Anasayfa Rehber DCA (Dollar Cost Averaging) Nedir?

DCA (Dollar Cost Averaging) Nedir?

Rehber

Yatırım alanında oldukça önemli bir yere sahip, dolar maliyet ortalaması anlamına gelen DCA (Dollar Cost Averaging) nedir?

DCA (Dollar Cost Averaging) Nedir?

Yatırım ve finans oldukça geniş kapsamlı olmasına karşın, bünyesinde birçok mal varlığı ve satın alım stratejisi barındırır. Eldeki parayla bir gayrimenkul almak, paranızı dövize çevirmek, altın satın almak gibi hamleler yatırım yapmak olarak kabul edilir. Eğer bir yatırımcı olmak istersek, belirli taktiklere aşina olmak gerekir. Bazen bu alanda tüm üyeler, birbirleriyle iletişim halinde risk olmadan lehine sonuçlanacak çeşitli hamleler yapar. Böylelikle yatırımlar, orta ve uzun dönemde getiri sağlamaya devam eder. Yatırım alanında oldukça önemli bir yere sahip, dolar maliyet ortalaması anlamına gelen dollar cost averaging nedir yani dca nedir biraz ayrıntılı inceleyelim.

Yatırımcıların Sıkça Kullandığı Strateji Dollar Cost Averaging Nedir?

Yatırımcıların Sıkça Kullandığı Strateji Dollar Cost Averaging Nedir?

DCA terimi, yatırımcıların dış etkenlere bağlı olarak finans piyasalarındaki oynamalara karşı satın alma üzerindeki etkisini azaltmak amacı ile yatırım yapılacak toplam tutarı bir hedef varlığın periyodik alımlara böldüğü bir strateji türüdür. Yani bu düzenin bir parçasıysanız, sizden düzenli aralıklarla sabit bir miktarda yatırım yapmanız beklenir.

Dolar maliyeti ortalaması stratejisi her türden menkul kıymete uygulanabilir fakat genellikle borsada işlem gören fonlar, yatırım ve endeks fonları gibi havuzlanmış yatırım araçlarında kullanılır. Havuzlanmış fonlar, birçok yatırımcıyı yatırım yapmak amacıyla bir araya getirir. Tüm bu yatırımların portföyde yönetilebilmesi için oluşturulan fonlardır. Havuzlanmış fonların oluşturulma nedeni; büyük fonların toplanmasından kaynaklanan ölçek ekonomilerden topluca yararlanmaktır. Yani, işlem maliyetlerinden tasarruf edilir ve portföyler daha da çeşitlenir, risk de en aza indirgenmiş olur.

Planlanan satın alma işlemi, hedef varlığın asıl fiyatından bağımsız olarak, düzenli aralıklarda gerçekleştirilir. Sabit dolar planı olarak da bilinen stratejik işlem, hisse senedi alımlarını olabilecek en makul fiyattan yapmak için piyasa zamanlamaya çalışmakla ilgili fiillerin birçoğunu ortadan kaldırır. Peki yatırımcılar bu işlemi neden yapar? En büyük sebebi; potansiyel olarak satın alınan varlıkların, toplam maliyetini azaltma çabasıdır. Şimdi karışık gelmiş olabilir fakat birazdan dca nedir konusunu, tüm ayrıntılarıyla anlatacağım. Ondan önce, dollar cost averaging nedir sorusuna daha sade nasıl yanıt verilir ona bakalım.

Kısaca dollar cost averaging yani DCA nedir? Dolar maliyeti ortalaması, piyasanın en uygun anlarında satın alma zamanlaması sırasında ortaya çıkar. Bu strateji, satın alma işlemini otomatik hale getirerek belirsiz pazarlarla başa çıkmayı kolaylaştırır. Tahmin edersiniz ki doğru ve kârlı bir yatırım yapmak birçok belirsiz etmene sahip bir piyasa takip etmeyi beraberinde getirir. Dolar maliyeti ortalaması, asıl fiyattan bağımsız olarak belirli bir süre boyunca düzenli aralıklarla aynı miktarda parayı bir hedefe yatırmayı içerir. Sonuç olarak; hisse başına ortalama maliyet düşer ya da piyasadaki belirsizliğin, portföyler üzerindeki etkisi azaltılır.

Yeni başlayacaklar ve x uzun vadede kâr hedefleyen yatırımcılar, dolar maliyeti ortalamasından yararlanabilir. Peki sistem nasıl işler?

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nasıl Çalışır?

DCA, bir yatırımcının x uzun vadede tasarruf ve kâr etmek için kullanabileceği oldukça basit bir stratejik yöntemdir. Dolar maliyeti ortalamasının bilinen iki bileşeni vardır:

  1. Yatırım yaptığınız sabit tutar
  2. Bu tutarı yatırdığınız sabit aralık

DCA hesaplaması, tablo üzerinden örneklerle bakıldığında daha kolay ve anlaşılır gelecektir.

ZamanlamaTutarHisse FiyatıSatın Alınan Hisse
1. Ay$100$520
2. Ay$100$520
3. Ay$100$250
4. Ay$100$425
5. Ay$100$520
 Toplam Yatırım:Ortalama Maliyet:Satın Alınan Toplam Hisse:
 $500$3.70135

Tabloyu biraz incelediğimizde fark ediyoruz ki; dolar maliyet ortalaması (DCA), yatırımcının 3. aydaki itibarıyla yaşanan fiyat düşüşünden faydalanmasını sağlayarak ortalama hisse başına maliyeti büyük ölçüde azalttı. Toplam beş aylık döngünün dördünde hisse başına 4$ ve üzeri ödemesine rağmen, ortalama hisse başına maliyet 3,70 dolara düştü. Bu sayede, toplam 135 adet hisse satın alınabildi. Peki DCA stratejisini gerçekleştirmemiş olsaydık?

ZamanlamaTutarHisse FiyatıSatın Alınan Hisse
1. Ay$500$5100
2. Ay$0$50
3. Ay$0$20
4. Ay$0$40
5. Ay$0$50
 Toplam Yatırım:Ortalama Maliyet:Satın Alınan Toplam Hisse:
 $500$5100

Diyelim ki; 1. ayda paramızın tamamı olan 500$ yatırdık. O zaman toplam 100 hisse için hisse başı ortalama maliyet 5$ olur. Her şey kusursuz ilerlese yatırımcı, tüm parasını 3. aya yatırır ve 250 hisseye sahip olur. Yalnız biliriz ki, 3. ayın satın almak için en iyi zaman olduğunu önceden bilmenin bir yolu yok. Sonuç olarak dolar maliyet ortalaması (DCA) çok önemli ve kullanışlıdır. Siz, x uzun vadede sık ve düzenli yatırım yaparak, satın alma fırsatlarını kaçırma olasılığınızı azaltırsınız.

Peki dollar cost averaging nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra, kripto dünyasında hatta Bitcoin (BTC) kapsamında da işleyiş aynı mı işler?

Kripto Para Dünyasının Önde Gelen İsmi Bitcoin’de DCA Nedir ve Nasıl İşler?

Kripto Para Dünyasının Önde Gelen İsmi Bitcoin’de DCA Nedir ve Nasıl İşler?

Aynı şekilde kripto para dünyasında da, satın almak için en iyi zamanı doğru tutturmak kolay değildir. Dijital varlıklar sürekli dalgalandığı için, herhangi bir zamanda aşırı uçuk şekilde küçük veya büyük fiyat değişiklikleri gerçekleşebilir. Bu sebeple çoğu kripto para yatırımcısı, fırsatı kaçırma korkusu yaşar. Bu korku, özellikle Bitcoin (BTC) gibi coin fiyatlarının aşırı dalgalı harekete geçmesi durumunda ortaya çıkar. Bitcoin fiyatı düşüşe geçince, birçok kişi daha fazla para kaybetme korkusu paniğiyle satışa geçer. Tabii para kaybetme korkusu, herkesi bir paniğe sürükler. Kripto para değerlerinin aşırı yükselmesi ile birçok kullanıcının yeterince elde tutacak veya satacak değerinin olmadığını düşünmesi de, yanlış yatırımcı hamlelerine sebebiyet verebilir.

Tüm bunlar, sizin kripto para dünyasına girip çeşitli coin veya Bitcoin satın alma hevesinizi kırabilir. Finans alanında yeterli bilgiye ve analiz yeteneğine sahip olduğunuz sürece, altından kalkamayacağınız iş yoktur. Bu yazı da tam da bunu hedefliyoruz. Yeterli bilgiyi aldıktan sonra, işin bir de Bitcoin kısmına bakalım. Yapmanız gereken ilk şey, hangi kripto para birimine hamle yapacağınızı seçmek ve kararlı ilerlemek. Tipik yatırım faaliyetlerinde, paranın tamamını belirli bir varlığa tek seferde yatırırsınız fakat bunun her zaman mantıklı olmayacağını yukarıdaki tabloda gördük.

DCA stratejisinde hangi kripto para biriminin kullanılacağı çok önemlidir. Piyasada 12000 üzeri kripto para mevcut olduğu düşünülünce, ortalama dolar maliyet stratejisi uzun bir dönem boyunca süreceği için, belirli bir süre sonra yükseleceğine inandığınız bir kripto para belirlemek mantıklı olacaktır. Bu stratejiye en uygun örnek; bir yıl boyunca 15 dolar kıymetinde Bitcoin (BTC) satın almak verilebilir.

Örneğin; analiz sonucu 1020$ kıymetinde Bitcoin (BTC) satın almaya karar verdiniz. Bitcoin birim başı satış fiyatı 7100$ civarında olsun. Toplu bir alım yaparak tutarın tamamını kullanmak yerine, 12 ay boyunca Bitcoin ortalama dolar maliyet stratejisi uygulayalım. Piyasadaki dalgalanmalara aldırmadan, başlangıç tarihinden itibaren her ay düzenli olarak 85$ kıymetinde Bitcoin satın alalım.

Kripto Para Dünyasının Önde Gelen İsmi Bitcoin’de DCA Nedir ve Nasıl İşler?

Yeşil çizgi toplam tutarı, diğer çizgi ise 12 ay boyunca Bitcoin’in değer hareketini gösteriyor. Başlangıçta tutar ile BTC değeri aynı seyrederken, aylar geçtikçe Bitcoin farklı hareket etmeye başladı. 1 yıllık sürecin sonunda, 1020$ tutarındaki yatırımı toplam değeri 1950$ kadar olan Bitcoin oldu. Yatırımcı yaklaşık olarak %91,19 seviyesinde mükemmel bir büyüme oranı sergiledi.

Ayrıca, Bitcoin satın alma sonrasında ne kadar kazanç sağlayabileceğinizi hesaplamak için çevrim içi dollar cost averaging araçları da bulunur.

Sonuç olarak yatırım yapmak için en iyi zaman nedir? Bu sorunun yanıtı “fiyatlar düşük olduğunda” şeklinde oldukça basittir. Tüm bunların yanında piyasayı zamanlamaya çalışmak, bir yatırımı almak/satmak için en iyi zamanı analiz etmek ve beklemek oldukça zordur. Neyse ki, fiyatlar düştüğünde daha fazla, fiyatlar yükseldiğinde daha az satın almanıza yardımcı olacak, zamana göre test edilmiş ve yıllardır kullanılan bir dolar maliyet ortalaması stratejisi var.

DCA (Dollar Cost Averaging) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)