Blockchain HaberleriKripto Para Haberleri

Craig Wright patent başvurusunda bulundu

ABONE OL:

Bazen Bitcoin ( BTC ) yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisi olan Craig Wright’ın 2017’den bu yana bir miktar blok zinciri ile ilgili patent başvurusu yaptığı açıklandı. Teknik haber sitesi The Next Web (TNW) Wright’ın patentiyle ilgili araştırmasını yayımladı 18 Mart’ta yayınlanan haberde bu patent ile ilgili bazı bilgiler var.

TNW, Ağustos 2017’den bu yana, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) Wright tarafından sunulan 155 patent başvurusu yapıldığını bildirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi, WIPO belli sanayi veya uzayda bir potansiyel yeni teknoloji olduğu durumlarda kamuoyu platformlarını hemen bilgilendirmek için bir bildiri yayınlar ve bu bildiri patentin durumu ile ilgili olur, ancak konusunu asla içermez.

Wright, yalnızca WIPO tarafından resmi olarak yetki verilmesi, başvurusunun onaylanması durumunda patentlerin içerikleri üzerinde özel kontrol sahibi olacaktır. TNW’ye göre, WIPO’nun bir patent ödüllendirilip getirilmediği, ofisin yeterince yenilikçi olduğuna karar verip vermediğine bağlıdır. Eğer WIPO bu konuda yeterli görmez ise Wright’a onay vermeyebilir ve bunun sonucunda kontrol erişimi sağlamak mümkün olmaz.

TNW, “blockchain” teriminin 114 kez patent başlıklarında kullanıldığını, “kripto para” teriminin yalnızca altı kez kullanıldığını ve “Bitcoin” kelimesinin hiç kullanılmadığını belirtiyor. Akıllı sözleşmelere ve dijital varlıklara da atıfta bulunuyor ve bunlarla ilgili bir bilgi verilmemekte.

Bazıları Wright’ın, kendilerini kullanmamak için değil, teknolojiyi uygulamak isteyen şirketlerden kira almak için blok zinciri ile ilgili patentleri biriktirmeye çalışan bir “patent trolü” olduğunu savundu. Marc Kaufman, bir avukat olarak Dijital ABD Ticaret Odası’nda Blockchain Fikri Mülkiyet Konseyi işbirliği kapsamında durum hakkında konuştu.

Taktikleri ve aktiviteleri, patent iddiası olan varlık veya aşağı yukarı trol olarak bilinen şeyin tüm izlerine sahiptir. Herhangi bir ürüne sahip olduğunu bilmiyorum.

Bitcoin ve Blockchain teknolojisinin arkasındaki geliştiricilerin biri olduğundan şüphelenilen bilgisayar bilimcisi ve siber güvenlik uzmanı olan David Kleiman’ın mülkiyeti, Wright’ın milyarlarca dolar değerinde çaldığını iddia ettiği dava ile gündeme geldi ve 4 milyar dolarlık dava açıldı.

Davacılara göre, Wright ailenin Kleiman’ın servetinden habersiz olduğunu ve “Dave’in varlıklarını Craig’e ve / veya onun tarafından kontrol edilen şirketlere devretmesini iddia eden bir dizi sözleşme yaptığını kabul etti. Craig bu sözleşmeleri geri aldı ve Dave’in onlara imzasını attı.” iddiası ortaya atılmıştı.

Davadaki son gelişmelerde, yazılım mühendisi ve Bitcoin öncüsü Jeff Garzik ABD Bölge Mahkemesi tarafından mahkeme celbi ilan edildi. Mahkeme, Garzik’i mahkemeye katılmaya ve Kleiman’ın Satoshi Nakamoto olduğuna dair “kişisel teori” ile ilgili kanıtlar sunması gerektiğine karar verdi ve bu konuda derhal bilgi istedi. Mahkeme ayrıca, Garzik’e hem Wright hem de Kleiman ile ilgili tüm iletişimleri, anlaşmaları ve belgeleri sağlamasını emretti.

Content Protection by DMCA.com
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu