. Fakat kredi kartınızla gerçekleştireceğiniz işlemlerin 200 dolarlık bir haftalık limiti bulunuyor. Banka kartıyla gerçekleştireceğiniz işlemlerin ise 2,500 dolarlık bir haftalık limite sahip olduğu görülüyor.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Pro Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bitcoin cüzdanınızda yer alan kripto varlıklarınızı kullanmak mı istiyorsunuz? Söz konusu varlıkları kendi para biriminize dönüştürebiliyor, daha sonra da bankada bulunan hesabınıza transfer edebiliyorsunuz. Paranızı banka hesabınızda ortalama 2-4 gün gibi bir süre içerisinde görebilmeniz mümkün oluyor. Coinbase borsasına buradan giriş yapabilirsiniz.

Coinbase Türkiye

Coinbase Türkiye Kullanımı

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Coinbase borsası, şu anda Türkiye dâhil olmak üzere 100’den fazla ülkede hizmet sunuyor. Kısa bir süre önce resmî Twitter hesabından açıklamada bulunan Coinbase, Türkiye’de yer alan kullanıcıların Coinbase üzerinden banka kartı ve kredi kartı aracılığıyla kripto para alımı gerçekleştirebileceklerini bildirdi.

Söz konusu açıklamada, Coinbase borsası tarafından daima yeni hizmetlere imza atıldığına dikkat çekilerek, bu kez 20’yi aşkın ülkede bulunan kullanıcılara banka kartı ve kredi kartı aracılığıyla işlem yapma olanağının sunulduğu ifade edildi. Türkiye’nin yanı sıra Peru, Gana, Kazakistan, Yeni Zelanda, Endonezya, Kenya ve Brezilya gibi ülkelerde yer alan kullanıcılara da böyle bir imkân tanınmış oldu.

Coinbase Türkiye

Coinbase Türkiye Para Çekme

Coinbase borsasında para çekme işlemi için yöntem olarak TR banka havalesini seçtiğiniz zaman herhangi bir ücret ödemenize gerek olmuyor. Fakat paranızı kartınıza geri çekmek istemeniz durumunda sizden yüzde 2 oranında bir ücret alınıyor. Banka hesabınıza geri para çekebilmeniz genel olarak hızlıca mümkün oluyor.

Coinbase borsası, PayPal aracılığıyla para yatırmanıza değil ancak geri para çekmenize imkân tanıyor. Türkiye’deki mevcut yasaları göz önünde bulunduracak olursak, PayPal sistemine büyük bir ihtimalle sadece kârınızı geri aktarabilme şansına sahip olacaksınız. Diyelim ki Coinbase hesabınıza banka kartınız ile 500 dolar yatırdınız. Bitcoin (BTC) alımı için de söz konusu parayı kullandınız. Daha sonra Bitcoin (BTC) satışı gerçekleştirdiniz ve 1,500 dolar değerinde bir kazanç sağladınız. Söz konusu hikâyeye göre, minimum 500 doları banka hesabınıza geri çekmeniz gerekiyor. Kalan miktar ise ilerleyen süreçte PayPal sistemine aktarılabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Etkisi Nedir?

Coinbase borsasında bulunan hesabınıza başka bir kişinin erişim sağlaması durumunda söz konusu kişinin paranızı çekebilme ihtimali çok düşük oluyor. Kartınızı Coinbase hesabınızla ilişkilendirdiğiniz için farklı bir banka kartına para transfer edebilmeleri oldukça zor görünüyor. Para çekme talebinin metin mesajıyla onaylanması şart. Bunun için de saldırgan tarafından telefonunuza erişim sağlanması gerekiyor.

Manuel bir şekilde para çekme talebinize onay verdiğiniz zaman Coinbase tarafından iki günlük bir zaman kilidi devreye sokuluyor. Yani varlıklarınız 48 saatlik zaman diliminde hiçbir şekilde serbest bırakılmıyor. Bu süreçte herhangi bir saldırgan tarafından güvenlik önlemlerinin atlanması halinde talebinizi iptal edebilir ve borsaya bilgi verebilirsiniz.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün