Anasayfa Sektörel Dev Borsanın CEO'su Zor Durumda: Net Serveti Yüzde 80 Düştü

Dev Borsanın CEO'su Zor Durumda: Net Serveti Yüzde 80 Düştü

Sektörel

Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun net serveti, piyasa rallisine rağmen yüzde 80 düşüş yaşadı.

Dev Borsanın CEO'su Zor Durumda: Net Serveti Yüzde 80 Düştü

Kripto para piyasası 2023 yılında güçlü bir toparlanma kaydederken, kripto milyarderi ve Binance kurucusu Changpeng Zhao, yılın başından bu yana net servetinin yüzde 80 oranında düştüğünü gördü.

Binance, Zor Bir Dönemden Geçiyor

Binance, özellikle SEC ve diğer küresel düzenleyicilerle olan mücadelesi başta olmak üzere, birçok cephede zorlu bir dönemden geçiyor. Borsa, bu yılın başlarında pazar payında bir artış elde ederek ilk çeyrekte borsalarda gerçekleştirilen toplam kripto para işlemlerinin yüzde 62'si ile zirveye ulaştı.

Bu büyüme, öncelikle popüler işlem çiftleri için sıfır ücret promosyonundan kaynaklanıyordu. 2023 yılının Ocak ayında CZ'nin net serveti, şaşırtıcı bir şekilde 96 milyar dolardı.

Araştırma firması CCData tarafından bildirildiği üzere; bu promosyon döneminin sona ermesinin ardından Binance'in pazar payı, üçüncü çeyreğin sonunda yüzde 51'e geriledi.

Bloomberg'in verilerine göre; şirketin geliri, düzenleyici mücadeleler sırasında borsadaki hacimlerin kurumasıyla yüzde 38 oranında azaldı. Bloomberg Milyarderler Endeksi verileri, sadece bu durumun CZ'nin net servetinden 12 milyar dolar sildiğini ve sonunda onu 17,2 milyar dolara düşürdüğünü gösteriyor. Bu da 2023 yılının başından bu yana net servetinin yüzde 80'inin erozyona uğradığını gösteriyor.

Dev Borsanın CEO'su Zor Durumda: Net Serveti Yüzde 80 Düştü

SEC ile Mücadele Devam Ediyor

Geçtiğimiz birkaç ay içinde kripto para borsası, geleneksel finans sisteminden giderek daha fazla izole oldu. Haziran ayında Binance, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) açtığı bir davayla karşı karşıya kalırken, yılın başlarında Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC), ABD'li kullanıcıların Binance platformunu kullanmalarını sağlayan düzenlemelere uymadığı gerekçesiyle şirket aleyhine yasal işlem başlattı.

Düzenleyici makamlar; firmayı yetersiz kara para aklama kontrolleri, işlem hacimlerini şişirmek ve müşteri varlıklarını yanlış kullanmak ile suçladı. Binance, bu iddialara karşı çıkıyor ve mahkemede aktif olarak itiraz ediyor.

Binance.US'in artık dolar işlemlerini desteklemeyeceğinin açıklanmasının ardından Bloomberg'in servet endeksi, borsanın değerlemesini sıfıra ayarladı. Bu da işlem hacimlerinde önemli bir düşüşe yol açtı. Mart 2022'deki bir fonlama turunda Binance.US'in değerlemesi 4,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bununla birlikte şeffaflığı artırmak amacıyla Binance.US, yakın zamanda yeni altcoinleri listelemeyi düşündü.

Kaynak: CoinGape

Dev Borsanın CEO'su Zor Durumda: Net Serveti Yüzde 80 Düştü içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik