Bitcoin Haberleri

Dikkat çeken detay! Dipten kim Bitcoin satın alıyor?

Bitcoin fiyatı %15’lik bir düzeltme yaptıktan sonra 30.000 doların altına düştü, ancak türev verileri profesyonel tüccarların son düşüşü satın aldığını gösteriyor. Son 24 saatte Bitcoin (BTC) fiyatı %14 değer kaybetti. Bitcoin 32.000 dolarlık desteğini bu yıl 5. kez test etti. Fiyat 31.050 dolara düştüğü için tüccarlar muhtemelen daha da endişeli hale geldi, ancak 4 saatlik grafik yazılırken satışın yavaşlayabileceğini gösteriyor. Bitcoin ise şu anda dolardan ve Türk lirasından işlem görüyor.

Şu anda kısa vadeli grafikler Bitcoin’in hala düşüş bölgesinde olduğunu gösteriyor, ancak bir dizi türev indikatörü ve en iyi tüccarların yorumları piyasanın nötr boğa olduğunu söylüyor.

http://tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Bitcoin fiyatının 32.000 doların altına düştüğü son 3 seferde bu düşüşü %30’a varan kapsamlı bir yükseliş izledi. Veriler, OKEx’teki en iyi yatırımcıların yoğun bir şekilde düşüşü satın aldığını ve vadeli işlem priminin iyimser bir aralıkta kaldığını gösteriyor.

Tüccarlar son düşüşü satın alsalar da 4.200 dolarlık keskin düşüş bazı yatırımcılara ciddi zarar verdi. 31.270 dolara inen Bitcoin fiyatını türev borsalarındaki 460 milyon dolarlık tasfiye izledi. İlginç bir şekilde bu tasfiyeler BTC vadeli işlemlerindeki toplam açık pozisyonları tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 13,1 milyar dolara ulaştığında gerçekleşti. Bugünkü fiyat hareketleri endişe verici görünebilir ancak 10 Ocak’taki %24’lük düşüşte tasfiye edilen 1,5 milyar dolarlın long pozisyonları ile karşılaştırıldığında günümüz düşüşü gayet sönük kalıyor.

Deneyimli tüccarlar Bitcoin’in yıllık olarak %120’lik oynaklığına daha alışkındır ve bu nedenle %12’lik bir fiyat dalgalanması özellikle korkutucu değildir. Aslında, en iyi tüccarlar ve arbitraj meraklıları son dip sırasında nispeten sakindi. Bitcoin’in düşüş sinyalleri verip vermediğini anlamak için tüccarlar, en iyi yatırımcıların kripto borsalarındaki long ve short oranına, vadeli işlem primine ve opsiyonların farklarını analiz edebilir.

Bitcoin long pozisyonları short pozisyonların 2,5 katı!

OKEx kısa süre önce tüccarların long ve short konumlandırmasını açıkladı. Her müşterinin sürekli ve vadeli sözleşmelerindeki konumu analiz edilerek profesyonel tüccarların yükseliş trendi mi yoksa düşüş trendinin mi tarafından olduğuna dair daha net bir görüş elde edilebilir. Bununla birlikte, farklı borsalar arasındaki metodolojilerde zaman zaman farklılıklar vardır, bu nedenle bu yöntemi kullanan kişiler mutlak rakamlar yerine değişiklikleri izlemelidir.

OKEx’in en iyi yatırımcıları, 19 Ocak’tan bu yana long pozisyonlara girmeye başladı. Borsada long short oranı 0,96’dan 2,49’a çıktı. Ayrıca bu seviye son 30 gündeki en yüksek seviyedir ve alışılmadık derecede bir dengesizlik olduğunu gösterir.

Huobi’deki en iyi tüccarlar son 30 gün içinde ortalama 0,91 long short oranıyla net short pozisyonları %9 daha fazla tercih etti. 20 Ocak’ta Huobi tüccarları net short pozisyonları 0,86 oranına kadar çekti ancak BTC 21 Ocak’ın erken saatlerinde düştüğü için tüccarlar tekrardan Bitcoin satın aldılar. Böylece, aylık ortalama 0,91 long short oranına geri döndü.

Son olarak, Binance’ın en iyi yatırımcıları son 30 gün içinde long vadeli ürünleri tercih ederek ortalama olarak %21’lik pozisyon aldı. Bu tüccarlar, 20 Ocak’ın sonundan bu yana long short oranını 1,18’den 1,02’ye düşürdüğü için tasfiye ediliyor gibi görünüyor. Coinalyze’den alınan verilere göre, son 24 saatteki toplam BTC long tasfiyelerinin %40’ı Binance’da gerçekleşti.

Bitcoin vadeli işlem primi yükseldi

Profesyonel tüccarlar, belirli bitiş tarihleri ​​olan uzun vadeli işlem sözleşmelerine hâkim olma eğilimindedir. Bir tüccar, vadeli işlemler ile normal spot piyasa arasındaki gider farkını ölçerek piyasadaki yükseliş seviyesini ölçebilir. 3 aylık vadeli işlemler, normal spot borsalara kıyasla genellikle %6 ila %20 yıllık prim ile işlem yapmalıdır. Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda, bu endişe verici bir sorundur. Bu durum geriye dönüklük olarak bilinir ve piyasanın düşüşe geçtiğini gösterir.

Öte yandan %20’nin üzerindeki sürdürülebilir bir temel seviye alıcıların aşırı kaldıraç kullandığına işaret eder ve böylece büyük tasfiyeler ve nihai piyasa düşüşlerinin potansiyeli artar.

Yukarıdaki grafik Bitcoin vadeli işlem priminin 13 Aralık’tan bu yana %3,5 ila %5,5 arasında değiştiğini ve yıllık olarak %19 oranında orta düzeyde bir yükselişte olduğunu gösteriyor. Bu arada, son %6,5’luk zirve yıllık olarak %29 prime eşittir ve aşırı derecede kaldıraç kullanımı olduğunu gösterir.

Bugünkü düzeltmenin aslın nedeni bu veriler olmasa da piyasa yapıcılar ve arbitraj masaları bu durumda tam olarak ne yapacaklarını bilirler. Fiyatı aşağı çekmek kesinlikle büyük miktarda tasfiyeyi tetikleyecektir ve ayrıca vadeli işlemler açık pozisyonlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı da unutulmamalıdır.  Şu anda, BTC Mart sözleşmeleri primi sağlıklı bir seviye olan yıllık %14’tedir. Hatta bu prim oranı yıllık olarak %2,5’a yakın bir seviyede sabitlenmiştir.

Bitcoin’de %20 düşüş istisna değil normaldir

Bitcoin’in 60 günlük bir süre içinde %4,2’lik bir oynaklığa sahip olduğunu dikkate almak çok önemlidir. Bu nedenle büyük düzeltmeler beklenmelidir. Bitcoin 4 Ocak’ta %20’lik bir düşüş yaptı ve 28.000 doların altındaki seviyeleri test etti. Bunu 11 Ocak’ta gün içi gerçekleşen %27’lik düşüş izledi. Bu düşüşlerin her birini satın alacak kadar cesur olanlar kişiler 4 gün içinde %30’a varan bir iyileşme ile karşılaştı…

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu