Anasayfa Sektörel Dikkat Çeken Rapor: Hack'lerin Yarattığı Kayıp Dudak Uçuklattı!

Dikkat Çeken Rapor: Hack'lerin Yarattığı Kayıp Dudak Uçuklattı!

Sektörel

Kasım ayında kripto alanındaki hack'ler, kimlik avı dolandırıcılıkları ve rug pull'lar nedeniyle 356 milyon doların üzerinde kayıp yaşandı.

Dikkat Çeken Rapor: Hack'lerin Yarattığı Kayıp Dudak Uçuklattı!

Beosin EagleEye'ın son raporu, Kasım 2023'te blockchain güvenlik olaylarında büyük bir artış olduğunu ve söz konusu olayların toplam 356 milyon doların üzerinde şaşırtıcı bir kayba yol açtığını ortaya koyuyor. Bu, Ekim ayında bildirilen kayıplara kıyasla 6,9 katlık endişe verici bir artışa işaret ediyor.

Hacker Saldırıları Tek Başına 355 Milyon Dolarlık Kayıpla Sonuçlandı

Kayıplarda aslan payını yaklaşık 335,63 milyon dolarla hacker saldırıları aldı. Her biri 100 milyon doları aşan çalıntı fonları içeren iki önemli olay sektörü sarstı.

Kripto para borsası Poloniex, yaklaşık 126 milyon dolarlık bir hack'in kurbanı olurken HTX, HECO Bridge ile birlikte yaklaşık 110 milyon dolarlık bir hırsızlığa maruz kaldı.

Dikkat çekici bir şekilde her ikisi de Sun Yuchen ile bağlantılı olan bu iki olay, Kasım ayında hacker saldırılarına atfedilen toplam kayıpların yüzde 66 gibi önemli bir kısmını oluşturdu.

Kimlik avı dolandırıcılıkları da artış gösterdi ve bireysel adresler 1 milyon doları aşan dolandırıcılıkların kurbanı oldu.

Küresel kripto para dünyası, çeşitli dolandırıcılık ve kara para aklama biçimlerini kapsayan ve 100 milyon doları aşan tutarları içeren suç vakalarında bir artış yaşadı.

Hem merkezi borsalar (CEX) hem de merkeziyetsiz borsalar (DEX), Kasım ayındaki güvenlik olaylarının yükünü çekti ve toplam kayıp 215 milyon dolar oldu. Poloniex, HTX, CoinSpot, dYdX ve KyberSwap etkilenen platformlar arasındaydı.

Raporda; büyük projelerin özel anahtar yönetimini güçlendirmeleri, rutin güvenlik denetimleri yapmaları, acil müdahale planları oluşturmaları ve ayrıcalıklı çalışanlar için güvenlik bilinci eğitimini yoğunlaştırmaları tavsiye ediliyor. 

Dikkat Çeken Rapor: Hack'lerin Yarattığı Kayıp Dudak Uçuklattı!

Kimlik Avı Dolandırıcılığı ve Rug Pull Olayları Artış Gösteriyor

Olayların arttığı kimlik avı dolandırıcılığı ortamı; kullanıcılara özel anahtarları güvenli bir şekilde saklamaları, imzalama prosedürleri sırasında dikkatli olmaları ve şüpheli içeriklerle etkileşimden kaçınmaları gerektiğini gösteriyor.

Düzenleyici cephede ABD Hazine Bakanlığı, kripto karıştırma platformu Sinbad'a karşı harekete geçti. İddialar, Sinbad'ı Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarıyla ilişkilendirerek platformu Horizon Bridge ve Axie Infinity hack olaylarından gelen fonları idare etmekle suçladı.

Sinbad; yaptırımlardan kaçma, uyuşturucu kaçakçılığı, çocukların cinsel istismarı için malzeme satın alma ve dark web piyasasında yasa dışı satışlara katılma gibi faaliyetlere karıştığı iddiasıyla yaptırımlarla karşı karşıya.

Kaynak: Cryptonews

Dikkat Çeken Rapor: Hack'lerin Yarattığı Kayıp Dudak Uçuklattı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar