Coin Rehberi

DeFi Lideri Olabilecek 7 Ülke

Orta Doğu’dan Amerikan Batı’sına kadar blockchain ve DeFi her geçen gün yayılıyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraları kullanmak ve takip etmek, merkezi olmayan finansın, DeFi’nin ana konusudur. Merkezi olmayan finansmanın kullanım durumları, genellikle bazı finansal faaliyetler için blockchain uyumlu bir yöntemi yeniden icat etmekle ilgilidir. DeFi, kripto para destekli daha ciddi bir gelişmedir: Blockchain teknolojisi ekonomimizi gerçekten desteklerse ne olur?

Henüz bu daha olmadı, ancak dünyada bu tür şeylere öncülük eden girişimcileri destekleyen veya deneme projeleri başlatanlardan bazı ülkeler ve şirketler var.

DeFi Kripto Teknolojisini Destekleyen Ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin teknoloji içerisindeki her alanda katılımı var gibi görünüyor ve blockchain kesinlikle bunun bir istisnası değildir. Ülke, blockchain girişimcileri ve geliştiricileri için başarılı bir girişim noktasıdır ve bazı ABD eyaletleri kendi test kullanım örneklerini başlatmıştır.

Belki de en ilgi çekici olanı, blockchain özellikli bir oylama sürecini benimseyen Batı Virginia eyaletidir. Bu test programı Voatz adlı bir şirketin yardımıyla gerçekleşti.

Çin

ABD’nin kötü şöhretli ekonomik rakibi, en azından blockchain cephesinde ABD ile eş durumda. Kripto para bugünlerde Çin söz konusu olduğunda çok konuşulan bir konudur. Teknoloji daha önce hükumet tarafından kınandı, ancak son zamanlarda Çin’in bir değişikliğe gittiği açıkça ortada. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, blockchain teknolojisini desteklediğinde DeFi kripto manşetlerde yer aldı.

Çin, devlet tarafından onaylanmış dijital parasını bile duyurdu, ancak ortada henüz konuşacak gerçek bir şey yok. Bununla birlikte, ülke çok sayıda blockchain ve kripto paralarla ilgili fikri mülkiyetleri stokluyor gibi görünüyor. Çin 2016’dan beri blockchain ile ilgili 44 patent kazandı.

İran

Çok farklı bir anlamda Amerikanın rakibi olan İran’ın blockchain girişimleri, ABD’nin ekonomik yaptırımlarından kaçma (veya başka şekilde üstesinden gelme) aracı olarak büyük ölçüde teşvik ediliyor. Ülkenin tokenleştirilecek Riyali henüz mevcut değil, ancak İran Merkez Bankası yakın zamanda yasalarını kripto paralar için daha elverişli olacak şekilde güncelledi. Hatta ülke eski bir yasağı bile tersine çevirdi.

Motivasyonları bu listedeki diğer ülkelerden farklı bir yerden gelmesine rağmen, İran’ın blockchain gelişmeleri çok hızlı bir şekilde büyümektedir.

Singapur

Singapur, iki günlük Block Show Asia etkinliğine ve aynı zamanda DeFi projesi Equilibrium’un ilk Kripto DeFiance konferansına ev sahipliği yaptı. Equilibrium, merkezi olmayan finans uygulamaları oluşturmak için bir çerçevedir ve Equilibrium’un temel ürünü, EOSDT adı verilen ABD dolarına sabitlenmiş bir durağan koindir.

Bu iki büyük kripto etkinliği Kasım 2019’da Singapur’da arka arkaya gerçekleşti ve bu bir kaza ya da tesadüf değildir. Ülke sadece gelişen bir DeFi topluluğuna ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda yerel yönetim de kripto paralara yöneliyor gibi görünüyor.

Singapur hükumeti, 2017 yılında Singapur Doları’nın (SGD) dijital bir versiyonu olan Ubin’i açıkladı. Merkez Bankası tarafından yayınlanan Ubin Ethereum blockchaininde çıktı. (Singapur merkez bankası R3 adı verilen bir blockchain danışmanlığı ile iş birliği yaptığından dolayı Ubin piyasaya çıkabildi.)

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan

2019’un başlarında, bu ülkelerin her biri için mali yetkililer, Aber adlı dijital para projesi başlatmak için bir araya geldi. Aber, ülkeler arasındaki finansal işlemlerin çözümünde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Dubai Emirliği, 2017’den beri kendi devlet destekli kripto parasını çıkarmaya çalışıyor, ancak bu henüz gerçekleşmedi.

Senegal

Senegal’in kaydi parası CFA Frangının dijital versiyonu eCFA’yı 2016 yılında başarıyla yayınlandı. Kripto para, eCurrency Mint Limited adlı İrlandalı bir girişimle birlikte Banque Régionale de Marchés (BRM) adlı yerel bir banka tarafından çıkarıldı.

DeFi endüstrisi diğer birçok ülkede ve birçok farklı nedenden dolayı güçlüdür. Venezuela’dan Tunus’a ve Marshall Adaları’na kadar, DeFi gerçek anlamda küresel bir ivme kazanma yolunda ilerliyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu