Anasayfa Altcoin DeFi Platformu Saldırıya Uğradı: Stablecoin Yüzde 50 Çakıldı!

DeFi Platformu Saldırıya Uğradı: Stablecoin Yüzde 50 Çakıldı!

Altcoin

DeFi platformu Raft'ın saldırıya uğraması üzerinde "R" olarak bilinen stablecoin yüzde 50 oranında düşüş yaşadı.

DeFi Platformu Saldırıya Uğradı: Stablecoin Yüzde 50 Çakıldı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Raft, Cuma günü öğleden sonra saldırıya uğramasının ardından yaklaşık 3,3 milyon dolar değerinde ETH kaybetti. Fakat saldırgan, soygundan zarar görmüş olabilir.

Zincir üstü  veriler, saldırganın Raft'tan 1.577 ETH çektiğini ve ardından 1.570 ETH'yi bir yakım adresine göndererek çalınan varlıkların çoğunu yok ettiğini ve kendilerine yalnızca 7 ETH bıraktığını gösteriyor.

Arkham'daki blockchain verilerine göre; hacker'ın adresi, saldırıdan önce kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash aracılığıyla, muhtemelen işlemleri finanse etmek için 18 ETH aldı.

Transferleri gerçekleştirdikten ve blockchain ücretlerini ödedikten sonra saldırganın kripto cüzdanında yalnızca 14 ETH kaldı. Bu da başlangıçtaki 18 ETH'den daha az fon anlamına geliyor. Bu, tüm manevrada 4 ETH'lik bir kayıpla karşı karşıya oldukları anlamına gelir.

Stablecoin Dolar Sabitini Kaybetti

Coinmarketcap verilerine göre, Raft'ın "R" adı verilen ve dolara sabitlenmiş olan stablecoin'i, 1 dolarlık fiyatından yüzde 50'ye varan bir düşüş yaşadı ancak daha sonra 70 sent civarına geri döndü.

Raft'ın ortak kurucusu David Garai, X'te (eski adıyla Twitter) yayınladığı bir gönderide platformun bir saldırı tarafından hedef alındığını doğruladı. Garai, saldırganın daha sonra otomatik piyasa yapıcı likiditesini boşaltmak için satılan R tokenlerini bastığını ve aynı zamanda Raft'tan teminat çektiğini açıkladı.

DeFi Platformu Saldırıya Uğradı: Stablecoin Yüzde 50 Çakıldı!

Garai, bir Telegram mesajında "Peg Stability Module'de protokole ait sDAI'yi kullanarak insanları bir bütün haline getirmeye çalışıyoruz." dedi.

Raft, Lido'nun stETH'i gibi likit staking ether (ETH) türevleriyle teminatlandırılmış R stablecoin'i çıkaran bir DeFi borç verme platformudur. Kullanıcılar, ETH türevlerini kilitledikleri takdirde R token basabilirler.

Bu, Cuma günü yaşanan ikinci büyük kripto istismarı oldu. Günün erken saatlerinde bir saldırgan, merkeziyetsiz Poloniex'ten yaklaşık 114 milyon dolarlık dijital varlığı boşaltmıştı.

Kaynak: CoinDesk

DeFi Platformu Saldırıya Uğradı: Stablecoin Yüzde 50 Çakıldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar