Anasayfa Sektörel Dikkat Çeken Proje: Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Geliyor!

Dikkat Çeken Proje: Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Geliyor!

Sektörel

Buenos Aires şehir yönetimi, milyonlarca vatandaşa blockchain tabanlı dijital kimlik getirecek.

Dikkat Çeken Proje: Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Geliyor!

Arjantin'de Buenos Aires şehir yönetimi; vatandaşları için dijital, blockchain tabanlı bir "kendine egemen" kimlik projesi başlattığını duyurdu. Quarkid adı verilen, daha önce Tangoid olarak bilinen ve geçtiğimiz Ocak ayında faaliyete geçmesi planlanan cüzdanın, kullanıcılarının verilerine tam olarak sahip olmalarını sağlayacağı ve yalnızca güvenilir ve izinli üçüncü taraflara erişim izni vereceği düşünülüyor.

Quarkid cüzdanı, temel olarak sıfır bilgi (ZK) Ethereum L2 (Layer 2) protokolü olan Zksync Era'yı kullanacak ve bu tür bir matematiksel kanıtın gizlilik amacıyla kullanılmasına izin verecek. Quarkid, söz konusu hizmeti tüm ülkeye yaymayı hedefleyen Arjantin merkezli, kurumsal odaklı bir blockchain hizmetleri şirketi olan Extrimian tarafından ortaklaşa yaratıldı.

Extrimian CEO'su Guillermo Villanueva, bu hamlenin önemine ilişkin olarak şunları söyledi:

Bu, Latin Amerika'daki devlet hizmetleri için daha güvenli ve daha verimli bir geleceğe doğru atılan muazzam bir adımdır. Quarkid, bir devlet ile vatandaşları arasında daha yakın bir ilişki kurarken aynı zamanda Latin Amerika'ya dijital kimlik uygulamaları ve güvenlik standartları getiriyor.

Dikkat Çeken Proje: Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Geliyor!

Belge Kullanılabilirliğine İlişkin Yol Haritası

Quarkid'in yaygınlaştırılmasının ilk aşaması; Buenos Aires hükûmetinin, vatandaşların doğum ve evlilik belgeleri de dahil olmak üzere temel belgeleri talep etmelerine izin vermesiyle Ekim ayında başlayacak.

Kasım ayında Buenos Aires vatandaşları, Quarkid cüzdanlarını kullanarak gelir belgesi ve akademik doğrulama gibi belgeleri talep edebilecekler. Bu yılın sonunda hükûmet, hizmetlerini 2,5 milyondan fazla vatandaşa genişletmek için bir yol haritası tasarlayacak.

Buenos Aires İnovasyon Sekreteri ve dijital kimlik fikrinin arkasındaki destekçilerden biri olan Diego Fernandez, bu yenilikle şehrin "bölgedeki diğer ülkelerin blockchain teknolojisini halklarının yararına nasıl kullanmaları gerektiğine dair standardı belirleyeceğini" açıkladı.

Quarkid, uygulamasını eninde sonunda Arjantin'deki 45 milyon vatandaşın tamamına yaymayı umuyor. Buradan hareketle, bu deneyimi Latin Amerika'daki pazarla potansiyel bir iş birliği için bir fırlatma rampası olarak kullanmayı hedefliyor.

Dikkat Çeken Proje: Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Geliyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar