Anasayfa Sektörel Dikkat Çeken Ortaklık: Kripto Borsaları için Görev Gücü Kuruldu!

Dikkat Çeken Ortaklık: Kripto Borsaları için Görev Gücü Kuruldu!

Sektörel

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), kripto borsalarını gözetlemek için Hong Kong Polis Gücü ile ortaklık kurdu.

Dikkat Çeken Ortaklık: Kripto Borsaları için Görev Gücü Kuruldu!

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), kripto para borsaları arasındaki yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmeyi amaçlayan bir görev gücü kurmak için Hong Kong Polis Gücü ile iş birliği yaptı. Açıklamada, "Çalışma grubu, 28 Eylül 2023 tarihinde iki tarafın üst düzey bir toplantısının ardından kuruldu." denildi.

Hong Kong SFC, Yasa Dışı Kripto Operasyonlarına Yönelik Takibi Artıracak

Hong Kong SFC, yaptığı bir açıklamada, bölgedeki kripto para borsalarını aktif bir şekilde bastırmaya adanmış bir görev gücünün oluşturulduğunu ilan etti:

Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), Sanal Varlık Ticaret Platformları (VATP'ler) ile ilgili yasa dışı faaliyetlerin izlenmesinde ve soruşturulmasında iş birliğini geliştirmek için Hong Kong Polis Gücü (HKPF) ile özel bir çalışma grubu kurdu.

Açıklamada; iş birliğinin, polis gücü ile düzenleyici kurum arasında bilgi alışverişini içereceği de vurgulanıyor. Buna ek olarak, "şüpheli" kabul edilen kripto borsaları için kapsamlı bir risk değerlendirme süreci uygulanacak. 

Ekip, farklı alanlardaki çeşitli Hong Kong makamlarından üyeleri içerecek.  Bunlar arasında HKPF'nin Ticari Suçlar Bürosu, Siber Güvenlik ve Teknoloji Suçları Bürosu, Mali İstihbarat ve Soruşturma Bürosu'nun yanı sıra SFC'nin İcra Bölümü ve Aracılar Bölümü de yer alıyor.

Ayrıca, amaç bölgedeki yatırımcıların çıkarlarını korumaktır. Bu gelişme, kripto para borsası JPEX ile ilgili kalıcı sorunların ortasında ortaya çıkıyor.

Kripto Borsası JPEX Hakkında Çok Sayıda Şikâyet Var

Dikkat Çeken Ortaklık: Kripto Borsaları için Görev Gücü Kuruldu!

Hong Kong makamları, JPEX'in faaliyetlerine ilişkin 1.408'den fazla dolandırıcılık şikâyeti aldı. JPEX'in lisanssız faaliyetleri nedeniyle meydana gelen toplam zararın 1,3 milyar Hong Kong doları olması daha da endişe verici.

Dünyanın en büyük kripto borsalarını izleyen kripto veri toplayıcısı CoinMarketCap, JPEX'i "takip edilmeyen liste" olarak kategorize etti. Web sitesi; bu kategorinin, CoinMarketCap'in yönergelerine uymayan projeler için belirlendiğini açıklıyor.

Hong Kong polisi, JPEX ile bağlantılı 11 kişiyi tutukladı. Tutuklananlardan bazıları şirket çalışanlarıyken, diğerleri borsayı çevrim içi olarak tanıtanlardı. Sosyal medya fenomenleri Joseph Lam Cook, Chan Wing-yee ve Chu Ka-fai'nin tutuklandığı bildirildi.

Bu arada HKMA, yakın zamanda kripto şirketlerini kendilerini "banka" olarak etiketlememeleri konusunda uyaran bir yazı yayınladı. Bu, kripto firmalarının kendilerini geleneksel finans kurumlarından ayırmalarını ve kripto ile ilişkili yatırım risklerini şeffaf bir şekilde açıklamalarını açıkça zorunlu kılıyor.

Kaynak: BeInCrypto

Dikkat Çeken Ortaklık: Kripto Borsaları için Görev Gücü Kuruldu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik