CoinMarketCap’den yeni DATA projesi

3 Dakikada Okunabilir


Kripto para piyasası ve Blockchain şirketlerinin arasında binlerce insan kötü niyetli harekete sahip iken, şirketlerde çok masum değil. Aslında, sayısız rapor kripto para birimi alım satım alanlarının ve bazı projelerin yanılmıyor olmaktan uzak olduğunu ve yaygın veri manipülasyonu endişelerinin (yıkama ticareti vb.) yatırımcıların gönlünde bazı yere sahip olduklarını ortaya koydu.

Ancak, bu embriyonik sektörde en çok ziyaret edilen veri sağlayıcısı (ve bu konuda web sayfası) olan CoinMarketCap, bunu yeni bir girişimle değiştirmek istiyor. CoinMarketCap kripto para sektöründe aylık 60 milyondan fazla ziyaret alan internet siteleri arasında bulunuyor ve bu siteye girenler belirli reklamlar görüp çıkıyorlar.

“DATA” ile tanışın

Girişim CoinMarketCap tarafından imzalandığı için Veri Sorumluluğu ve Şeffaflık Anlaşması (DATA), alandaki tüm firmalardan “daha ​​fazla şeffaflık, hesap verebilirlik ve açıklama” teşvik etmek isteyen bir alan yaratabilecek kadar güçlendi. Bir de açıklamada sitenin altıncı doğum gününde yayınlanan yazıda “daha bilinçli kararlar” alındığı, kullanıcılarının yapıya güvenini güçlendirmek için daha fazla veri noktası toplamak niyetinde olduğunu ortaya çıkardı. CMC’ye son dönemde verileri şeffaf olarak işlemesi, veri aldığı kripto para borsalarına hesap sorması ve kripto para sektöründe fiyatları belirlerken dikkatli olması uyarısı yapıldı.

DATA’nın ana hedefleri: 1) Endüstride raporlama standartlarını gözden geçirmek, düzenlemek ve geliştirmektir. 2) Boşlukları belirlemektir, veri sorumluluğunu ve şeffaflığı artırmak için stratejiler ve önlemler önerip bunların uygulanmasını önermektir.

CoinMarketCap’e lansman sırasında, Binance, Bittrex, OKEx ve Bitfinex gibi bir çok kripto para birimi borsası katılacak ve bunların sayısının gelecekte daha fazla artması CMC’nin alacak olduğu yeni kararlara bağlı olarak daha fazla artacaktır. Daha fazla ortağın zamanla DATA’ya katılması bekleniyor. Siteye göre, ortaklar DATA’nın şeffaflık politikasında güncellemeler önermek, kripto para birimi verisinin durumunu değerlendirmekten, şeffaflık girişimlerini finanse etmekten ve Exchange API standartlarını CoinMarketCap aracılığıyla uyumlu hale getirmekle sorumlu olacaklardır.

DATA’nın ilk iş sırası, özellikle likidite, sipariş defteri derinliği, teklif / talep marjları sağlama, canlı alım satım ve sipariş defteri verilerini sağlayarak, bilgi toplayıcısında listelenen “tüm borsaları” zorunlu kılmaktır. “Diğer anlamlı önlemler” mümkün olduğu kadar CMC’ye üst düzey kripto para borsası DATA yöneticisi tarafından önerilmesi mümkün olabilir.

Bu verileri sağlamayanlar CoinMarketCap tarafından projeden ve listelemeden çıkarılacaktır. Bu iyi giderse, DATA daha sonra CoinMarketCap’e, para bilgileri ve borsalar için cüzdan bilgileri, tarihsel ticaret verileri, ekip bilgileri, etkinlik geliştirme vb. Gibi “gelişmiş veriler ve ölçümler” sağlamayı amaçlamaktadır.

Tüm bunlar muhtemelen San Francisco merkezli bir kripto para birimi odaklı yatırım hizmetleri şirketi olan Bitwise Asset Management’ın BTC ticaret faaliyetlerinin %95’inin kesinlikle “ve/veya doğada ekonomik olmayan” olduğunu açıklayan bir raporuna cevaben verilmiş cevap olabilir.

‘Şeffaf’ Kripto Verilerinin Önemi

CMC’nin kripto para piyasasında çok fazla önemli olduğunu hesaba katarsak alınan her karar büyük bir önem taşıyor. Bitcoin fiyatı gibi konularda ilk bakılan internet sitesi olan CMC’nin kripto para sahipleri için büyük bir öneme sahip olması bu ve buna benzer projeler için büyük önem taşıyor.

Yatırımcıların ve şirketlerin yanlış borsa veya projelerle uğraşmaktan korunmasının yanı sıra,  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) nihayet Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamak için bir neden verebileceği tahmin edilmektedir. ABD’de kripto para birimi borsaları ve kripto para birimi sahiplerinin gelecek beklentisi bu ve buna benzer projelere bağlı olarak değişmektedir ve kripto para sahiplerinin beklentisi de sürekli olarak şeffaflık beklentisi ile ortaktır.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
363
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
363
Şaşkın
Lol Lol
80
Lol
Harika Harika
364
Harika
Korkunç Korkunç
322
Korkunç
Soner Özcan
26 yaşındayım ve hala üniversite eğitimime devam ediyor. Geleceği değiştirmesini beklediğimiz kripto paralar hakkında hem kendimi, hem koinbox.net okuyucularını bilgilendirmek ve doğru haberler sunmak için editörlük yapıyorum.
error: Kopyalama Engellendi!