Anasayfa Rehber DeFi Dünyasında Yenilikçi Bir Adım: Cetus Protokolü Nedir?

DeFi Dünyasında Yenilikçi Bir Adım: Cetus Protokolü Nedir?

Rehber

Merkeziyetsiz finans sektörü genişlemeye devam ediyor ve DeFi’ye yön veren inovatif bir proje olan Cetus Protokolü nedir? İşte tüm detaylarıyla Cetus…

DeFi Dünyasında Yenilikçi Bir Adım: Cetus Protokolü Nedir?

Günümüzde merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörü, çok daha geniş kesimlerce benimsenmeye başladı. Bu sürdürülebilir büyümenin en önemli faktörleri arasında inovatif projelerin çoğalmasından kaynaklanıyor. Birazdan detaylıca bahsedeceğim Cetus Protokolü ise DeFi sektörünün devrim niteliğindeki bir sonucu ve kullanıcılarını birer birer çekmeye başladı.

Eğer siz de, bu merkeziyetsiz finans sektöründe bir devrim olan Cetus Protokolünün ne olduğu merak ediyor ve avantajlarını öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

Merkeziyetsiz Finansın İnovatif Ürünü: Cetus Protokolü Nedir?

Cetus Protocol, Sui (SUI) ve Aptos (APT) blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa (DEX) ve konsantre likidite protokolüdür. Cetus, CLMM'ye dayalı, son derece özelleştirilebilir bir likidite protokolü olacak şekilde tasarlanmıştır ve kullanıcıların borsa, aralık emri ve limit emrinin esnek bir bileşimini yürütmesine olanak sağlar.

Cetus Protokolün yerel yardımcı tokeni CETUS coin ise likidite madenciliği yoluyla elde edilir. Tokenin toplam dolaşımdaki bir milyar token arzı var ve Sui zincirinde çalışıyor. Cetus Protokolü, yalnızca iki gün içinde 32 milyon doların yatırıldığını gören yakın tarihli bir token satışıyla kripto para topluluğunun dikkatini çekti.

Konsantre likidite, belirli bir fiyat aralığında dağıtılan likiditedir. Cetus Protocol, likidite sağlayıcılarının likiditelerine kendi özel fiyat aralıkları dahilinde katkıda bulunmalarına olanak tanır.

DeFi Dünyasında Yenilikçi Bir Adım: Cetus Protokolü Nedir?

Cetus Protokolün Avantajları:

  • İzinsiz: Cetus Protocol’deki tüm ana araçlar ve işlevler temelde izin gerektirmeyen bir standartla oluşturulmuştur. Kullanıcıların veya diğer uygulamaların protokollerini istedikleri zaman kendi kullanım durumları için kullanmalarına izin verir.
  • Programlanabilir: Kullanıcılar, borsa, aralık emri ve limit emrinin esnek bileşimi sayesinde, bir merkezi borsada (CEX) elde edilebilecek hemen hemen her türlü ticaret stratejisini yürütebilir.
  • Birleştirilebilirlik: Cetus Protocol, “Liquidity As A Service” kavramını benimser, bu nedenle ürünlerini oluştururken entegrasyon kolaylığına önem verir. Geliştiriciler ve uygulamalar, kendi ürünlerini oluşturmak için protokoldeki likiditeye kolayca erişebilir.
  • Sürdürülebilirlik: Cetus Protokol, CETUS ve xCETUS olmak üzere çift tokenle desteklenen bir modeli benimser. Protokolde, aktif katılımcıları ödüllendirmek için protokol kazançları ile sürdürülen uzun vadeli teşvikler uygulanmaktadır.

Cetus Protokolünün Çift Token Modeli: CETUS ve xCETUS

Az önce protokolün çift token ile çalıştığından bahsetmiştik. Bunlardan ilki olan CETUS, Cetus Protokolünün yerel yardımcı program tokenidir ve Cetus'ta likidite madenciliği yoluyla kazanılabilir. Bu da demek oluyor ki CETUS, atfedilen yönetişimin devredilebilir bir temsilidir ve ödülleri staking için kullanılabilir.

Kullanıcılar, CETUS tokenlerini herhangi bir zamanda anında xCETUS'a dönüştürebilir ve staking ödüllerinin önemli bir kısmı, tüm xCETUS sahiplerine haftalık olarak dağıtılır. CETUS, Cetus'un merkeziyetsiz borsa (DEX) içi başlatma paneli olan ve projelerin Cetus Protocol aracılığıyla tokenlerini başlatmasına izin veren başlatma paneli için de kullanılabilir.

DeFi Dünyasında Yenilikçi Bir Adım: Cetus Protokolü Nedir?

Likidite Sağlayıcıları Cetus Protokolünde Hangi Teşvikleri Alabilir?

Likidite sağlayıcılar, protokole aktif katılım yoluyla birkaç şekilde teşvik kazanabilir. İşlem ücreti çoğu likidite sağlayıcısı için birincil kazançtır. Kayda değer olan bir şey, yalnızca aktif bir fiyat aralığına sahip (mevcut fiyat kendi fiyat aralığı içindedir) bir likidite pozisyonunun gerçek zamanlı işlemleri gerçekleştirebilmesi ve işlem ücretleri alabilmesidir.

Temel ücret kazançlarına bağlı olarak, bazı likidite havuzları (LP), likidite sağlayıcılarına daha fazla teşvik sağlamak için ek likidite madenciliği ödülleri sağlayabilir. Bir likidite sağlayıcı için madencilik ödülleri, işlem ücretleri oluşturmadaki pozisyon performanslarına bağlıdır. Ayrıca, Cetus Protokolünde, en aktif katılımcıların ekstra ödüller kazanmasını sağlayan likidite kilitlenmeleri ve liderlik tablosu kampanyaları gibi birkaç “Sadakat Teşvik Programı” da bulunur.

CETUS Likidite Madenciliği Yoluyla Nasıl Kazanılır?

Cetus Protokolündeki likidite madenciliğinin en özel özelliklerinden biri, madencilik ödüllerini kullanıcılara likidite miktarlarına göre değil, gerçek ücret performanslarına göre dağıtmasıdır. Bir likidite sağlayıcı, daha fazla ücret ve madencilik ödülü kazanmak istiyorsa, bu daha aktif katılım göstermelidir. Madencilik ödülleri doğrusal olarak serbest bırakıldığından, yürütülecek her yeni işlem olduğunda, her bir pozisyon tarafından oluşturulan ücretlerin, son aramadan bu yana havuzun üretilen toplam ücretlerine oranını hesaplamak için sözleşme çağrılacaktır. Serbest bırakılan ödüller, her bir pozisyonun ürettiği ücretlerle orantılı olarak dağıtılacaktır.

Ücrete dayalı madencilik mekanizması sayesinde, madencilik ödüllerinin, yalnızca madencilik teşviklerini paylaşmak için kasıtlı olarak geçersiz bir fiyat aralığında likidite tahsis eden aktif olmayan kullanıcılar tarafından etkisinin azaltılmasının önüne geçer.

DeFi Dünyasında Yenilikçi Bir Adım: Cetus Protokolü Nedir?

Cetus Protokolünün Diğer DEX’lerden Farkı

Cetus Protokolü:

  1. Konsantre likidite protokolüdür.
  2. CLMM’ye dayalı tasarlanmıştır ve özelleştirilebilirdir.
  3. Kullanıcıların borsa, aralık ve limit emrinin esnek bir bileşimini yürütmesine olanak sağlar.
  4. Ticareti, herhangi bir kullanıcı ve varlık için kolaylaştırmak için güçlü ve esnek bir temel likidite ağı oluşturmayı amaçlar.
  5. Konsantre likidite protokolünü ve işlevsellik serisini oluşturarak merkeziyetsiz finans (DeFi) kullanıcılarına en iyi ticaret deneyimini ve üstün sermaye verimliliğini sunmayı amaçlar.

Sonuç olarak; Cetus Protokolünün Kilitli Toplam Değerini (TVL) diğer DEX'lerden daha verimli kılan, hem protokol hem de üçüncü taraf proje sahipleri için likiditeyi teşvik etme maliyetinden büyük ölçüde tasarruf sağlar. Siz de Cetus Protokolüne doğru bir adım atarak, DeFi’nin yenilikçi çözümlerine ve blockchain teknolojisinin büyümesine katkı sağlayabilirsiniz.

DeFi Dünyasında Yenilikçi Bir Adım: Cetus Protokolü Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)