Kripto Para Haberleri

Cryptopia Eski Çalışanından 170.000 Dolarlık Soygun

Yeni Zelanda’da faaliyetlerine devam eden ve üst düzey borsalardan biri olan Cryptopia, kısa bir süre önce büyük hacker saldırısı ile gündeme taşınmış ve yatırımcılarını tedirgin etmişti. Bu olaydan sonra gerçekler gün yüzüne çıktı ve eski çalışanlarından birinin 170.000 Dolar değerinde kripto para çaldığı tespit edildi.

Suçlu, bölge mahkemesinde yargılanırken suçunu iki kez itiraf etti. İşin ilginç tarafı ise bu olayın aylar sonra ortaya çıkması ve gündeme gelmesi oldu. Eski çalışan, soygunu gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra işi bıraktı ve bu payı nasıl değerlendireceğini düşünmeye başladı. Fakat işler istediği gibi gitmedi ve yapılan araştırmalar neticesinde 170.000 Dolar değerindeki soygun tespit edildi.

Eski çalışanın gerçekleştirdiği bu soygun, borsanın açıklarını kullanarak yapıldı ve diğer çalışanların bu açıktan haberdar olmadığı ifade edildi. Cryptopia, faaliyetlerine hali hazırda devam eden ve kalabalık üye sayısı ile dikkat çeken önemli borsalardan biri. Yani güvenilir bir adres olduğunu üzerine basa basa ifade etmek gerekiyor. Eski bir çalışanın bu olay ile borsayı bir kez daha gündeme taşıması ise endişe uyandırıcı bir durum.

Cezası Netleşmedi

kripto para dolandırıcılığı

Suçunu kabul eden eski çalışanın cezası henüz netleşmedi. Yüksek ihtimalle bir daha güneşi göremeyecek çünkü çaldığı para inanılmaz bir miktar ve bu paraların saniyeler içerisinde aktarılması da kripto para dünyasının en büyük eksilerinden biri diyebiliriz. Her ne kadar yatırımcılar ve iyi niyetli kurumlar için artı bir detay gibi görünse de dolandırıcılık faaliyetleri için harekete geçen kimselerin ekmeğine yağ sürdüğü gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

170.000 Dolar değerindeki herhangi bir varlığı kripto teknolojisi olmadan aktarmanız ne yazık ki mümkün değil. Diyelim ki bu aktarımı yaptınız. Mutlaka bir yerlerde para takılacak ve soruşturması yapılacaktır. Ancak blockhain teknolojisinde bu tür bir şey söz konusu değil ve bu da kara para aklama ya da benzeri dolandırıcılık faaliyetlerinin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasına sebebiyet veriyor.

İlginizi Çekebilir: Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Bitcoin Dolandırıcılıkları

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu