Anasayfa Sektörel Coinbase'den Stratejik Hamle: 80 İşlem Çifti Delist Edildi!

Coinbase'den Stratejik Hamle: 80 İşlem Çifti Delist Edildi!

Sektörel

Kripto para borsası Coinbase, likiditeyi artırmak amacıyla USD dışı 80 işlem çiftini delist etti.

Coinbase'den Stratejik Hamle: 80 İşlem Çifti Delist Edildi!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ünlü kripto para borsası Coinbase, platformundaki likiditeyi artırmak için stratejik bir hamle yaparak ABD doları cinsinden olmayan 80 işlem çiftini askıya aldı. Açıklanan bu önemli karar, Coinbase'in genel piyasa sağlığını iyileştirme ve likiditeyi pekiştirme taahhüdüyle uyumludur.

Coinbase'in USD dışı 80 işlem çiftini delist etme kararı, borsanın sağlam ve verimli bir piyasayı sürdürmeye olan bağlılığının altını çiziyor. Etkilenen işlem çiftleri arasında Bitcoin (BTC) gibi önde gelen kripto para birimleri, Tether (USDT) gibi stablecoin'ler ve euro gibi itibari para birimleri yer alıyor. Bu çiftler Coinbase, Advanced Trade ve Coinbase Prime platformlarından 16 Ekim 2023 tarihinde tam olarak 19:30 UTC'de kaldırıldı.

Delist edilen işlem çiftleri şu şekilde:

ACH-USDT, AGLD-USDT, ARPA-EUR, ARPA-USDT, AUCTION-EUR, AUCTION-USDT, BADGER-EUR, BADGER-USDT, BAND-BTC, BAND-EUR, BAND-GBP, BNT-BTC, BNT-EUR, BTRST-BTC, BTRST-EUR, BTRST-USDT, C98-USDT, CTSI-BTC, DESO-USDT, ELA-USDT, ERN-USDT, FORTH-BTC, FORTH-EUR, GAL-USDT, HFT-USDT, IDEX-USDT, IOTX-EUR, KNC-BTC, KSM-USDT, LCX-EUR, LCX-USDT, LQTY-EUR, LQTY-USDT, METIS-USDT, NKN-BTC, NKN-EUR, NKN-GBP, NMR-BTC, NMR-EUR, NMR-GBP, OGN-BTC, PERP-EUR, PERP-USDT, POND-USDT, POWR-EUR, POWR-USDT, RAD-BTC, RAD-EUR, RAD-GBP, RAD-USDT, REN-BTC, REQ-BTC, REQ-EUR, REQ-GBP, REQ-USDT, RLC-BTC, SKL-BTC, SKL-EUR, SKL-GBP, SPELL-USDT, STORJ-BTC, SUPER-USDT, SUSHI-BTC, SUSHI-ETH, SUSHI-EUR, SUSHI-GBP, TRAC-EUR, TRAC-USDT, TRU-BTC, TRU-EUR, TRU-USDT, UMA-BTC, UMA-EUR, UMA-GBP, XYO-EUR, XYO-USDT, ZEN-BTC, ZEN-USDT, ZRX-BTC, ZRX-EUR.

Coinbase; bu hamleyi, likiditeyi iyileştirme ve piyasa sağlığını geliştirme niyetini vurgulayarak gerekçelendirdi. Bununla birlikte kullanıcılar, USD Coin (USDC) bakiyelerini kullanarak Coinbase'in daha likit USD emir defterleri aracılığıyla bu varlıkların alım satımını yapmaya devam edebilecekler. Bu nedenle söz konusu kullanıcıların endişelenmelerine gerek yoktur.

Borsa; delist edilen işlem çiftlerinin, Coinbase'in toplam işlem hacminin yalnızca ihmal edilebilir bir bölümünü temsil ettiğini ve çoğu kullanıcı üzerindeki etkinin minimum düzeyde olacağını belirtmeye çalıştı.

Coinbase'den Stratejik Hamle: 80 İşlem Çifti Delist Edildi!

Coinbase ve Binance, Piyasa Dinamikleriyle Mücadele Ediyor

Coinbase'in bu eylemi, platformlarındaki likiditeyi optimize etmeyi amaçlayan bir dizi önlemin parçasıdır. Eylül 2023'ün ortalarında Coinbase, likiditeyi artırmaya odaklanarak benzer nedenlerle USD dışı 41 işlem çiftini kaldırdı. Daha da önemlisi, USDT içeren çok sayıda işlem çifti askıya alınırken, etkilenen piyasaların hiçbiri Coinbase'in Circle ile iş birliği içinde geliştirdiği bir stablecoin olan USDC'yi içermiyordu.

Coinbase'in likiditeyi artırmaya yönelik ısrarlı çabaları, 2023'te azalan işlem hacimlerinin zemininde yer alıyor. Kripto para piyasası veri sağlayıcısı CCData'nın verilerine göre, Coinbase'in üçüncü çeyrekteki spot işlem hacimleri bir önceki yıla kıyasla yüzde 52 oranında kayda değer bir düşüş yaşadı. Alım satım faaliyetlerindeki bu düşüş, kripto para sektöründeki daha geniş bir eğilimi yansıtıyor. Diğer büyük borsalar da benzer zorluklarla karşı karşıya.

Sektörün devlerinden Binance de 2023'te pazar payı hâkimiyetini sürdürme konusunda zorluklarla karşılaştı. CCData'nın verileri, Binance'in spot pazar payının art arda yedi ay boyunca istikrarlı bir düşüşe tanık olduğunu gösteriyor. Binance'in pazar payı, 2023'ün başlarında yüzde 55 iken bu rakam, Eylül 2023 itibarıyla yüzde 34'e geriledi. 

Hem Coinbase'in hem de Binance'in azalan pazar payı, kripto sektöründe likiditenin ötesinde faktörlerin rol oynadığını gösteriyor. Düzenleyici değişiklikler, piyasa duyarlılığı ve sektörün olgunlaşması, bu değişimleri etkileyen daha geniş dinamiklerden bazılarıdır.

Coinbase'den Stratejik Hamle: 80 İşlem Çifti Delist Edildi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar