Anasayfa Sektörel Dev Adım: Yatırım Fonlarının Tokenizasyonuna Yeşil Işık Yakıldı!

Dev Adım: Yatırım Fonlarının Tokenizasyonuna Yeşil Işık Yakıldı!

Sektörel

İngiltere Finansal Davranış Otoritesi, varlık yöneticilerinin fonları tokenize etmelerine yeşil ışık yaktı.

Dev Adım: Yatırım Fonlarının Tokenizasyonuna Yeşil Işık Yakıldı!

İngiltere'deki yatırım yöneticileri, geleneksel kayıt tutma sistemlerinden uzaklaşarak fonları tokenize etmek için blockchain teknolojisinden yararlanmak üzere düzenleyici destek alıyor.

Yatırım Birliği tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda, dağıtık defter teknolojisi (DLT) üzerinde tokenize edilmiş birimlerin veya hisselerin ihraç edilmesi anlamına gelen "fon tokenizasyonu"nun daha verimli ve şeffaf bir finans sektörüne yol açacağı savunuldu.

Fona hizmet veren tüm taraflar arasında paylaşılan gerçek zamanlı bir kayıt tutma sisteminin kullanılması, fon yönetim maliyetlerini azaltacak ve mutabakat sürecini basitleştirerek daha hızlı ödeme sürelerine olanak sağlayacaktır.

İngiltere Finansal Davranış Otoritesi (FCA) Piyasalar ve Uluslararası İcra Direktörü Sarah Pritchard, düzenleyici kurumun varlık yöneticileri için yenilikçi yollar keşfetmeye açık olmakla birlikte potansiyel riskleri de tanımlaması gerektiğini vurguladı:

Bu, heyecan verici bir dönüm noktası olmakla birlikte gelecekte daha dönüştürücü kullanım durumlarını keşfetmenin yolunu açıyor. Riskleri ve potansiyel zararları ele alırken firmaları, İngiltere'nin varlık yönetimi sektörünü geliştiren ve güçlendiren teknolojik çözümleri uygulamaları için desteklemek istiyoruz.

Dev Adım: Yatırım Fonlarının Tokenizasyonuna Yeşil Işık Yakıldı!

Raporda Belirli İlkelere Yer Verildi

Bu arada rapor, tokenize fonların uygulanması için belirli ilkeler önerdi. Bu ilkeler arasında hem yerel hem de uluslararası yatırımcılara uygunluğun sağlanması ve yalnızca varlık yönetimi sektörüne dar bir şekilde odaklanmaktan kaçınılması yer almaktadır. 

Raporda, "Belirli bir firma türüne, ürün türüne, varlık sınıfına veya müşteri grubuna odaklanmak yerine sektör genelinde mümkün olan en geniş firma yelpazesine fırsatlar sunun." denildi. Ayrıca, sektör içinde rekabetçiliğe ve verimliliğe odaklanılması ve bir yol haritasına duyulan ihtiyaç dile getirilmektedir. 

Fonun İngiltere'de kurulması, FCA tarafından yetkilendirilmesi ve geleneksel finans endüstrisi standartlarına bağlı kalması gerekecek. Ayrıca, yasal ve düzenleyici kurallar aynı kalacak.

İngiltere hükûmeti, ayrı bir açıklamayla, bu modele olan desteğini yineledi ve ülke içinde yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesine olan bağlılığını ilan etti:

Hükûmet bu yayını memnuniyetle karşılamaktadır. Varlık yönetiminde teknolojinin rolüne ilişkin daha geniş çaplı bir tartışmayı ilerletecek olan bu yayın, İngiltere'nin inovasyona sıcak baktığının ve geleceğin heyecan verici yeni işlerine açık olduğunun sinyallerini veriyor.

Bu gelişme, İngiltere'deki yatırım firmalarının dijital varlıklara yönelik kadrolarını güçlendirdiklerine dair son haberlerin ardından geldi.

ABD, İngiltere ve Avrupa'daki varlık yöneticilerinin ve koruma fonlarının dörtte birinin, dijital varlık stratejilerini denetlemek üzere üst düzey yöneticileri işe aldığı bildirildi. 

Bir ankete göre, varlık yönetimi firmalarının yüzde 24'ü bir dijital varlık stratejisi benimsedi ve yüzde 13'ü de önümüzdeki iki yıl içinde bunu yapmayı planlıyor.

Dev Adım: Yatırım Fonlarının Tokenizasyonuna Yeşil Işık Yakıldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan