Kripto Para Haberleri

Changpen Zhao: CoinMarketCap Tarafsızlığını ve Bağımsızlığını Koruyacak

Farklı sektörlerdeki şirketlerin çoğunun COVID-19 salgını yüzünden işten çıkarmalar ve diğer maliyet düşürücü önlemler ile uğraştığı bir zamanda lider kripto para şirketi ve borsası Binance’ın tamamen farklı bir yönde ilerliyor.

En popüler kripto para borsalarından biri olan Binance 4 gün önce CoinMarketCap’in (CMC) satın aldığını resmi olarak açıkladı. Satın alma haberinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, başka bir veri sağlayıcısı CoinGecko’nun kurucu ortağı Bobby Ong:

“Kripto para alanında veri bütünlüğünü korumaya devam edeceğiz. Artık en büyük bağımsız kripto para veri toplayıcısıyız ve işlerin şeffaf ve tarafsız bir şekilde gitmesini sağlamak için elimizden geleni yapacağız.”

Topluluk tek taraflı olarak iddialarda bulunmaya başladığında anlaşmanın resmi olarak tamamlandığının açıklanması büyük bir sürpriz oldu. 400 milyon dolar olduğu bildirilen satın alma tutarıyla ilgili de sorular ortaya çıktı.

Ancak, bu iddiaları inkar eden CMC CEO’su Carylyne Chan, yakın zamanda yapılan bir röportajda COVID-19 krizinin bu uzun vadeli müzakereyi veya anlaşmanın fiyatını etkilemediğini belirtti.

Carylyne Chan:

“CoinMarketCap ve Binance, büyük kararlar söz konusu olduğunda uzun vadeye odaklanıyor. Bu nedenle anlaşma, kripto para dünyasını herkes için daha erişilebilir hale getirmek ve kesinlikle paylaşılan ortak hedefin etrafında yoğunlaştı. Anlaşma koronavirüs krizinden hiç etkilenmedi”

Topluluk ayrıca potansiyel çıkar çatışması ve veri doğruluğu ile tercihli muamele üzerinde de tartıştı. Bu iddialara ise Changpeng Zhao cevap verdi:

“CoinMarketCap, Binance’dan bağımsız bir varlık olarak çalıştırılmaya devam edecek. CoinMarketCap’in yararına olacak kararlar alacağız ve CoinMarketCap kullanıcılarının yararına olacak ürünler ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz.”

“Böylece CoinMarketCap tarafsızlıkğını ve bağımsızlığını korumaya devam edecek ve CMC ile çalışmaya devam etmek isteyen diğer tüm borsalar yaptıkları anlaşmalara devam edebilir.”

CMC yöneticisi Carylyne Chan, “tercihli muamele” olmayacağını ve CMC ekibinin, kullanıcılarının platforma ve ne için olursa olsun bilinen veri kalitesine güvenmeye devam edebilmelerini sağlamak için bu politikayı uygulamaya devam edeceğini belirtti.

Binance, aynı zamanda kripto para topluluğunda destek de alıyor. CMC, 37,1 milyondan fazla aylık ziyarete ulaştı ve hala en eski kripto para veri toplayıcılarından biridir. Bununla birlikte, Changpeng Zhao liderliğindeki borsa potansiyel olarak CMC’nin büyük kullanıcı kitlesinden yararlanmayı hedefliyor.

Bir kripto paranın CMC’nin internet sitesinde listelenmesi çok önemlidir. 2017 fiyat artışları sırasında, birçok dolandırıcılık projesi CMC sitesinde listelendi ve birçok kişi dolandırıldı. Fakat bu projelerin gerçek olmadığını anlayan kişiler hemen yatırımlarını kapattı. Bu kötü olaylar nedeniyle CMC, ticaret hacimlerini yükseltmek için birkaç küçük borsada ki dolandırıcılıklara göz yumduğu büyük ölçüde eleştirildi. Ancak perakende yatırımcıların kripto para sıralama sitesi tarafından sunulan verilere gözü kapalı olarak güvenmeye devam ettikleri bir sır değildir ve Binance’ın CoinMarketCap’i satın almasının bir büyük nedeni de bu kullanıcı yoğunluğundan faydalanmaktır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu