Coin Rehberi

Dash (DASH) Nedir? Nasıl alınır?

Dash (DASH) Nedir?

Dash (DASH) açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Dash, Bitcoin ağından ayrılarak yaratılmıştır. İlk olarak 2014 Ocak ayında Xcoin adı ile yaratılan altcoin daha sonra darknet piyasalarında kullanılmak için adını Darkcoin’e dönüştürmüştür. 2015 Mart ayında coin adını Digital Cash anlamına gelen Dash’e değiştirmiştir. Dash Ağustos 2016’dan itibaren darknet piyasalarında kullanılmamaktadır.

Dash (DASH) masternode (ana düğüm) ağı kullanan ilk çok hızlı ticari işlem imkanı sunan kripto paradır. Normal blockchainlerin aksine Dash masternode kullanarak işlemleri çok hızlı bir şekilde doğrular. Dash ağı tamamen çifte harcama ya da %51 saldırılarına karşı güvenlidir.

Dash (DASH) Ne İşe Yarar?

Dash (DASH) düşük işlem ücretli ve çok hızlı ticari işlem yapmak için kullanılır. Bu yönü ile Dash (DASH) nakit para ve kredi kartlarına bir alternatiftir. Ayrıca coin küresel olarak kullanılabilir.

Dash (DASH) Nereden Alınır?

En popüler altcoinlerden biri olan Dash (DASH) Binance, Coinbase Pro, Huobi Global, Kraken ve OKEx gibi lider kripto para borsalarından alınabilir. Dash (DASH) Bitcoin ve Ethereum’a ek olarak Tether gibi stablecoinlerin karşılığında işlem görür. Ayrıca Dash (DASH) hem spot marketlerde hem de türev marketlerinde alınıp satılabilir.

DASH

Dash (DASH) Nasıl Alınır?

Dash (DASH) coinin Binance üzerinde nasıl satın alınacağına bakalım:

  1. Binance borsasına girin. Hesabınız yoksa yeni bir hesap açın.
  2. Ana sayfada sol üst menüde bulunan “Kripto para al” sekmesine tıklayın.
  3. Burada karşınıza; kredi / banka kartı, P2P alım satım alımları, nakit bakiye ve TRY yatırın seçenekleri çıkacaktır.
  4. Kredi / banka kartı seçeneğine tıklayın ve daha sonra BTC ya da USDT gibi seçeceğiniz bir coini satın alın.
  5. Coinleriniz hesabınıza geldikten sonra sol üst menüde bulunan Al-Sat kısmına gelin ve “Temel” seçeceğine tıklayın.
  6. “Dönüştür” kısmına daha önce satın aldığınız kripto parayı ve miktarını yazın.
  7. “Hedef” kısmında DASH’i bulun, seçin ve dönüştürmeyi onayla butonuna tıklayın.
  8. DASH alma işleminizi 30 saniye içinde onaylarsanız Binance hesabınıza DASH coini geçmiş olacaktır.
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Altcoin Fiyat Analizi Cardano, IOTA ve Dash: 2 Temmuz 2020

Dash (DASH) Kurucusu Kim?

Dash uygulama geliştiricileri Evan Duffield ve Kyle Hagan tarafından yaratılmıştır. 2017’de Evan Duffield Dash Core Projesindeki CEO rolünü bırakmıştır. O zamandan beri Dash’in CEO’su projenin eski finans yöneticisi Ryan Taylor’dır. Evan Duffield 2017’den beri Dash’de danışman olarak görev almaktadır. Böylece Dash kurucusu Dash Labs geliştirmelerine daha fazla odaklanmaktadır.

Dash (DASH) Neden Artıyor?

Herhangi bir para birimi gibi Dash kullanılma oranına göre değer kazanmaktadır. Ne kadar çok kişi Dash yatırımı yapmak ya da Dash ile para göndermek gibi işlemler yaparsa Dash fiyatı o kadar artacaktır.

Dash (DASH) Hangi Ülkenin?

Dash (DASH) yaratıcısı Evan Duffield Amerikalı olduğundan dolayı Dash Coin’in ABD kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

DASH

Dash (DASH) Son Dakika Haberleri

Dash gizlilik odaklı bir kripto para olarak düşünülememelidir!

Dash Core Group CMO’su Fernando Gutierrez Dash’in gizlilik odaklı bir kripto para olarak görünülmemesi gerektiğini söyledi. Fernando Gutierrez:

“Dash kullanılabilirlik odaklı hızlı, düşük işlem ücretli, daha fazla güvenlik için gizlilik imkanı sunan ve kullanıma çok kolay ödeme odaklı kripto paradır.”

Bu açıklamalarına ek olarak Fernando Gutierrez, Dash’in artık sadece gizliliğe odaklanmadığını ama yine de PrivateSend adlı gizlilik seçeneği ile bu yönünü desteklediğini söyledi. PrivateSend ile Dash, ticari işlemleri karıştırarak analitik firmalarının işlemlerin nereden ve kimden geldiğini bulmayı zorlaştırır.

Dash merkezi olmayan bulut kripto parası olacak!

Ödemeler odaklı kripto para Dash yeni platformunu yapmaya başladı. Yapımına başlayan platform ile Dash merkezi olmayan bulut hizmeti kripto parasına dönüşecek. Dash Core Group CEO’su Ryan Taylor:

Bu kararı merkezi olan bir platformun içinde merkezi olmayan ağların sunduğu faydalarından yararlanmak isteyen kişileri için verdik.

Dash, daha karışık bir kripto para şifreleme sitemine geçerek Dash’in daha fazla kullanılacağına inanıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto Para Ticareti Nedir ve Nasıl Yapılır?
DASH

Dash Latin Amerika’nın ilk kripto para banka kartını yaptı!

Dash ve Meksikalı kripto para borsası Tauros kısa süre önce ortaklık kurduklarını ve Latin Amerika’nın ilk kripto para banka kartını yaptıklarını açıkladı. Bu kart ile milyonlarca Meksikalı Tauros uygulamasını kullanarak kripto paralarını Meksika Pezosuna dönüştürebilecek.

Dash (DASH) Fiyatı

1 Dash (DASH) fiyatının şu anda 685,43 Türk Lirası ya da 89,55 dolar olduğunu görüyoruz.

Dash (DASH) Grafiği

dash-all-time-charts

Yukarıdaki tüm zamanlı Dash grafiğine göre Dash 20 Aralık 2020’de en yüksek seviyesi 12.569,58 Türk Lirasına çıkmıştır. Dash’in en düşük fiyatı olan 1,64 Türk Lirası ise 14 Şubat 2014’de görülmüştür. Şu anda Dash 685,43 Türk Lirasından işlem görmektedir.

Dash (DASH) Piyasa Değeri

Dash (DASH) piyasa değeri şu anda 6.725.883.690 Türk Lirası ya da 878.738.140 dolardır.

1 Dash (DASH) Kaç TL?

1 Dash (DASH) 685,43 Türk Lirasına denk geliyor.

1 Dash (DASH) Kaç Dolar?

1 Dash (DASH) 89,55 dolara denk geliyor.

Dash (DASH) Yükselir mi?

Dash’in yükselme eğilimleri coinin ne kadar çok kullanıldığına bağlıdır. Dünya genelinde hükumetler kripto paraları tek tek benimsediğinden ya da yeni kripto para yasaları çıkardığından dolayı Dash ilerleyen yıllardan büyük oranda kullanım alanı bulabilir. Kripto para devrimi yapılırsa Dash en çok değer kazanan kripto paralardan biri olacaktır.

Dash (DASH) Neden Düşüyor?

Dash ne kadar hızlı ve ucuz ödemelere odaklı olsa da kripto para marketinden bağımsız bir fiyat hareketine sahip değildir. Dash şu anda önemli miktarda yatırımcı tarafından kullanılmaktadır. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların Dash üzerinde etkisi büyüktür ve bu yüzden yatırımcılar Dash’i kâr amaçlı olarak alıp satmaktadır. Kripto para trendleri ile Dash zaman zaman değer kaybedebilir.

DASH

Dash (DASH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve diğer birçok kripto para gibi Dash’de blockchain temelli merkezi olmayan bir hesap defterinde çalışmaktadır. Dash blockchaini, Bitcoin’in de kullanmakta olduğu İş Kanıtları ortak fikri ile işlemektedir. Dash madenciliği, çok karışık bir matematik probleminin özel bilgisayarlar sayesinde çözülmesi ile yapılır. Dash ağında bulunan diğer madenciler bir madencinin çözüm bulduğu problemi onaylar madenci ağa blok ekleyerek ödül alır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Altcoin Fiyat Analizi ETC, DASH ve XMR: 4 Ağustos 2020

Dash’in Bitcoin ağından farklı olarak çalıştığı ikinci bir alanı vardır. Bu alanda Dash, masternode adı verilen ana düğüm makinaları tarafından oluşur. Bu yöntem ile Dash, gizli ve çok hızlı ticari işlem yapma olanağı sağlar.

Kısaca Dash madencileri basit Dash gönderme, alma ve ağ güvenliklerini oluşturur. Dash masternode’ları ise Dash ağında ek hizmetlere güç vermektedir. Dash madenciliğinin yapılabileceği en popüler kripto para havuzları aşağıdaki gibidir:

Dash (DASH) Geleceği

Daha önce bahsettiğimiz gibi dünya genelinde hükumetler her geçen gün kripto paralara odaklı çalışmalarını genişletmektedir. Dash’in gerçek dünyada ki bir soruna cevap vermesi ile coin ilerleyen yıllarda ülkeler tarafından kullanılmaya başlayabilir. Dash’in sunduğu ödeme çözümü ile kripto para belki de 10 yıl içinde herkes tarafından kullanılabilir.

DASH

Dash (DASH) Twitter Adresi

DASH’in resmi Twitter adresi: https://twitter.com/Dashpay

Dash (DASH) Ne Demek?

Dash, digital cash anlamına gelmektedir. Dilimize uyarlayacak olursak DASH, Dijital para olarak adlandırılabilir.

Dash (DASH) Analist Yorumları

Coinmetrics:

2020’nin başından beri Dash kripto para piyasasının geri kalanı ile birlikte yukarı yönde hareket etmiştir. 1 Ocak 2020’den beri Dash %286’dan daha fazla değer kazanmıştır. Son 2 yıl içinde Dash blockchaininde bulunan aktiviteler katlanarak artmıştır. Dash geliştiricleri hala protokol güncellemeleri yapmaktadır. Bu yüzden uzun süredir aramızda bulunan Dash ilerleyen bir tarihte kapatılacak gibi durmamaktadır.

Dash’in masternode ve hazine saklama yönleri olduğundan dolayı kripto para son yıllarda kendine bir kullanım alanı bulmuştur. Masternode’lar dolaşımda bulunan Dash’in açık piyasa gitmesini engeller. Hazine saklama yöntemi ise projeye fon olarak destek sağlamaktadır.

DASH

Günümüz Dash grafiğine bakacak olursak; DASH/USD ve DASH/BTC çiftlerinde düşüş trendi çizgileri ve ayı yanlısı sinyaller vardır. DASH/USD ve DASH/BTC grafiklerinde ölüm kesişimi modeli vardır ve fiyat birkaç yıllık desteğinin altına gerileyebilir. Böyle bir düşüş olursa Dash %50 oranında değer kaybedebilir. DASH/BTC grafiklerinde, 0,005 BTC desteği boğalar tarafından korunursa DASH tüm zamanların ne yüksek seviyesi olan 0,0022 BTC’nin üstüne çıkabilir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Osman Kolat

Osman Kolat, 1987 Ankara doğumludur. Ekonomi, kripto paralar, fintech üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda ekonomi okur yazarlığı yanı sıra, mevcut ekonomik düzeni daha iyi anlayabilmek ve okuyucularına aktarabilmek adına akademik çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu