Anasayfa Sektörel Coinbase'den Yine Aynı Talep Geldi: SEC Davası Düşürülsün!

Coinbase'den Yine Aynı Talep Geldi: SEC Davası Düşürülsün!

Sektörel

Kripto para borsası Coinbase, mahkemeden SEC davasının düşürülmesini talep etti.

Coinbase'den Yine Aynı Talep Geldi: SEC Davası Düşürülsün!

ABD'nin en büyük kripto para borsası Coinbase, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ortaya atılan suçlamalara bir kez daha karşı çıktı. New York Bölge Mahkemesi'nde yaptığı son başvuruda Coinbase, mahkemenin SEC davasını düşürmesi gerektiğini savundu.

Borsanın başvurusu, düzenleyicinin bu ayın başlarında yaptığı başvuruya yanıt niteliğinde. SEC, daha sonra hâkimi Coinbase'in "davayı düşürme talebini" reddetmeye çağırmıştı.

Coinbase, daha önce olduğu gibi yine iki ana argüman öne sürdü: platformunda listelenen tokenler menkul kıymet değildir ve SEC'in borsaya karşı yürüttüğü yaptırım eylemi yetki alanının dışındadır. 

Kripto Varlıklar Menkul Kıymet Olarak Kabul Edilebilir mi? 

SEC'e göre, Coinbase'de listelenenler de dâhil olmak üzere kripto varlık ihraççıları; yatırımcıları, "ihraççıların varlığın değerini geliştirme ve sürdürme planlarına dayanarak yatırımlarının değerinin artmasını beklemeye" teşvik etti. Bu, Coinbase'in sunduğu belirli kripto para birimlerinin gerçekten de menkul kıymet olduğu gerçeğinin farkında ve bilincinde olduğu anlamına geliyordu.

Coinbase, token satıcıları ve alıcıları arasında sözleşmeye dayalı bir taahhüt eksikliğinin altını çizerek buna karşı çıktı. Sözleşmeye dayalı bir taahhüt, Yüksek Mahkeme'ye göre Howey Testi kapsamında bir yatırım sözleşmesinin kritik bir bileşenidir.

Coinbase, kripto varlık tekliflerinde bunun mevcut olmadığını savundu.

SEC, Yetki Alanını Aşıyor mu?

Coinbase'den Yine Aynı Talep Geldi: SEC Davası Düşürülsün!

Coinbase, ayrıca SEC'in borsaya karşı uyguladığı yaptırımda düzenleyici yargı yetkisini aştığını yineledi. SEC'in Kongre tarafından kendisine verilmeyen yetkileri üstlendiğini savunmak için Coinbase, "Büyük Sorular Doktrini"ne atıfta bulundu.

Doktrine göre; Kongre, yürütme organlarına büyük siyasi veya ekonomik öneme sahip soruları devretmez. Coinbase; kriptonun, SEC'in değil Kongre'nin ele alması gereken önemli bir soru olduğunu iddia etti.

SEC bu iddiayı son başvurusunda da reddetmiş ve federal menkul kıymetler yasalarının zaten izin verdiğinin ötesinde herhangi bir yeni yetki üstlenmediğini savunmuştu.

Coinbase, SEC'in kriptoya yönelik sözde "yaptırım yoluyla düzenleme" yaklaşımına karşı suçlamasını yineledi. Öte yandan SEC, kripto düzenlemesi konusunda ek yasalara ihtiyaç olmadığını savundu. Mevcut menkul kıymetler yasaları, kriptoyu düzenlemek için yeterliydi.

SEC, ilk olarak Haziran ayında Coinbase'e kayıt dışı menkul kıymetler sunduğu iddiasıyla dava açtı. Borsa, kısa bir süre sonra davayı reddetmek için bir dilekçe verdi. Bu arada Coinbase, SEC'e kripto kural koyma dilekçesine yanıt vermesi için baskı yapıyor.

Davanın kaderi, ABD ve ötesinde kripto endüstrisi için önemli sonuçlar doğuracaktır.

Kaynak: AMBCrypto

Coinbase'den Yine Aynı Talep Geldi: SEC Davası Düşürülsün! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar