Anasayfa Sektörel Dev Borsa, Pig Butchering ile Mücadelede Tayland'a Yardım Etti!

Dev Borsa, Pig Butchering ile Mücadelede Tayland'a Yardım Etti!

Sektörel

Binance borsasının, kripto "pig butchering" dolandırıcılığına karşı Tayland'a yardım ettiği öğrenildi.

Dev Borsa, Pig Butchering ile Mücadelede Tayland'a Yardım Etti!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Tayland'da suç şebekelerinin çökertilmesinde kolluk kuvvetlerine yardımcı oldu. Ayrıca, firmanın yıl sonuna kadar Tayland'da bir borsa açmayı planladığı bildiriliyor.

3 Ekim'de Binance, Tayland kolluk kuvvetlerine yardımcı olmada çok önemli bir rol oynadığını bildirdi. Borsa, büyük kripto dolandırıcılıklarından sorumlu suç ağlarının dağıtılmasına yol açan iki operasyon üzerinde çalıştı.

Tayland Kripto Suçlarını Azaltıyor

"Operation Trust No One" kapsamında Binance, Tayland'da binlerce kurbanı etkileyen bir pig butchering dolandırıcılığını yürüten beş kişinin tutuklanmasına yol açan istihbaratı sağladı.

Soruşturma sonucunda 277 milyon dolardan fazla varlığa el konuldu. Bunlar arasında kripto paranın yanı sıra lüks arabalar ve gayrimenkuller de bulunuyordu.

Pig butchering dolandırıcılığı, aynı zamanda romantizm dolandırıcılığı olarak da bilinir. Bunlar, sosyal medya veya flört uygulamaları aracılığıyla temas yoluyla başlatılan uzun vadeli bir dolandırıcılık biçimidir. Dolandırıcı, kurbanla arkadaş olur ve onu daha büyük yatırımlardan önce, genellikle kripto şeklinde olmak üzere küçük yatırımlar yapmaya ikna eder.

Binance, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Genellikle pig butchering dolandırıcılığı olarak bilinen hibrit yatırım-romantizm dolandırıcılığı, öncelikle acemi yatırımcıları avlamaktadır.

Ağustos ayının sonlarında Taylandlı zengin bir emeklinin, kripto pig butchering dolandırıcılığında sahte bir haber sunucusuna 570.000 dolar kaybettiği bildirildi.

Başka bir operasyonda Binance, büyük bir ulusötesi kripto dolandırıcılık ağının çözülmesine yardımcı oldu. Bu operasyon, Tayland genelinde çok sayıda tutuklamaya ve lüks varlıklara ve nakit paraya el konulmasına yol açtı.

Soruşturma, Tayland'da 30 siteye yayılmış şüphelilerin tutuklanmasıyla sonuçlandı. Ek olarak ülkenin Siber Suç Soruşturma Bürosu'ndan 200'den fazla memur istihdam edildi.

Binance'in Mali Suç Uyum Başkanı Tigran Gambaryan, şunları söyledi:

Sürdürülebilir çabalarımız somut sonuçlar getirdi ve gerçek güvenliğin coğrafi sınırlamalarla engellenemeyeceğini bir kez daha gösterdi.

Dev Borsa, Pig Butchering ile Mücadelede Tayland'a Yardım Etti!

Binance, Tayland Borsasını Açıyor

Binance şu anda Tayland'da bir kripto borsası işletmiyor ancak bunu yapmayı planladığı bildiriliyor. Tayland kripto borsası sahnesi şu anda tek bir oyuncunun -Bitkub- hâkimiyetinde.

Bu yılın başlarında Binance, Gulf Innova Co. Ltd. ile ortak bir girişim kurduğunu duyurdu. Ayrıca, Tayland Maliye Bakanlığı'ndan dijital varlık operatörü lisansları aldığını da belirtti.

O dönemde Binance, yeni Tayland platformunun 2023 yılının 4. çeyreğinde açılacağını belirtmişti. Fakat yakın zamanda herhangi bir duyuru yapılmadı.

Tayland, on yıllık askeri yönetimin ardından daha kripto dostu olacağı umulan yeni bir hükûmete sahip. Ayrıca, yeni hükûmet dijital cüzdanlar ve blockchain aracılığıyla uygun vatandaşlara yaklaşık 270 dolar dağıtmayı planlıyor.

Bununla birlikte kripto yatırımcıları için denizaşırı gelirlerde yeni bir vergilendirme sistemine ilişkin son raporlar ortaya çıktı. Bu nedenle Tayland için tablo hala belirsiz.

Kaynak: BeInCrypto

Dev Borsa, Pig Butchering ile Mücadelede Tayland'a Yardım Etti! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik