Anasayfa Sektörel DeFi Protokolü Hack'lendi: 2 Milyon Dolardan Fazla Kayıp Var!

DeFi Protokolü Hack'lendi: 2 Milyon Dolardan Fazla Kayıp Var!

Sektörel

DeFi protokolü Platypus Finance hack'lendi. 2 milyon doların üzerinde kayıp olduğu bildiriliyor.

DeFi Protokolü Hack'lendi: 2 Milyon Dolardan Fazla Kayıp Var!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Platypus Finance, 2 milyon doların üzerinde kayıpla sonuçlanan bir güvenlik ihlâlinin kurbanı oldu.

Güvenlik firması PeckShield, X (eski adıyla Twitter) üzerinde yakın zamanda yayınladığı bir blog yazısında, Avalanche tabanlı projenin istismar edildiğini belirtti.

Uyarının ardından Platypus Finance, protokolde şüpheli faaliyetler olduğunu doğruladı ve projeyi "tüm havuzları geçici olarak askıya alma önlemine" sevk etti.

Diğer güncellemeler, topluluğa zamanında iletilecektir.

Saldırı, özellikle AVAX-sAVAX likidite havuzunu hedef alan bir flash loan saldırısı yoluyla gerçekleştirilmiş gibi görünüyor. Fakat Platypus Finance, kullanılan belirli saldırı vektörü hakkında henüz resmî bir yorum yayınlamadı.

Merkeziyetsiz finans alanında flash loan, kredi aynı işlem bloğu içinde geri ödendiği sürece kullanıcıların teminat göstermeden varlık ödünç almalarını sağlayan bir özelliktir.

Ne yazık ki saldırganlar, piyasa fiyatlarını manipüle ederek ya da DeFi protokollerindeki açıklardan faydalanarak bu mekanizmadan faydalanmanın yollarını bulmuştur.

Saldırganlar, büyük meblağlarda borç alarak yapay bir şekilde piyasa koşulları yaratabilir ve tek bir işlem bloğu içinde krediyi geri ödemeden önce ortaya çıkan tutarsızlıklardan kâr elde etmek için faydalanabilirler. 

Platypus Finance, ilk kez bir güvenlik ihlâli yaşamıyor. Şubat 2023'te yaşanan benzer bir olayda proje, yeni piyasaya sürülen USP adlı stablecoin'i hedef alan bir flash loan saldırısına uğramış ve 8,5 milyon dolarlık bir kayıp yaşamıştı.

DeFi Protokolü Hack'lendi: 2 Milyon Dolardan Fazla Kayıp Var!

Kriptoyu Güvenli Hale Getirmek için Uzun Bir Yol Var

Kripto güvenlik firması Hexens'in CEO'su ve Kurucu Ortağı Sipan Vardanyan, "Meydana gelen çok sayıda saldırı ve istismarla birlikte, alanı daha güvenli hale getirmek için yapılması gereken çok iş olduğu açıktır." dedi. 

Web3 hata ödül platformu Immunefi'nin bir raporuna göre; bu yıl şimdiye kadar Web3 platformları, hack ve rug pull sonucunda 1,2 milyar dolardan fazla para kaybetti.

Rapor, bu büyük meblağa katkıda bulunan toplam 211 ayrı olayı ortaya koyarken, sadece Ağustos ayı 23,4 milyon dolarlık kayba neden oldu.

Rapora göre; Concordium'un kurucusu Lars Seier Christensen, kripto para dolandırıcılığını önlemek için kimlik doğrulamanın şart olduğuna inanıyor.

Christensen, "Dolandırıcılıkları önlemek için herhangi bir işlemde yer alan tarafların aslında iddia ettikleri kişi olduklarını doğrulamak üzere bir kimlik doğrulama düzeyi olmalıdır." açıklamasında bulundu. 

Kaynak: Cryptonews

DeFi Protokolü Hack'lendi: 2 Milyon Dolardan Fazla Kayıp Var! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik