Anasayfa Sektörel Dev Adım: Kimlikler, Blockchain Tabanlı Platformla Doğrulanacak!

Dev Adım: Kimlikler, Blockchain Tabanlı Platformla Doğrulanacak!

Sektörel

Çin, vatandaşların kimliklerini blockchain tabanlı yeni platformla doğrulayacak.

Dev Adım: Kimlikler, Blockchain Tabanlı Platformla Doğrulanacak!
Hızlı İçerik

Çin'in ulusal düzeydeki blockchain girişimi olan Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı'ndan (BSN) yapılan duyuruya göre, Çin'deki 1,4 milyar insanın gerçek isimlerini doğrulamak için blockchain teknolojisi kullanılacak. Bu, veri gizliliği savunucuları arasında endişe yaratması muhtemel bir harekettir. 

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, BSN'nin yardımıyla RealDID adı verilen girişime öncülük etti. RealDID hizmetinin lansmanı; kullanıcıların, DID adreslerini ve özel anahtarları kullanarak web sitelerine anonim olarak kaydolmalarını ve giriş yapmalarını sağlayarak ticari verilerin ve işlemlerin kişisel bilgilerden ayrı kalmasını sağlayacak.

Devlet medyasının Ekim ayında bildirdiğine göre; WeChat, Sina Weibo, Douyin, Kuaishou, Bilibili ve Xiaohongshu dahil olmak üzere Çin'in en büyük altı sosyal medya platformu, 500.000 veya 1 milyondan fazla takipçisi olan içerik üreticilerinin gerçek isimlerini veya finansal destekçilerinin isimlerini kamuya açık bir şekilde göstermelerini zorunlu kılıyor.

Dev Adım: Kimlikler, Blockchain Tabanlı Platformla Doğrulanacak!

Dünyada Bir İlk Olacak

Devlet medyası; bunun, güvenilirliği arttırmak ve kamu denetimini mümkün kılmak için yapıldığını söyledi. BSN, yaptığı açıklamada, bunun "dünyanın ilk ulusal düzeydeki gerçek isimli merkeziyetsiz kimlik sistemi" olduğunu belirtti.

BSN China, Çin'in büyük teknoloji şirketleri China Mobile ve China UnionPay ile iş birliği içinde Çin Ulusal Bilgi Merkezi tarafından yönetiliyor. Uluslararası operasyonları ise ayrı, güvenlik duvarlı bir varlık olduğu söylenen BSN Global tarafından bağımsız olarak yönetiliyor. 

Kısa bir süre önce federal hükûmet yetkililerinin Çin yapımı blockchain'leri kullanmalarını ve Tether'in ana şirketi iFinex gibi şirketlerle işlem yapmalarını yasaklayacak, potansiyel ulusal güvenlik risklerini önlemeyi ve özel verileri yabancı düşmanların erişiminden korumayı amaçlayan iki partili bir ABD tasarısının hazırlandığı bildirilmişti.

ABD, Çin'in insan hakları uygulamalarına ilişkin endişelerine rağmen fentanil ve ilgili kimyasalların kaçakçılığıyla mücadele etmek amacıyla Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın yetkisi altındaki Çin Adli Bilimler Enstitüsü'nü karşı-narkotik iş birliğini ilerletmek üzere ticari yaptırım listesinden çıkardı .Bunun ardından Çin, kimyasal madde üreticilerini fentanil öncülleri üretmemeleri konusunda uyardı.

Çin Ulusal Narkotik Kontrol Komisyonu, kısa bir süre önce yayınladığı bir genelgede, opioid yapımında kullanılan kimyasalların üretimine katılan herkesin, yabancı kolluk kuvvetlerinin "sınır aşan yargı yetkisi" ile karşılaşma riski altında olduğunu belirtti.

Kaynak: CoinDesk

Dev Adım: Kimlikler, Blockchain Tabanlı Platformla Doğrulanacak! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan