Anasayfa Sektörel Dev Borsadan Bir İlk: Hisse Senedi ve ETF Ticaretini Başlatıyor!

Dev Borsadan Bir İlk: Hisse Senedi ve ETF Ticaretini Başlatıyor!

Sektörel

Kraken, düzenleyici onayları beklerken platformuna hisse senedi ve ETF ticareti seçeneklerinin eklenmesini araştırıyor.

Dev Borsadan Bir İlk: Hisse Senedi ve ETF Ticaretini Başlatıyor!

Bloomberg'in bugünkü bir haberine göre; San Francisco merkezli kripto para borsası Kraken'in, ticaret platformuna hisse senetleri ve borsa yatırım fonları (ETF'ler) ekleyerek hisse senedi piyasasına girmeyi düşündüğü bildiriliyor.

2024'ün başlarında yapılması planlanan bu hamle; Kraken'i, ticaret seçeneklerini kripto para birimlerinin ötesinde çeşitlendiren ilk kripto para borsası haline getirecek.

Bloomberg, konuya aşina olan anonim bir kaynağa atıfta bulunarak, yeni hizmetlerin hem ABD'de hem de İngiltere'de ticaret için mevcut olabileceğini belirtti. Bu hamle, Kraken'in yakın zamanda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) suçlamalarını çözdüğü ABD'de artan düzenleyici incelemeyle karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi.

Dev Borsadan Bir İlk: Hisse Senedi ve ETF Ticaretini Başlatıyor!

Kraken ve Kripto Para Borsaları için Yeni Ufuklar

Diğer kripto para borsalarından farklı olarak Kraken, her ikisi de hisse senetlerinin yanı sıra sınırlı kripto token ticareti sunan Robinhood ve Wealthsimple gibi geleneksel ticaret platformlarının bölgesine girmeyi planlıyor. Kraken'in yeni hizmetleri, yakın zamanda kurulan Kraken Securities adlı bir bölüm tarafından oluşturulacak.

Aynı Bloomberg kaynağına göre; Kraken Securities, İngiltere'de gerekli düzenleyici izinleri çoktan aldı ancak ABD onayı hala beklemede.

Bir sözcü, konu ile ilgili bir yaptığı açıklamada, "Kraken, her zaman kripto para birimlerinin küresel olarak benimsenmesini nasıl destekleyebileceğini araştırıyor. Söylentiler veya spekülasyonlar hakkında yorum yapamasak da müşterilerimizin Kraken'in tüm ürün paketine güvenli ve sorunsuz bir şekilde erişmeye devam etmeleri için hizmetlerimizi genişletmek ve geliştirmek istiyoruz." dedi. 

Dev Borsadan Bir İlk: Hisse Senedi ve ETF Ticaretini Başlatıyor!

Düzenleyici Engeller ve Önceki Aksaklıklar

Kraken'in iddialı genişleme planlarının önünde zorluklar yok değil. Kripto para borsası, kripto staking hizmetini kapatmak zorunda kaldı ve Şubat ayında SEC suçlamalarını çözmek için 30 milyon dolar ceza ödedi.

Borsa, daha az düzenleyici incelemeyle karşı karşıya olduğu ABD dışındaki ülkelerde genişleme çabalarını artırıyor. Yakın tarihli bir gelişmede Kraken, kripto para borsası ve saklama cüzdanı hizmetlerini İspanyol sakinlerine sunmak için İspanya'da bir sanal varlık hizmeti sağlayıcısı kaydı aldı.

Kraken'in hisse senedi piyasasına girişi, kripto ve geleneksel varlıkların bir karışımını sunan mevcut platformlara doğrudan bir meydan okuma olarak görülüyor.

Daha önce FTX'in ABD kolu, iflas etmeden önce hisse senedi alım satım seçenekleri sunmuştu. Kraken başarılı olursa, diğer kripto para borsalarının varlık sınıflarını genişletmeleri için bir emsal oluşturacak ve hem kripto hem de borsa sektörlerinde rekabeti artıracaktır.

Bu girişimin başarısı, borsanın düzenleyici zorluklarla başa çıkma ve özellikle son zamanlarda aksiliklerle karşılaştığı ABD'de gerekli onayları alma becerisine bağlı olacaktır.

Girişime öncülük eden Kraken Securities ile kripto para borsası, geleneksel ve dijital varlık ticareti arasında giderek bulanıklaşan bir çizgiye tanıklık eden, gelişen bir finansal ekosisteme giriyor.

Kaynak: Cryptonews

Dev Borsadan Bir İlk: Hisse Senedi ve ETF Ticaretini Başlatıyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Solana Blockchain: Kripto Para Dünyasında Öne Çıkan Bir Varlık
Rehber Banu Fırıncılar