Anasayfa Sektörel CZ Hakkında Flaş Gelişme: Kefaletle Serbest Bırakıldı!

CZ Hakkında Flaş Gelişme: Kefaletle Serbest Bırakıldı!

Sektörel

Binance CEO'luğundan istifa eden Changpeng Zhao, 175 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

CZ Hakkında Flaş Gelişme: Kefaletle Serbest Bırakıldı!

Changpeng Zhao, 21 Kasım Salı günü Binance CEO'luğu görevinden ayrılırken büyük bir mahkeme duruşmasında yer aldı ve burada bir dizi menkul kıymetler kanunu ihlâline ilişkin suçunu kabul etti. Fakat CZ'nin 175 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi. 

Hakkında herhangi bir adli kontrol uygulanmamasına karar verilmesi ise Zhao'nun, BAE'deki evine gidip gelmesinde herhangi bir sakınca olmadığını gösteriyor.

Mahkeme belgelerine göre; Zhao, aynı zamanda Davis Wright Tremaine'in tuttuğu bir emanet hesabına 15 milyon dolar yatırıyor. Zhao, serbest bırakılma koşullarını ihlâl etmesi halinde fonları kaybetmeyi taahhüt ediyor. Karar duruşması, 23 Şubat 2024 tarihinde Pasifik saatiyle sabah 9'da yapılacak.

Zhao'nun serbest bırakılma koşulları arasında yasa dışı faaliyetlerden, tanıklara veya mağdurlara müdahale etmekten ve reçete edilmemiş kontrole tabi maddeleri tüketmekten kaçınmak yer alıyor.

Kararda, Zhao'nun ABD'den ayrılmasına izin verildiği ve cezanın infazından 14 gün önce geri dönmesinin şart koşulduğu görülüyor. Fakat federal savcılar, bu hükmü daha yüksek rütbeli bir hakime temyize götürmek istediklerini ifade ettiler. Zhao, 27 Kasım'a kadar Seattle bölgesinde kalmayı kabul ederek davaya bakan bölge hakimiyle anlaşmazlığı çözmek için görüşmelere izin verdi.

CZ Hakkında Flaş Gelişme: Kefaletle Serbest Bırakıldı!

Zhao, 18 Ayı Aşan Cezalar İçin Temyize Gidemiyor

Sulh Yargıcı Brian Tsuchida, Salı günü mahkemede yaptığı açıklamada, suçunu kabul etmesinin ardından yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Zhao'nun 18 ayı aşan cezaları temyiz etme hakkından feragat ettiğini belirtti. Ayrı bir mahkeme belgesine göre; Zhao ve Adalet Bakanlığı (DOJ), hapis cezasından söz edilmeksizin 50 milyon dolarlık para cezasına karşılıklı olarak razı oldu.

Zhao'nun 2017 yılında kurduğu kripto para borsası Binance ile ABD Adalet Bakanlığı arasındaki uzlaşmayla bağlantılı olarak Zhao görevinden istifa etti. Anlaşma, Binance'in çeşitli federal kurumlara 4,3 milyar dolar ceza ödemesini ve önümüzdeki beş yıl boyunca birden fazla gözlemci tarafından denetlenmesini gerektiriyor.

Binance; suçlamaları yalnızca Adalet Bakanlığı ile değil, aynı zamanda kara para aklama, yaptırımlar ve federal emtia ticaretini denetleyen Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile de çözdü.

Binance anlaşması, kripto para piyasasını genel olarak büyük bir satış baskısı altına soktu. Ayrıca, yerel kripto para birimi BNB, son 24 saat içinde yüzde 12'nin üzerinde değer kaybederek en çok zarar gören kripto para birimi oldu.

Kaynak: CoinGape

CZ Hakkında Flaş Gelişme: Kefaletle Serbest Bırakıldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik