Anasayfa Sektörel Dev Banka, Bu Hamle ile İlk CBDC Kullanım Denemesini Yaptı!

Dev Banka, Bu Hamle ile İlk CBDC Kullanım Denemesini Yaptı!

Sektörel

Avustralya'nın dört büyük bankasından biri olarak bilinen ANZ, ilk CBDC kullanım denemesini tamamladı.

Dev Banka, Bu Hamle ile İlk CBDC Kullanım Denemesini Yaptı!

Australia and New Zealand Banking Group Limited (ANZ), Avustralya merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesinin bir parçası olarak karbon kredisi ticareti ile ilk kullanım alanını tamamladı.

ANZ, Grollo Carbon Ventures ile ilişki kurdu. Birlikte başarılı bir şekilde Avustralya Karbon Kredi Birimlerini (ACCU'lar) alıp satarak ülkenin CBDC deneme çalışmasında önemli bir başarı elde ettiler. 

Konu ile ilgili resmî açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Bu, Avustralya Merkez Bankası ve Dijital Finans Kooperatifi Araştırma Merkezi (DFCRC) tarafından yürütülen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesinin bir parçası olarak ilk kullanım alanının tamamlandığını gösteriyor.

DFCRC, multi-milyon dolarlık bir program olmakla birlikte çeşitli üniversiteler, ortaklar ve Avustralya hükûmeti tarafından finanse ediliyor. 

ANZ Yetkilisi: Tokenizasyon, İklim Çözümlerine Yatırımın Teşvikine Katkı Sağlıyor

Bu deneme için ANZ ve ortağı; ACCU'lardan başlayarak gerçek dünyadaki, doğaya dayalı varlıkların tokenizasyonunu test etmeye çalıştı. Bunu yapmak için Avustralya'nın en iyi bankası, mevcut ACCU'ları tokenize etti ve A$DC stablecoin'ini piyasaya sürdü.

Bu da GCV'nin, ANZ akıllı sözleşmeleri aracılığıyla "neredeyse gerçek zamanlı" olarak gerçekleşen uzlaşma ile birlikte tokenize edilmiş ACCU'ları satın almasına imkân tanıdı. 

Spesifik olarak işlem; halka açık, izin gerektirmeyen bir blockchain üzerinde gerçekleşti ve "uzlaşma süresini kısaltmak ve uzlaşmayla ilgili karşı taraf riskini azaltmaya yardımcı olmak" için dijital varlıkların kullanım alanını gün ışığına çıkardı. Bu durumda pilot CBDC, A$DC ihracını desteklemek için risksiz bir varlık olarak kullanıldı.

Bir ANZ yöneticisi, bankanın Grollo ile topluluğu ve çevreyi destekleyecek şekilde dijital ekonomiye güvenli erişimi keşfetmekten memnun olduğunu söyledi.

Dev Banka, Bu Hamle ile İlk CBDC Kullanım Denemesini Yaptı!

ANZ Bankacılık Hizmetleri Lideri Nigel Dobson, şunları söyledi:

Karbon piyasalarına uygulandığında tokenizasyon, iklim çözümlerine yatırımı teşvik etmek için verimliliği ve şeffaflığı artırma, riski azaltma ve temel projelerin benzersiz özelliklerini koruma potansiyeline sahiptir.

Grollo Group CEO'su Lorenz Grollo ise şöyle bir açıklamada bulundu:

Daha fazla kuruluş net sıfır emisyon planları uyguladıkça doğaya dayalı varlıklara olan talebin önemli ölçüde artması bekleniyor.

Avustralya CBDC'sinin şu anda test aşamasında olduğunu belirtmekte fayda var. Ağustos 2021'de başlatılan pilot programının 2023 yılının ortasına kadar tamamlanması hedefleniyor. 

Küçük fintech şirketleri ve büyük finans kurumları da dâhil olmak üzere birçok sektör oyuncusu pilot girişimlerde yer alıyor. ANZ bankasının yanı sıra RBA; Mastercard, Monoova, Avustralya Tahvil Borsası, DigiCash ve Commonwealth Bank ile ilişki kurdu. 

Dev Banka, Bu Hamle ile İlk CBDC Kullanım Denemesini Yaptı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan