Coin Fiyatı

Decred (DCR) Fiyatı ve Grafiği – 1 Decred (DCR) Kaç TL Kaç Dolar?

Decred (DCR) Nedir?

Decred (DCR), 2016 yılının Şubat ayında piyasaya sürülen blok zinciri tabanlı bir kripto para birimidir. Decred tokeni ve protokolü; açık yönetişimi, topluluk etkileşimini ve sürdürülebilir finansman politikalarını kolaylaştırmak amacıyla oluşturuldu. Decred, topluluk tarafından protokole dair bütün işlemlere ve değişikliklere onay verilecek biçimde tasarlandı. Bu yüzden, büyük Decred sahiplerinin, protokolün işleyişini manipüle etmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bitcoin’den büyük oranda etkilenen Decred, orijinal kripto para biriminin ana ilkelerinin büyük bir bölümünden faydalandı.

Decred, hem iş kanıtı hem de hisse kanıtı olarak adlandırılan konsensüs mekanizmalarını kullanan bir kripto para birimidir. Decred, blok zincirinde yeni bloklar oluşturmak üzere iş kanıtını kullanır. Daha sonra bloktaki işlemler, hisse kanıtı kullanılarak rastgele seçilen 5 doğrulayıcıya gönderilir. Böylece Decred ağında bulunan doğrulayıcılar tarafından ikinci bir doğrulama yapılması gerekir. Decred, topluluğa güç kazandırmayı ve topluluk üyelerinin Decred ekosistemindeki işlemlerin akışını kontrol etmelerine imkân tanımayı hedefler.

İş kanıtı ve hisse kanıtı ile birlikte açık yönetişim, herhangi bir bireyin ya da bir grubun ağa hâkim olmasına ya da işlem akışını kontrol etmesine izin vermez. Öte yandan, Decred, gelişimini daha sürdürülebilir bir biçimde finanse etmeyi amaçlar. Decred’in sloganı ise “Güvenli, Uyarlanabilir ve Sürdürülebilir”dir. Söz konusu slogan, Decred’in ne anlama geldiğini harika bir biçimde özetler.

Decred, Bitcoin blok zincirinin yetersizliklerini çözüme kavuşturmayı hedefler. Company Zero’ya göre, Bitcoin’in “madencilik gücüne aşırı güvenme”, “çekirdek geliştiricilerinin aşırı kontrolü” ve “geliştirme fonlarının eksikliği” gibi birçok problemi var. Decred, bu problemleri çözmek istiyor.

İş kanıtı denilen konsensüs mekanizmasında gördüğümüz gibi, bir madencinin ya da bir grup madencinin bütün ağ üzerinde kontrol sahibi olması gibi gerçek bir tehdit mevcut. Madencilik hash gücünün blok zinciri ağının yüzde 51’i ya da daha fazlası olması durumunda madenciler, “yüzde 51 saldırısı” denilen şeyi başlatabilirler. Yüzde 51 saldırısının düzenlenmesi halinde söz konusu madenciler, coinlerini iki katına çıkarmaya başlar. Bu da bütün ağa zarar verir.

Fakat iş kanıtı ve hisse kanıtı denilen konsensüs mekanizmalarının her ikisini de kullanan Decred, söz konusu zorluğun üstesinden gelmeyi de başarıyor. Bu sistem; madencilere, kullanıcılara ve geliştiricilere ağ üzerinde eşit söz hakkı veriyor. Bu yüzden madenciler, Decred ağı üzerinde aşırı kontrole sahip olamıyor.

Decred, ayrıca ilginç bir oylama sürecine de sahip. Oylama biletleri, bu sürecin ayrılmaz bir parçası. Decred ağında oylama biletine sahip olmak isteyen herkes, bunu 5 DCR tokenini dondurarak gerçekleştirebilir. Oylama bileti, Decred ekosistemindeki önemli değişikliklere oy vermenizi sağlar. Decred, spam saldırılarını engellemek amacıyla önerilen her değişiklik için 0,1 DCR tokeni ister. Bu, spam saldırılarına karşı iyi planlanmış bir korumadır. Söz konusu koruma sayesinde hiçbir şekilde anlamsız ya da mantıksız değişiklikler sunulamaz.

Bir kullanıcının Decred ağına yarar sağlayabilecek bir fikri ortaya attığını ama geliştiricilerin bu fikre net bir şekilde karşı çıktığını varsayalım. Geliştiriciler, bu durumda teklife karşı oy kullanmak üzere oylama biletlerini kullanabilir. Fikri ortaya atan kullanıcı ise kendisine verilen özel tokeni kullanabilir ve sunduğu teklif hakkındaki tartışmayı da topluluk üyelerine taşıyabilir. Yöneticilerden onay alan teklifler de referandum sürecinden geçer. Tekliflerin hayata geçirilebilmesi için bütün oyların yüzde 75’ini alması gerekir.

Decred (DCR) Hangi Borsalarda Bulunur?

Decred (DCR), Binance gibi büyük kripto para borsalarında bulunur. DCR/USDT işlemleri için en popüler kripto para borsası Binance’dir. Decred (DCR), ayrıca Huobi Global, Gate.io, Bittrex, KuCoin, Poloniex ve OKEx gibi borsalarda da bulunur. Kripto para ticaretinin, diğer yatırımlarda olduğu gibi çeşitli riskler taşıdığını unutmayın.

Decred (DCR) Fiyatı ve Grafiği – 1 Decred (DCR) Kaç TL Kaç Dolar?

Son Dakika Decred (DCR) Fiyatı 2021

Decred (DCR) fiyatı şu anda dolar seviyesinde. Türk Lirası karşılığına baktığımızda, Decred (DCR) fiyatı şu anda TL seviyesinde. Decred (DCR), 28 Aralık 2016 tarihinde 0,3948 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Öte yandan, Decred (DCR), 17 Nisan 2021 tarihinde 250,02 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Decred (DCR) Piyasa Değeri

Decred (DCR) piyasa değeri şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Decred (DCR) piyasa değeri, 2021 yılının başında 511,205,596 dolar olarak kayıtlara geçmişti. CoinMarketCap sıralaması 50 olan Decred’in (DCR) toplam arzı 13,084,246 DCR olarak belirtiliyor. Şu anda dolaşımda 10,084,246 DCR yer alıyor. Maksimum arz ise 21,000,000 DCR ile sınırlandırılıyor.

Decred (DCR) Hacmi

24 saatlik Decred (DCR) işlem hacmi şu anda dolar olarak ifade ediliyor. Decred (DCR) işlem hacmi, 2021 senesinin başında 10,830,453 dolar olarak gerçekleşmişti.

Decred (DCR) Grafiği

Decred (DCR) grafiğine baktığımızda, 28 Aralık 2016 tarihinde tüm zamanların en düşük seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 0,3948 doları gördüğünü fark ediyoruz. 2019 yılının başında 16,62 dolar seviyesinde işlem gören Decred (DCR), aynı yılı 16,80 dolar ile kapattı. Decred (DCR), 2020 yılının sonunda 40,78 dolara kadar yükselmesinin ardından 8 Şubat 2021 tarihinde ise 102,62 dolara kadar çıktı.

13 Nisan 2021 tarihinde 200 doları geçen Decred (DCR), 17 Nisan 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kabul edilecek şekilde 250,02 dolara ulaştı. Decred (DCR), aynı tarihte 3,008,054,997 dolarlık piyasa değerine ve 51,511,863 dolarlık işlem hacmine sahip oldu.

Şu anda dolar seviyesinde işlem gören Decred (DCR), dolarlık piyasa değerine ve dolarlık işlem hacmine sahip görünüyor.

Decred (DCR) grafiği şu şekilde:

Decred (DCR) Alınır mı?

Wallet Investor, Decred (DCR) için “harika bir uzun vadeli (1 yıllık) yatırım” ifadesini kullanıyor. İyi getiriye sahip kripto para birimi arayanlar için Decred’in (DCR) kârlı bir yatırım olabileceğine dikkat çekiliyor. Decred (DCR) fiyatının bir yıl içerisinde 251,139 dolara kadar ulaşabileceği, yani yüzde 70’ten fazla kâr sağlanabileceği belirtiliyor.

5 yıllık tahminlerine de yer veren Wallet Investor, 27 Haziran 2026 tarihinde Decred (DCR) fiyatının 749,364 dolara kadar ulaşabileceğini aktarıyor. Yani şu anda yapacağınız 100 dolarlık bir yatırım, 2026’da 500 doları geçebilir.

İlginizi Çekebilir: Shiba Coin Geleceği 2021 – SHİB Coin Alınır mı?

Decred (DCR) Madenciliği

Decred (DCR), merkeziyetsiz özerk bir kripto para birimi olmakla birlikte iş kanıtı ve hisse kanıtı denilen konsensüs mekanizmalarını ve Blake256r14 algoritmasını kullanır. Hibrit sistem, stake sahiplerinin çabalarını ödüllendirirken, söz konusu kişilerin karar verme sürecinde oy kullanmalarına da imkân sağlar. Madenciler, 15,70 DCR blok ödülünün yüzde 60’ını alırken, stake sahipleri ise yüzde 30’unu alır. DCR hazinesi ise kalan yüzde 10’luk bölümü alır.

Decred (DCR) madenciliği yapmak için ilk olarak ASIC Miner’a ihtiyacınız var. Bunun için DragonMint B29 ya da Innosilicon D9 Decred Master satın alabilirsiniz. İnternet kablolarını ve güç kaynağını ASIC Miner’a bağlayın. Bir madencilik havuzu seçin. Havuz seçimi sırasında ödül sistemini, ücretleri ve gecikme süresini göz önünde bulundurun. ASIC Miner’ınızın IP adresini arayın.

IP adresini bulduktan sonra tarayıcınıza yapıştırın ve varsayılan oturum açma ayrıntılarını girin. Giriş yaptıktan sonra havuzunuzun bilgilerini girmek için “Settings” ve “Pools” seçeneklerine tıklayın. Her havuzun altına havuzun URL’sini, cüzdan adresini ve şifresini girin. Güncelleme işlemi için “Update Pools” seçeneğine tıklayın ve ASIC Miner yeniden başlarken beklemede kalın.

Madencinizin etkinliğini görüntülemek için “Miner Status” seçeğine tıklayın. Hash oranını görebiliyorsanız, donanımınız çalışıyor demektir. Bu aşamaları tamamladıktan sonra ilk DCR’nizi almak için bekleyebilirsiniz.
Madencilik havuzunuzun hash oranı, üyelerin hangi sıklıkla madencilik yapabileceğini belirler. Bu yüzden yüksek hash oranına sahip bir havuza katılmanızda fayda var. Madencinizin hash oranı ve güç tüketimi, elektrik maliyeti, madencilik zorluğu, Decred (DCR) fiyatı, madencilik havuzu ücretleri ve ilk yatırımınız, hangi sürede ve ne kadar kâr elde edebileceğinizi belirleyen önemli faktörlerdir.

Decred (DCR) Yorumları

Decred (DCR) hakkında yapılan yorumlar şu şekilde:

İstikrarlı bir çıkışa sahip olduğunu görüyoruz. Usul usul çıkan bir coin. Yani bir gece içerisinde yüzde 15-20 çıkan coinlere benzemiyor. DCR alsam kafam rahat eder. Her saat başı ekrana bakmak zorunda kalmam.

Bütün madencilerin eşit haklara sahip olmasına imkân tanımak için oluşturulan coin. DCR’nin, Bitcoin’in ilk dönem geliştiricileri tarafından oluşturulduğunu biliyoruz. Bu da onu değerli hale getiren faktörlerden biri. Geliştiricilerinin sahip oldukları tecrübelere bakarsak umut vadeden bir geleceğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, sık sık yapılan güncellemelerle birlikte kapasitesi de artıyor.

Bitcoin’den sonra en fazla yatırım yaptığım coin DCR oldu.

İlgili İçerik: Decred (DCR) Yorum ve Tahminleri 2021

Decred (DCR) Geleceği 2021

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Decred (DCR) fiyatının Ağustos ayında ortalama 232 dolar seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. Decred (DCR) fiyatının, Eylül ayında ortalama 244,52 dolar, Ekim ayında ortalama 226,82 dolar, Kasım ayında ise ortalama 203,45 dolar seviyesinde olması bekleniyor. Aralık ayına yönelik tahminler ise ortalama 221,96 doları gösteriyor.

Gov. Capital tarafından aktarılan tahminlere de göz atalım. Söz konusu tahminlere göre, Decred (DCR), Ağustos ayının sonunda 139,140 dolar, Eylül ayının sonunda 136,810 dolar, Ekim ayının sonunda 139,315 dolar, Kasım ayının sonunda 139,398 dolar seviyesinde işlem görebilir. Decred (DCR), Aralık ayının sonunda ise 144,408 dolara kadar yükselebilir.

Decred (DCR) Güvenilir midir?

Decred (DCR), hem iş kanıtı hem de hisse kanıtı denilen konsensüs mekanizmalarını kullanır. Decred (DCR), blok zincirinde yeni bloklar oluşturmak üzere iş kanıtını kullanır, fakat başarılı bir madencilik operasyonunun ardından madenciler ödülün yalnızca yüzde 60’ını alırlar. Hisse kanıtı ise oyalama sürecinde kullanılır. Söz konusu konsensüs mekanizması, kullanıcıların oylama sistemine dâhil olmalarını sağlar. Hisse kanıtını kullananlar, blok ödülünün yüzde 30’una sahip olur. Blok ödüllerinin yüzde 10’luk bölümü de hazinede saklanır. Böylece Decred (DCR) ağının güvenliği sağlanmış olur.

Peki, Decred (DCR) fiyat bakımından da güvenilir midir? Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Decred (DCR) fiyatının ilerleyen zamanlarda en düşük 586,9 dolar, en yüksek 724,02 dolar seviyesinde olması bekleniyor. Decred (DCR) fiyatının gelecekte artış göstereceği, bu nedenle kârlı bir yatırım olarak görülebileceği belirtiliyor.

Decred (DCR) fiyatının bir yıl sonra 253,99 dolara, 3 yıl sonra 404,16 dolara, 5 yıl sonra 532,65 dolara ve 7 yıl sonra 675,78 dolara kadar yükselebileceği aktarılıyor.

Decred (DCR) Nereden Satın Alabiliriz?

Decred (DCR), Binance, Huobi Global, Gate.io, Bittrex, KuCoin, Poloniex ve OKEx gibi büyük borsalardan satın alınabilir. Şu anda 5 bini aşkın kripto para birimi var. Söz konusu kripto para birimlerinin çoğu, Bitcoin ile rekabet etmek üzere ortaya çıktı. Yani 5 bini aşkın kripto para birimi, Bitcoin’in yapamadıklarını yapabilmek için piyasaya sürüldü.

Decred (DCR), piyasa değeri bakımından en büyük 100 kripto para birimi arasına girdi. Böylece şu ana kadar orta düzeyde bir başarıya sahip olmuş oldu. Binlerce kripto para biriminin önüne geçen Decred (DCR), kripto pazarının gizli mücevheri haline geldi. İş kanıtı ile hisse kanıtını birlikte kullanan Decred (DCR), en ilginç kripto projelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Decred (DCR) Fiyatı ve Grafiği – 1 Decred (DCR) Kaç TL Kaç Dolar?

1 Decred (DCR) Kaç TL?

1 Decred (DCR) şu anda TL seviyesinde işlem görüyor. Decred (DCR), şu ana kadar en yüksek 2,172,62 TL’yi gördü. En düşük seviye ise 3,43 TL olarak gerçekleşti.

1 Decred (DCR) Kaç Dolar?

1 Decred (DCR) şu anda dolar seviyesinde işlem görüyor. Decred (DCR), şu ana kadar en yüksek 250,02 doları gördü. En düşük seviye ise 0,3948 dolar olarak kayıtlara geçti.

Decred (DCR) Yükselir mi?

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, Decred (DCR) fiyatının 2022 yılında 252,56 dolara, 2023 yılında 318,05 dolara, 2024 yılında 364,9 dolara, 2025 yılında 432,22 dolara, 2026 yılında 518,57 dolara, 2027 yılında 565 dolara ve 2028 yılında 668,41 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

Wallet Investor’a göre, Decred (DCR) fiyatının bir yıl içerisinde 251,139 dolara ve 5 yıl içerisinde 749,364 dolara kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Yani şu anda yapılacak 100 dolarlık bir yatırımın, 2026’da 500 doları geçebileceği ifade ediliyor.

Gov Capital tarafından yapılan tahminlere de bakalım. Bu tahminlere göre, Decred (DCR) fiyatının bir yıl içerisinde 196,964 dolara ve 5 yıl içerisinde 633,235 dolara kadar yükselmesi bekleniyor. Yıllık tabloya göz atacak olursak, Decred (DCR) fiyatının, 2021’in sonunda 144,408 dolara, 2022’nin sonunda 214,740 dolara, 2023’ün sonunda 308,113 dolara, 2024’ün sonunda 423,420 dolara, 2025’in sonunda ise 542,098 dolara kadar yükseleceği öngörülüyor.

Decred (DCR) Ne Zaman Çıktı?

Company Zero, 2015 senesinde Bitcoin’in yetersizlikleri ve söz konusu yetersizliklere yönelik çözümler hakkında çeşitli blog yazıları yayınladı. 2016 senesinin Şubat ayında ise Decred (DCR), kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Temel amaç, Bitcoin’de karşılaşılan problemlerden uzak kalınması oldu.

Decred (DCR) Kurucusu Kim?

Decred (DCR) kripto para biriminin arkasında bulunan itici güç, Company Zero isimli bir girişimdir. Bu girişimin misyonu, projelere organizasyonel bir özgürlük getirmek ve kişisel verileri daha iyi korumak amacıyla blok zinciri teknolojisinin imkânlarını kullanmaktır.

Jake Yocom-Piatt, Company Zero’nun kurucusu ve CEO’su olarak biliniyor. Decred projesinin liderliğini yürüten Jake Yocom-Piatt, blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimi ile 10 seneden uzun bir zamandır ilgileniyor. Söz konusu isim tarafından yazılan kod, Bitcoin’e ilişkin çok sayıda projenin oluşturulmasında kullanıldı. (Lightning Network Daemon gibi)

Marco Peereboom ise Company Zero’nun baş teknoloji sorumlusudur. Decred projesinde altyapı, güvenlik ve geliştirme dâhil olmak üzere farklı ekiplerin denetmeni olan Marco Peereboom, daha önce Dell isimli bir şirkette kıdemli mimar olarak çalıştı. Marco Peereboom, 5 seneden uzun bir zamandır Company Zero’da görev yürütüyor. Söz konusu isim, DCR’nin başarıyla piyasaya sürülmesinde oldukça önemli bir yere sahip.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu