Anasayfa Sektörel Dikkat Çeken Plan: Tıpkı Doğal Gaz Gibi Kripto İhraç Edecekler!

Dikkat Çeken Plan: Tıpkı Doğal Gaz Gibi Kripto İhraç Edecekler!

Sektörel

Rusya Maliye Bakanlığı, tıpkı doğal gaz gibi kripto paraların da ihraç edilmesini planlıyor.

Dikkat Çeken Plan: Tıpkı Doğal Gaz Gibi Kripto İhraç Edecekler!

Rusya Maliye Bakanlığı, ülkede gerçekleştirilen madencilik faaliyetlerinden üretilen kripto para birimlerini ihraç etme fikrini değerlendiriyor. Bakanlık; bu mekanizmanın, ülkenin doğal gaz ihracatına benzer şekilde çalışacağını söylüyor.

Rusya, Madencilerin Kripto Satmalarına İzin Verecek

Maliye Bakan Yardımcısı Ivan Chebeskov'un "Kripto para birimi ve dijital finansın geleceği" konulu yuvarlak masa toplantısında tartışıldığı gibi, Rus madenciler kripto para birimini ihracat ürünü olarak satma izni alabilirler. Rus medyası RBC'ye konuşan Chebeskov, şunları söyledi:

Kripto para birimi ihracatını madencilik faaliyetinin bir ürünü olarak kullanmak için bir seçenek ve bir yasa var. Gaz ihracatıyla ilgili özel mevzuat bulunuyor. Biz de bu örneği kullanarak bir madencinin çıkardığı ürünü, yani kripto para birimini ihracat ürünü olarak ihraç edebilmesi için bir konsept, bir proje geliştirdik. Ülkemizde de böyle bir yasama girişimi oluşuyor.

Rusya, kaynakların mevcut olması ve elektrik maliyetlerinin ucuz olması dolayısıyla çok sayıda madenciye ev sahipliği yapıyor. Chebeskov, ayrıca Maliye Bakanlığının ve Rusya Merkez Bankasının, kripto para madenciliğini bir endüstri olarak kabul etme konusunda ortak bir duruş sergilediğini vurguladı. Ayrıca, deneysel bir yaklaşımla dış ekonomik faaliyetlerde kripto para birimleriyle ödeme yapılmasının fizibilitesini araştırmayı amaçlıyorlar.

Dikkat Çeken Plan: Tıpkı Doğal Gaz Gibi Kripto İhraç Edecekler!

Rusya'da Kripto Para Madenciliğine Dair Atılan Adımlar

Önemli bir gelişme olarak milletvekilleri, Kasım 2022'de Devlet Duması'na kripto para madenciliğini yasallaştırmayı amaçlayan bir yasa tasarısı sundu. Önerilen yasa, madencilerin üretilen para birimini satma sürecini ve dijital para biriminin reklamına ve tekliflerine ilişkin katı düzenlemelerin ana hatlarını çiziyor.

Üstelik tasarı, çıkarılan kripto para biriminin Rus bilgi altyapısı kullanılmadan yabancı platformlarda satılmasına da izin veriyor. Madenciler, yabancı sistemler aracılığıyla uluslararası düzenlemelere bağlı kalarak veya deneysel bir girişimin parçası olarak oluşturulan özel bir platform aracılığıyla kripto para edinme seçeneğine sahiptir.

Her iki senaryoda da madencilerin, kripto para biriminin satışını içeren işlemleri Federal Vergi Hizmetine bildirmeleri gerekiyor. Merkez Bankası, ayrıca çıkarılan kripto para biriminin satışına yalnızca yabancı bilgi altyapısı kullanılarak ve yalnızca ülkede yerleşik olmayanlara izin verildiğini de belirtti.

Devlet Duması'nın Finansal Piyasa Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, 2023 yazında kripto para madenciliğini düzenleyen kapsamlı bir yasa tasarısının potansiyel olarak 2024'te yürürlüğe girebileceğini ima etti. 

Ukrayna işgalinin ardından çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya, kripto politikasında ileri geri hareket ediyor. Fakat ülke henüz kripto kullanımının yasallaştırılması konusunda bir çağrıyı kabul etmedi. 

Kaynak: CoinGape

Dikkat Çeken Plan: Tıpkı Doğal Gaz Gibi Kripto İhraç Edecekler! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan