Anasayfa Rehber Dash (DASH) Nedir?

Dash (DASH) Nedir?

Rehber

Dash nedir? Dash ne işe yarar? Dash hangi borsalarda var? Konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar rehberde…

Dash (DASH) Nedir?

Dash Nedir?

Dash, Evan Duffield ve Kyle Hagan tarafından piyasaya sürülmüş bir altcoindir. Başlangıçta Xcoin olarak bilinirken yeniden markalaşma kapsamında Darkcoin adını aldı. 2015 yılının Mart ayında ise adı Dash olarak değiştirildi. İlk olarak kullanıcı gizliliğini ve anonimliğini sağlamak üzere hayata geçirildiği biliniyor.

Teknik inceleme, Dash’i “Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’nun çalışmasına dayanan gizlilik merkezli bir kripto para birimi” olarak nitelendiriyor. Buna göre; Dash, daha hızlı işlemler ve daha güçlü bir gizlilik ile Bitcoin’i geliştirmeyi amaçlıyor. 

Kripto para birimleri meraklıları için özetle Dash nedir? İnternet sitesinde her yerde harcayabileceğiniz “digital cash” yani “elektronik para” olarak bahsediliyor. Merkeziyetsiz bir ödeme ağı içeren açık kaynaklı bir proje olarak karşımıza çıkan Dash; şu anda kredi kartı, cash (nakit) ya da PayPal vasıtasıyla kullanılabilen bir dijital para birimi olarak günlük işlemler için araç haline gelmeyi amaçlıyor. Bazı kullanıcılar, Dash’i yatırım aracı olarak da değerlendirebiliyor. 

Dash Coin, InstantSend ve PrivateSend gibi önemli özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Söz konusu özellikler şu şekilde:

  • Anonimlik: Dash, kullanıcıların fonlarını diğer birkaç işlem arasında karıştırarak özel olarak transfer etmelerine imkân tanıyor. Bu da herhangi bir işlemi tanımlamayı güç hale getiriyor. 
  • InstantSend: İşlemleri daha hızlı bir şekilde göndermesi gereken kullanıcılara yönelik bir özelliktir. Para biriminin kullanıcılar arasında 1,5 saniye içerisinde hareket etmesine imkân tanıyor. Yani ödemelerin anında yapılmasını sağlıyor. 
  • Merkeziyetsiz yönetişim: İnsanların Dash ile ilgili projeleri için finansman başvurusunda bulunmalarına imkân tanıyan yönetişim ve finansman sistemi mevcuttur.
  • ChainLocks: Blockchaini doğrudan değişmez kılan özelliktir.
  • PrivateSend: İşlemler için isteğe bağlı olarak ek gizlilik sunan özelliktir.  

 

Dash Ne Zaman Piyasaya çıktı?

Dash, 2014 yılının Ocak ayında Xcoin olarak ortaya çıktı. Daha sonra yeniden markalaşma kapsamında sırasıyla Darkcoin ve Dash adlarını aldı. Söz konusu kripto para birimi, Evan Duffield ve Kyle Hagan tarafından piyasaya sürüldü.  

Duffield, Dash projesinden önce Hawk Financial Group’ta çalışırken finans alanında tecrübeye sahip oldu. Halkla ilişkiler alanında da deneyimli hale gelen Duffield, bunun dışında arama motorları ve makine öğrenimi algoritmaları geliştirdi. 2017 yılının Aralık ayına kadar Dash projesinin gelişimine, faaliyetlerine ve entegrasyonlarına destek veren Dash Core Group’un CEO’su olarak görev yaptı. 

Hagan ise orijinal Darkcoin teknik incelemesini Duffield ile beraber kaleme aldı ancak 2014 yılının Aralık ayında projeden ayrılmaya karar verdi. 

Dash (DASH) Nedir?

Dash Ne İşe Yarar?

Günlük işlemler için bir araç olmayı hedefleyen Dash Coin, bu hedef doğrultusunda geniş bir ağ oluşturdu ve Venezuela’da en fazla kullanılan kripto para birimleri arasında yer almayı başardı. Ülkedeki enflasyondan bıkmış durumda olan insanlar, söz konusu sorundan minimum seviyede etkilenecek varlık arayışına girdi. Bu da Dash’in Venezuela’da popüler hale gelmesine katkıda bulundu. 

Peki, piyasa meraklısı olarak Dash Coin ile neler yapabilirsiniz? Temel olarak insanların para birimini kabul ettiği her yerde mal ve hizmet satın alabilirsiniz. Piyasa katılımcılarının dikkatini çekmeyi başaran Dash’in en ilginç taraflarından biri de kendi kripto fonu vasıtasıyla finanse ettiği projelerdir. 

Zimbabve’de Dash tarafından finanse edilmiş bir startup olarak bilinen KuvaCash, enflasyon nedeniyle değer kaybeden ulusal para birimine bir alternatif sunuyor. Topluluğun, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal kenevir endüstrisi için bir ödeme platformu sunan Alt Thirty Six’i finanse ettiği de biliniyor. 

Dash Hangi Borsalarda Var?

Dash Coin; Binance, Coinbase, KuCoin, Gate.io, Kraken, Poloniex ve Bittrex gibi popüler kripto para borsalarında işlem görüyor. Yerli kripto para borsası BtcTurk de söz konusu kripto para birimini listelemiş durumdadır. İşlem hacmi, Binance tarafından sunulan DASH/USDT paritesinde yoğunlaşmıştır.  

Dash Nasıl Alınır?

Dash, yukarıda sözü edilen kripto para borsaları vasıtasıyla satın alınabiliyor. Kripto para borsası BtcTurk üzerinden Türk Lirası karşılığında DASH satın almak mümkün. Bunun için kişinin ilk olarak borsada hesap açması ve ardından banka hesabı vasıtasıyla cüzdan içerisine dilediği miktarda Türk Lirası yatırması gerekiyor. 

Cüzdan içerisine Türk Lirası transfer edildikten sonra DASH/TRY paritesinin seçilmesi ve alım emrinin verilmesi gerekiyor. Bu şekilde satın almaya yönelik işlemler başarıyla tamamlanmış oluyor. 

Dash (DASH) Nedir?

Dash Madencilik Nasıl Yapılır?

Dash, Bitcoin’de bulunan benzer bir iş kanıtı (PoW) madenciliği tekniğini kullanıyor. Ağda yer alan bu tür madenciler, oldukça zor bir bulmacayı hesaplamaya çalışarak işlemleri doğruluyorlar. Burada ortalama blok madenciliği süresi 2,5 dakika olarak biliniyor. Bu da Bitcoin’e göre 4 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor. 

Dash, toplam 18 milyon token arzına sahip olacak şekilde tasarlandı. Şu anki hızıyla tüm tokenlar 2300 yılında çıkarılmış olacak. 

Dash, Bitcoin ile aynı kaynak kodunun üzerine inşa edildi. Bu da onun Bitcoin’de bulunan birçok özelliğe sahip olduğu anlamına geliyor. Fakat bazı farklılıkların olduğunu belirtmekte de fayda var.

Önemli farklılıklardan biri de düğüm türlerindedir. Bitcoin’de tüm düğümler eşitken Dash’in “masternode” olarak bilinen özel düğümleri vardır. Bir cüzdan içerisinde 1,000 Dash tutan herkes masternode olabiliyor. 

Bu düğümler, normal düğümlerin yapamayacağı özellikleri gerçekleştirebilirken bunun neticesinde daha yüksek işlem ücretleri alabiliyor. Söz konusu düğümler, ağdaki iyileştirmeler için oy kullanabiliyor. 

Dash Güvenli mi?

Dash, işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla iki katmanlı bir ağ kullanıyor. Birinci katman, iş kanıtı (PoW) olarak bilinen konsensüs mekanizması altında madencilik işlemlerini yapan düğümlerden meydana geliyor. Bu da söz konusu düğümlerin zorlu kriptografik problemleri çözmek üzere rekabet ettikleri anlamına geliyor. Bir işlemin blockchaine eklenebilmesi için düğümlerin minimum yüzde 51’inin bu işlemi onaylaması gerekiyor. 

Projenin kullandığı iş kanıtı (PoW) algoritması “X11” olarak adlandırılıyor. X11, modern kripto para birimlerinin kullandığı en güvenli algoritmalardan biri olarak nitelendiriliyor. 

İkinci katman ise hizmet kanıtı olarak bilinen konsensüs algoritması altında çalışan ana düğümlerden meydana geliyor. Burada masternode’ların, ağa sunduğu iyi hizmetlere göre derecelendirildiği fark ediliyor. Masternode’lar tarafından ağın denetimi yapılıyor. Bunlar, aynı zamanda düğümler tarafından eklenen ve uygun olmayan bir şekilde onaylanan yeni blokları reddedebiliyor. 

Masternode’lar, ChainLocks özelliğini de aktif hale getirebiliyorlar. Böylece ağın güvenliği her 12 saatte bir artırılıyor. Masternode grubu, blockchaine ilave edilen bütün yeni blokları gözlemleyip onaylıyor. Geliştiriciler, bu özelliğin ağı yüzde 51 saldırılarından koruduğuna dikkat çekiyor. 

Dash (DASH) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)