Anasayfa Sektörel Dikkat: Dev Borsada İşlem Hacmi Türk Lirası'nın Hâkimiyetinde!

Dikkat: Dev Borsada İşlem Hacmi Türk Lirası'nın Hâkimiyetinde!

Sektörel

Bir kripto para borsasında itibari para işlem çiftlerinin yüzde 75'inin Türk lirası çiftlerinde gerçekleştiği ifade edildi.

Dikkat: Dev Borsada İşlem Hacmi Türk Lirası'nın Hâkimiyetinde!

Kaiko tarafından X'te (eski adıyla Twitter) yakın zamanda yayınlanan bir gönderi; Türk lirası'nın, Binance borsasındaki en büyük itibari para işlem çifti haline geldiğine işaret etti.

Eylül ayı başında Türk lirası, borsadaki toplam hacmin 3/4'ünü oluşturuyordu. Böylece euro (EUR), Brezilya reali (BRL) ve diğer birkaç para birimine karşı diğer itibari para işlem çiftlerinin hacmini gölgede bıraktı.

Ocak 2021 ile kıyaslandığında dinamikler tamamen tersine döndü. Türk lirası, payında hızlı bir artış kaydeden tek itibari para işlem çifti oldu. EUR ve BLR'nin payı yıllar içinde azaldı.

Türkiye'deki diğer yerel borsalarda da hacim eğilimi geçtiğimiz hafta boyunca önemli dalgalanmalar gösterdi. Paribu ve Icrypex'te yükseliş eğilimi azalırken, diğer üç borsada kayda değer iyileşmeler kaydedildi. Bu borsalarda son zamanlarda günlük bazda 40-65 milyon dolarlık işlem gerçekleşiyor.

Dikkat: Dev Borsada İşlem Hacmi Türk Lirası'nın Hâkimiyetinde!

Türkiye'de Kripto Kullanımı Neden Artıyor?

Türkiye'de enflasyon oranı son zamanlarda neredeyse yüzde 60'a yükseldi. Yükselen enflasyonun ortasında Türk vatandaşları giderek daha fazla kriptoya yöneliyor. 

Bununla birlikte, bir borsa için hacmin yüzde 75'inin tek bir ekonomiden gelmesi tipik olarak sağlıklı değildir. Bu durum, makro düzeyde eşit olmayan bir benimsemeye işaret ediyor. Bölgedeki düzenlemelerin değişmesi halinde bu tehlikeli olabilir.

Yakın zamanda yapılan bir KuCoin anketi, Türk nüfusunun yarısından fazlasının bu varlık sınıfına yatırım yaptığına işaret etti. Yaşları 18 ila 60 arasında değişen Türk nüfusu arasında kripto yatırımcılarının oranı son 18 ayda yüzde 12 arttı. Geriye dönük olarak, kripto yatırımı yapan Türk yetişkinler son 18 ayda önemli ölçüde artarak yüzde 40'tan yüzde 52'ye yükseldi. 

Raporda bunun anlamı şöyle ifade ediliyor:

Bu durum, özellikle Türk lirasının ABD doları karşısında yüzde 50'den fazla değer kaybettiği bir dönemde, enflasyona karşı bir koruma olarak kriptoya yönelik ilginin ve kabulün arttığını gösteriyor.

Dikkat: Dev Borsada İşlem Hacmi Türk Lirası'nın Hâkimiyetinde! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar