Anasayfa Rehber Dijital Euro Nedir?

Dijital Euro Nedir?

Rehber

Dijital Euro Nedir? Dijital Euro Nasıl Kullanılır? Dijital Euro Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Dijital Euro Ne Zaman Çıkacak?

Dijital Euro Nedir?

Avrupa Merkez Bankası'na göre, Avrupalılar elektronik ödeme yöntemlerini giderek daha fazla kullanmaya başladı. Bu nedenle Avrupa Birliği, insanların nakitsiz ödemeye geçişinin mümkün olduğunca güvenli, sorunsuz ve etkili olmasını sağlamak için harekete geçti. Ancak kartla veya hatta akıllı telefonla ödemeler daha yaygın hale gelirken, tamamen nakitsiz yeni bir ödeme şekli olan dijital para ödemeleri yükselişte ve bu yüzden Avrupa Merkez Bankası (ECB) Dijital Euro (e-Euro) üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

Dijital para, fiziksel nakit yerine öncelikle elektronik olarak var olan bir para birimi türüdür, kripto para birimleri buna en iyi örnektir. Dünya çapında yaklaşık 50 merkez bankası, dijital para birimleri üzerinde deneyler yapıyor veya araştırma yapıyor. CBDC yani Merkez Bankası Dijital Para Birimi üzerinde deneyler yapan bankalardan bazıları arasında İsveç Riksbank (E-krona) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (Dijital Türk Lirası) bulunmaktadır. Şu anda, Çin ulusal CBDC (e-CNY) geliştirmeleri açısından lider konumda. Hatta Dijital Yuan, Çin’in çeşitli şehirlerinde test edildi, ediliyor ve neredeyse ülke çapında kullanıma sunulmaya hazır.

Avrupa Birliği, Avrupa bölgesi için bir e-Euro yaratma fikrini ciddi bir proje olarak değerlendiriyor. Ancak tam olarak Dijital Euro nedir ve nasıl çalışır? Bu potansiyel yeni sanal para biçimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Dijital Euro Nedir?

Euro, Avrupa bölgesinin ana para birimidir. 346 milyondan fazla Avrupalı, nakit olarak yanlarında Euro banknotları taşıyor ve çevrimiçi alışveriş yaptıklarında ödemelerini Euro cinsinden yapıyor. ECB'nin fiyat istikrarına ilişkin ana hedefi ile birlikte sorumluluklarında biri de Euro banknotları basmak ve ödeme sistemlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Ancak nakit ödemeler, elektronik ödeme ile aynı şey değildir: Biri merkez bankası parası ve diğeri ise özel paradır. Herkes çoğunlukla bu iki tür parayı kullanır. Ancak konu Dijital Euro'ya duyulan ihtiyacı anlamak olduğunda aradaki farkı bilmek önemlidir.

Dijital Euro Nedir?

Merkez Bankası Parası Nedir?

Bir Merkez Bankasının bastığı paraya merkez bankası parası denir. Herkesin cüzdanındaki nakit para, merkez bankası parasıdır. Aslında, banknotlar ve madeni paralar şu anda halka açık olan tek merkez bankası para biçimidir. Merkez bankası parası, bir kamu kurumu tarafından çıkarıldığı ve bu nedenle kamu sektörü tarafından desteklendiği için kamu parası olarak da adlandırılır.

Özel Para Nedir?

Ticari bankalar da para yaratır. Ticari bankalar insanlara yeni bir kredi verdiklerinde ve bu para, insanların hesaplarında göründüğünde tam olarak olan şey budur. Bu tür paraya özel para denir. Buna herkesin ekstresinde ve hesabında gördüğü bakiye de dahildir. Banka kartı veya kredi kartı veya çevrimiçi bir ödeme hizmeti aracılığıyla yapılan ödemelerin tümü özel para transferleridir, çünkü burada banka tarafından yaratılan para kullanılır.

Banknotları nakit olarak çektiğinizde, hesabınızdaki özel parayı merkez bankası parasına çevirirsiniz. Alternatif olarak, kamu parasını (diyelim ki birisi size doğum gününüz için 200 TL’lik bir banknot verdi) bankanıza yatırarak özel paraya dönüştürürsünüz.

Kamu parası, parasal sistem için bir çapa görevi görür. İnsanların bankalar tarafından çıkarılan özel paranın değerine güvenebilmesinin nedeni budur. Bir işletme özel parayı, aynı miktarda merkez bankası parasına çevrilebileceğini bildiği için kredi kartınızdan ödeme kabul eder.

Aradaki Uçurumu Kapatan Dijital Euro Nedir?

Dijital Euro (e-Euro), Avrupa bölgesinde ve belkide dünya genelinde herkesin kullanabileceği bir elektronik ödeme aracı olacaktır. Bugünkü nakit para gibi güvenli ve kullanıcı dostu olacağı düşünülüyor. Avrupa Merkez Bankası tarafından merkez bankası parası olarak basılacak ve "özel paradan" farklı olacaktır, ancak e-Euro ile ödeme yapmak için bir kart veya telefon uygulaması da kullanabilecek.

Avrupa Merkez Bankası:

“Dijital bir euro başlatıp başlatmamayı araştırmak için Avrupa bölgesinin ulusal merkez bankalarıyla birlikte çalışıyoruz. Nakitin elektronik eşdeğeri olan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olacaktır. Ve insanlara nasıl ödeme yapacakları konusunda ek bir seçenek sunarak banknotları ve madeni paraları tamamlayacaktır. Elektronik bir euro, dijital çağda paramız için bir istikrar çapası olacaktır.

Hedefimiz, merkez bankası parasının faydalarını insanların bugün parayı kullanma ve ödeme yöntemleriyle birleştirmektir. Bu, size nakit paraya ek olarak elektronik biçimde kamu parası sağlamamıza olanak tanır. Bunu yapmanın yolu bir merkez bankası dijital para birimi olan Dijital Euro’dur.

Hesabınızdaki parayı harcamaya benzer şekilde, Dijital Euro'nuzla ödeme yapmak için bir kart veya telefon uygulaması kullanabilirsiniz. Ancak bu, ECB tarafından garanti edilen ve desteklenen merkez bankası parası olacaktır.”

Dijital Euro Nedir?

Dijital Euro özellikleri arasında aşağıdakiler en başta gelmektedir:

 • Avrupa Merkez Bankası tarafından garanti edilen yasal değere sahip olacak,
 • Avrupa bölgesindeki 19 ülkede ödeme yapmak için banknotların yanında kullanılabilecek,
 • Hızlı, güvenli ve yenilikçi bir ödeme yöntemi sağlayacak,
 • Hem işletmeler hem de özel vatandaşlar tarafından kullanılabilecek.

Dijital Euro Nasıl Kullanılır?

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri gibi, e-Euro da sanal bir varlıktır. Ancak kendilerini oluşturan ve dağıtan herhangi merkezi bir varlığı olmayan kripto para birimlerinin aksine, Dijital Euro Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından çıkarılacaktır.

Bununla birlikte, işleyiş biçiminde, e-Euro bazı açılardan Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine benzer olacaktır:

 • Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin arkasındaki blockchain teknolojisi kullanılarak yönetilecek ve düzenlenecektir.
 • Kullanmak için bir elektronik cüzdan oluşturmak gerekecek, ancak bir banka hesabı açmak gerekli olmayacak. Aslında, para doğrudan Avrupa Merkez Bankası'na yatırılabilecek. Bu sayede ticari bir bankanın aracılık yapmasına gerek kalmadan uçtan uca işlemler kolaylık gerçekleştirebilecek.

Dijital Euro Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Blockchain temelli elektronik bir Euro çıkarmak, dünyada dijitalleşmeyi destekleyebilir ve devletlerin halkın ihtiyaçlarını ve ödeme tercihlerini karşılamamıza yardımcı olabilir. Dijitalleşme de ekonomik büyümeye katkıda bulunabilir. Diğer bir faydası da, e-Euro para biriminin bankacılık ve finans sektörlerindeki (kripto para birimleri ve büyük ödeme hizmetlerini kullanmayan alternatif ödeme çözümleri gibi) düzensiz teknolojik gelişmelere karşı dayanıklılığı artırabilir.

Günümüzde birçok insan nakitten uzaklaşıyor ve dijital ödemelere doğru kayıyor. Bu açıdan ECB, parasal bir çapa olarak kamu parasının rolünü korumak ve para birimine olan güveni sürdürmek istiyor. Elektronik bir Euro çıkarmak ayrıca, para ve ödeme sistemlerinin güçlendirilmesine izin verecektir. Herkesin Avrupa bölgesinde herhangi bir yerde güvenli ödemeler yapması için kamu parasını kullanmasına izin verecektir.

Neden bir Dijital Euroya ihtiyaç var? Bu yeni elektronik para biriminin temel amacı, Avrupa bölgesindeki tüm özel vatandaşlar ve işletmeler için modern bir ödeme aracı hizmeti sağlamaktır. Onaylandıktan sonra Dijital Euro, basit ve anında ödemelere ve tamamen elektronik olan para işlemlerine olanak tanıyacak.

Dijital Euro Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dijital Euro avantajları şunları içerir:

 • Süreçlerin basitleştirilmesi: Satın alım ve yatırım işlemleri, ödemelerin dijitalleştirilmesiyle daha basit ve daha hızlı hale gelecek.
 • Maliyetlerde azalma: Ödeme sistemleriyle ilgili maliyetler önemli ölçüde azaltılacaktır.
 • Azalan ekolojik ayak izleri: Para ve ödeme sistemleriyle ilişkili ekolojik ayak izi de büyük ölçüde azaltılacaktır.
 • Acil destek önlemleri: Hükümetler, ihtiyaç duyduklarında vatandaşlarına anında ekonomik yardım sağlayabilir.
 • Kara para aklamanın önlenmesi: İşlemlerin kaydedilmesi, kara para aklamayı ve vergi kaçakçılığını büyük ölçüde azaltacaktır.
 • Finansal katılım: Banka hesabı olmayan kişilerin e-Euro kullanmasına izin vermek, herkese basit ve güvenli elektronik ödemeler ve yatırım yapma fırsatı verecektir.

Tabii ki, Dijital Euro’nun bazı potansiyel dezavantajları da var. Spesifik olarak, hala açıklığa kavuşturulması gereken birkaç dezavantajı şu şekildedir:

 • Gizlilik: Elektronik Euro, doğası gereği anonim bir ödeme yöntemi olan fiziksel parayı tamamlar. e-Euro ile ödemeler takip edilecektir, bu kara para aklamayı önlemeye yardımcı olabilir, ancak böylece sıradan vatandaşların mahremiyeti neredeyse kalmayacaktır.
 • Bankaların rolü: Kredi kuruluşlarına olan mevduatlar azalabilir, bu da bankaların kredi verme olasılığının düşük olacağı anlamına gelebilir. Dahası, e-Euro kullanımının artmasıyla birlikte, ödeme sistemlerinde yer alan kredi kurumları ve diğer aracılar, iş modellerini en azından kısmen revize etmek zorunda kalabilir.

Dijital Euro Ne Zaman Çıkacak?

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde'ye göre, Dijital Euro tamamen uygulanması en az 5 yıl sürecek. Bu gerçekleşmeden önce, ödeme gizliliği ve ECB'nin Dijital Euro’nun işleyişini denetlemedeki asıl rolü gibi konularda daha fazla tartışma yapılması gerekecek.

Dijital Euro Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)