Coin Fiyatı

Compound (COMP) Fiyatı ve Grafiği – 1 Compound (COMP) Kaç TL Kaç Dolar?

Compound (COMP) Nedir?

Compound (COMP), bir DeFi “ödünç verme protokolü”dür. DeFi ağları, geleneksel finansal sistemleri merkeziyetsiz hale getirmeye çalışır. Böylece düzenli kullanıcılar, önceden yalnızca büyük finans kurumlarına sunulan kârlardan pay alabilir.

Compound (COMP), kullanıcıların, platform tarafından desteklenen farklı havuzlardan birine kripto varlıklarını yatırmalarını ve bu şekilde faiz kazanmalarını sağlar. Compound havuzuna token yatıran bir kullanıcı, bunun karşılığında “cToken” alır. Kullanıcının havuzdaki payını gösteren cToken’ler, havuza yatırılmış olan kripto varlıkları herhangi bir zamanda geri almak için de kullanılır. Mesela havuza ETH yatıran bir kişi, bunun karşılığında cETH alır.

cToken’lerin dayanak varlığa takas oranı zaman içerisinde artar. Bu şekilde kullanıcılar, cToken’lerini, başlangıçta koydukları dayanak varlıkların daha fazlası için kullanabilme imkânına sahip olur. Faizin nasıl dağıtıldığını buradan anlayabilirsiniz.

Compound, algoritmik bir para piyasası protokolü olarak da tanımlanır. Söz konusu ağ, şu anki DeFi çılgınlığını başlatan ağ olarak kabul ediliyor. Compound, piyasaya “yield farming”i sunan ilk platform olarak gösteriliyor.

Yield farming, birçok yönden kriptoyu stake etmeye benzer. Kripto varlıklarınızı büyük farming havuzlarına kilitlersiniz. Kilitlediğiniz kripto miktarına ve havuza ne kadar süreyle katıldığına bağlı olarak ödül sahibi olursunuz. Yield farming havuzları, stake havuzlarından farklı olarak, çok daha kısa kilitlenme sürelerine sahiptir. Hatta çoğu herhangi bir kilitlenme süresi şart koşmaz.

Compound’un yield farming protokolü, merkeziyetsiz bir borç verme sistemi olarak görülür. Kullanıcılar, büyük ödünç verme havuzlarına likidite sağlar. Söz konusu kullanıcılar, buna karşılık olarak token şeklinde ödüller alırlar. Tokenler, daha sonra ağ tarafından desteklenen herhangi bir varlığa dönüştürülebilir. Diğer kullanıcılar da ödünç verme havuzundan kısa vadeli krediler alabilirler.

Compound, kullanıcılara açık bir DeFi deneyimi sağlamak için farklı sistemlerden faydalanır. Compound kullanmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Şimdi kazanmaya başlamak için yield farming kavramının ne olduğunu ve varlıklarınızı farming havuzlarında nasıl kilitleyeceğini bilmeniz yeterli. Yield farming protokolleri, Compound’un merkezinde bulunur. Compound, farklı kripto para birimlerinin ödünç alınmasını ve ödünç verilmesini destekler. Özellikle Sai, Augur, Basic Attention Token, Wrapped BTC, Tether, Ox, USD Coin, Ether ve Dai ödünç alıp verebilirsiniz.

Herkes havuzlardan faizle borç alabilir. Söz konusu havuzlardan borç alabilmeniz için proje tarafından belirlenen sınırın üstünde teminat vermeniz gerekir. Mevduatınız, ödünç alabileceğiniz toplam fon miktarını belirler. Teminatınızın değerinin düşmeye başlaması durumunda kaybınızın karşılanması için protokol tarafından bu mevduat satılır.

Compound, büyük ödünç verme havuzlarından faydalanır. Bütün fonlar, aynı tokenin dev havuzuna eklenir. Compound ağında her varlığın kendi piyasası vardır. Piyasadaki arz ya da talep miktarı, faiz oranını belirler. Öte yandan, bazı varlıklar, diğerlerine kıyasla daha fazla borçlanma gücü ortaya çıkarabilir. Çıkarılan her blokta faiz oranları oluşturulur. Bu da faiz ayarlama politikaları bakımından Compound ağına esneklik sağlar. Söz konusu yaklaşım, likidite havuzunun değerini korumak için gereklidir.

Compound, merkeziyetsiz bir yönetişim modeline dayanır. Söz konusu ağda, herkes bir teklifte bulunabilir. Bunun için COMP tokenine sahip olmanız yeterlidir. Yalnızca arzın yüzde 1’inden fazlasına sahip olanlar, yeni tekliflerde bulunabilir. Token sahipleri, belirledikleri bir adrese tokenlerini devredebilir. Kullanıcılar, yeni cToken piyasalarını listelemek, piyasa faiz oranlarını güncellemek, oracle adreslerini güncellemek, cToken rezervlerini geri çekmek ve yeni yöneticiler seçmek için oy kullanabilir.

Peki, cToken nedir? Bir kullanıcı, Compound protokolüne kripto varlıklarını yatırdığı zaman cToken’ler oluşturulur. cTokenler, kullanıcıların Compound ağına yatırdıkları fonları temsil eden ERC-20 tokenleridir. Kullanıcılar; tokenleri transfer edebilir, tokenlerle alım-satım yapabilir veya söz konusu tokenleri stake edebilir. Mesela USDC’nizi stake edebilir ve buna karşılık olarak cUSDC tokenleri alabilirsiniz. Bu tokenler, Compound ağında serbest bir şekilde hareket edebilir. cTokenleri, ayrıca herhangi bir zamanda kullanılabilir.

Compound (COMP) Hangi Borsalarda Bulunur?

Compound (COMP), Binance, Coinbase, Huobi Global, KuCoin, FTX, Gemini ve Kraken gibi borsalarda bulunur. COMP sahipleri, Compound ekibinin herhangi bir şekilde katılımı olmadan protokolde değişiklikler önerebilir.

Söz konusu COMP sahipleri, başkalarının teklif ettiği değişikliklerin hayata geçirilip geçirilmeyeceğini tartışabilir. Öte yandan, hangi kripto para birimlerinin destekleneceğini seçmek, COMP tokeninin dağıtım şeklinde değişiklik yapmak ve teminatlandırma faktörlerini belirlemek gibi konularda oy verebilir.

Compound (COMP) Fiyatı ve Grafiği – 1 Compound (COMP) Kaç TL Kaç Dolar?

Son Dakika Compound (COMP) Fiyatı 2021

Compound (COMP) fiyatı şu anda dolar seviyesinde. Türk Lirası karşılığına baktığımızda, Compound (COMP) fiyatı şu anda TL seviyesinde. Compound (COMP), 18 Haziran 2020 tarihinde 61,25 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Compound (COMP), 12 Mayıs 2021 tarihinde ise 911,20 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Compound (COMP) Piyasa Değeri

Compound (COMP) piyasa değeri şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Compound (COMP) piyasa değeri, 2021 yılının başında 641,940,432 dolar olarak kayıtlara geçmişti. CoinMarketCap sıralaması 45 olan Compound’un (COMP) toplam arzı 10,000,000 COMP olarak belirtiliyor. Şu anda dolaşımda 5,331,646 COMP yer alıyor. Maksimum arz ise 10,000,000 COMP ile sınırlandırılıyor.

Compound (COMP) Hacmi

24 saatlik Compound (COMP) işlem hacmi şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Compound (COMP) işlem hacmi, 2021 senesinin başında 176,867,845 dolar olarak gerçekleşmişti.

Compound (COMP) Grafiği

Compound (COMP) grafiğine baktığımızda, Compound’un (COMP) 16 Haziran 2020 tarihinde 101,65 dolar seviyesinde işlem görmeye başladığını fark ediyoruz. 18 Haziran 2020 tarihinde tüm zamanların en düşük seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 61,25 dolara gerilediğini ve söz konusu tarihte 1,443,325 dolarlık işlem hacmine sahip olduğunu görüyoruz.

Compound (COMP), 2020 senesini 149,89 dolar ile kapatmasının ardından 10 Ocak 2021 tarihinde 200 doları geçti. 29 Ocak 2021 tarihinde 300,80 doları gören Compound (COMP), 5 Şubat 2021 tarihinde ise 549,88 dolara kadar yükseldi. Compound (COMP), 1 Mayıs 2021 tarihinde 830,91 dolara kadar çıktı.

12 Mayıs 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 911,20 dolara ulaşan Compound (COMP), aynı tarihte 3,693,695,592 dolarlık piyasa değerine ve 489,902,622 dolarlık işlem hacmine sahip oldu. Şu anda dolar seviyesinde işlem gören Compound (COMP), dolarlık piyasa değerine ve dolarlık işlem hacmine sahip görünüyor.

Compound (COMP) grafiği şu şekilde:

Compound (COMP) Alınır mı?

Wallet Investor, Compound (COMP) için “muhteşem bir uzun vadeli (1 yıllık) yatırım” değerlendirmesinde bulunuyor. “Kripto para piyasasında iyi bir getiriye sahip olmak isteyenler için, Compound (COMP) kârlı bir yatırım olabilir.” deniliyor. Compound (COMP) fiyatının bir yıl içerisinde 718,259 dolara kadar yükselebileceği, yani yüzde 60’tan fazla kâr sağlanabileceği ifade ediliyor.

5 yıllık tahminlerini de bildiren Wallet Investor, Compound (COMP) fiyatının 5 yıl içerisinde 2,554,540 dolara kadar ulaşabileceğini aktarıyor. Yani şu anda yapılacak olan 100 dolarlık yatırım, 2026’da 590 lirayı geçebilir.

İlgili İçerik: Compound (COMP) Nedir, Nasıl Alınır?

Compound (COMP) Madenciliği

Compound (COMP) madenciliği yapılamıyor. Compound protokolüne kripto varlıklarınızı teminat olarak verdiğiniz zaman cToken kazanabileceğinizi belirtmiştik. Öte yandan, “yield farming”i ilk sunan platformun da Compound olduğunu aktarmıştık. Kripto varlıklara sahip olan kullanıcılar, yield farming ile gelir elde edebiliyor. Kripto varlıklarını hizmet sağlayıcısının havuzuna ekleyen kullanıcılar, bir süre sonra belirli faiz oranları karşılığında kazanç sağlıyor.

Kullanıcılar tarafından havuza eklenmiş olan kripto varlıklar kilitleniyor. Kilitlenmiş kripto varlıklara karşılık olarak da kullanıcılara token veriliyor. Yield farming ile staking arasındaki farkı da netleştirelim. Staking’de kullanıcılar, belirli bir süre boyunca kripto varlıklarını cüzdanlarında kilitleyerek kazanç elde ediyorlar. Yield farming’de ise kullanıcılar, kripto varlıklarını DeFi havuzlarına yatırıyor. Söz konusu kullanıcılar, daha sonra havuzun tokeninden alıyor.

Kısaca şöyle özetleyelim: Compound ağında 100 ETH kilitleyen bir kullanıcıya 100 cETH verilir. 100 cETH, vade bitiminde yeniden 100 ETH’ye dönüştürülür. Aynı zamanda, faiz geliri de kazanılır. ETH’nin dolar karşısındaki değerinin artması durumunda kur farkı sayesinde gelir elde edilir.

Compound (COMP) Yorumları

Compound (COMP) hakkında yapılan yorumlar şu şekilde:

Compound, Coinbase tarafından desteklenen bir DeFi projesi. Coinbase projelerinin ciddi sıçramalar gerçekleştireceğine inanıyorum. Bunlar arasında ön plana çıkan kripto para birimlerinden biri de Compound.

700 dolarda duracağına inanıyorum. O zamana kadar da usul usul düzeltme yapacak. COMP, bence ETH ve MATIC ile birlikte geleceğin coini olacak.

10 dolar 10 dolar artıyor. 3 gün önce almıştım ama baya kâr ettim.

1,000 dolar hedefine er ya da geç varacağını düşünüyorum.

Birkaç gündür takip ediyorum. BTC’nin toparlaması ve altlara izin vermesi durumunda 2x yapardı diye düşünüyorum.

İlgili İçerik: Compound (COMP) Yorum ve Tahminleri 2021

Compound (COMP) Geleceği 2021

Gov Capital tarafından yapılan tahminlere göre, Compound (COMP), Ağustos ayının sonunda 583,230 dolar seviyesinde işlem görebilir. Eylül ayının sonunda 557,337 dolara ve Ekim ayının sonunda 551,544 dolara ulaşması beklenen Compound (COMP), Kasım ayının sonunda 673,990 dolara kadar yükselebilir. Compound (COMP), Aralık ayının sonunda ise 766,231 dolara kadar çıkabilir.

Compound (COMP) Güvenilir midir?

Compound üzerindeki tüm işlemler, otomatik bir şekilde akıllı sözleşmeler tarafından gerçekleştiriliyor. ERC20 ve Ethereum varlıklarının yatırılmasının ardından söz konusu sözleşmeler, cToken’lerini basmak üzere harekete geçiyor. Compound sahipleri, c-Token’lerini kullanarak kendi paylarını geri alabiliyor.

Compound, platform tarafından desteklenen bütün varlıklar için teminatlandırma unsurunu zorunlu hale getiriyor. Teminatın minimum koruma düzeyinin altına düşmesi durumunda söz konusu teminat, yüzde 5 indirimle likidatörlere satılıyor. Kredinin bir bölümü ödenmiş ve geri kalan bölümü de uygun bir teminat unsuruna iade edilmiş oluyor.

Borç alanlar, söz konusu düzenleme ile teminat düzeylerini koruyor. Borç verenlere yönelik bir güvenlik ağı sunuluyor. Öte yandan, likidatörler için de gelir şansı ortaya çıkıyor.

Compound (COMP) Nereden Satın Alabiliriz?

Compound (COMP), Binance, Coinbase, Huobi Global, KuCoin, FTX, Gemini ve Kraken gibi borsalardan satın alınabilir. Fark kontratları (CFDs), COMP/USD ve diğer kripto para birimleriyle alım-satım yapmanıza imkân tanır. Söz konusu kontratlar, coinlere sahip olmadan piyasa performansına göre kısa veya uzun pozisyon olmanızı sağlar.

Mesela Compound (COMP) fiyatının artacağını düşünüyorsanız, uzun pozisyon alabilirsiniz. Fakat düşeceğini tahmin ediyorsanız, kısa pozisyon alabilirsiniz. İster aşağı ister yukarı olsun, herhangi bir fiyat hareketinden kâr sağlamanız mümkün.

Compound (COMP) Fiyatı ve Grafiği – 1 Compound (COMP) Kaç TL Kaç Dolar?

1 Compound (COMP) Kaç TL?

1 Compound (COMP), şu anda TL seviyesinde işlem görüyor. Compound (COMP), şu ana kadar en yüksek 7,918,22 TL’ye ulaştı. En düşük seviye ise 532,27 TL olarak gerçekleşti.

1 Compound (COMP) Kaç Dolar?

1 Compound (COMP), şu anda dolar seviyesinde işlem görüyor. Compound (COMP), şu ana kadar en yüksek 911,20 doları gördü. En düşük seviye ise 61,25 dolar olarak kayıtlara geçti.

Compound (COMP) Yükselir mi?

Wallet Investor, Compound (COMP) fiyatında artış öngörüyor. Compound (COMP) fiyatının bir yıl içerisinde 718,259 dolara ve 5 yıl içerisinde 2,554,540 dolara kadar ulaşabileceği ifade ediliyor.

Digital Coin Price da Compound (COMP) için uzun vadeli bir artış bekliyor. Fakat fiyat tahminlerinde çok daha konservatif olduğu fark ediliyor. Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Compound (COMP) fiyatı, 2021 yılının sonunda 581,64 dolara, 2022 yılının sonunda 675,69 dolara, 2023 yılının sonunda 831,04 dolara, 2024 yılının sonunda 986,67 dolara ve 2025 yılının sonunda 1,176,82 dolara kadar yükselebilir. Compound (COMP) fiyatı, 2028 yılının sonunda ise 1,754,13 dolara kadar çıkabilir.

Gov Capital’in aktardığı tahminlere göre ise Compound (COMP) fiyatı, bir yıl içerisinde 1,400,370 dolara ve 5 yıl içerisinde ise 15,443,31 dolara ulaşabilir. Bu tahminler doğrultusunda, Compound (COMP) fiyatı, 2021’in sonunda 766,231 dolar, 2022’nin sonunda 2,543,723 dolar, 2023’ün sonunda 5,048,575 dolar, 2024’ün sonunda 8,410,566 dolar, 2025’in sonunda ise 12,720,49 dolar seviyesinde işlem görebilir.

Compound (COMP) Ne Zaman Çıktı?

Compound (COMP), 2018 yılının Mayıs ayında piyasaya girdi. Ağın merkezi şu anda San Francisco’da yer alıyor.

Compound (COMP), başlangıçta 8,2 milyon dolar değerinde bir finansman sağladı. 2019 yılının Kasım ayında gerçekleştirilen Seri A fonlama (risk sermayeleri tarafından girişimin fonlaması) ile 25 milyon dolar daha elde edildi. Andreessen Horowitz adındaki risk sermayesi şirketinden büyük destek geldi.

Compound (COMP) Kurucusu Kim?

Compound (COMP) kurucuları; Geoffrey Hayes ve Robert Leshner’dir. Söz konusu isimler, yemek dağıtım hizmeti olarak bilinen Postmates’te önemli bir konuma sahipti. Hayes ve Leshner, Compound protokolünün arkasında bulunan yazılım geliştirme şirketi Compound Labs’de üst düzey pozisyonlarda görev yürütmeyi sürdürüyor. Hayes, şirketin baş teknoloji yöneticisi olarak görev yürütürken, Leshner ise şirketin CEO’su olarak çalışıyor.

Hem Hayes hem de Leshner, başarılı şirketlerin kuruculuğunu üstlendi. Fakat Leshner, blok zinciri alanının büyümesi konusunda çok daha etkin bir rol oynadı. Leshner, Blockfolio, Opyn ve Argent Wallet gibi ünlü kripto para platformlarına yönelik yatırım gerçekleştirdi.

Öte yandan, şu anda Compound ekibinin yaklaşık yarısının mühendislerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu