Anasayfa Sektörel Dikkat: Regülatör, Kripto Listelemeleri için Katı Kurallar Getirdi!

Dikkat: Regülatör, Kripto Listelemeleri için Katı Kurallar Getirdi!

Sektörel

New York regülatörü NYDFS, yatırımcıları korumak amacıyla kripto listelemeleri için daha katı kurallar yayınladıklarını duyurdu.

Dikkat: Regülatör, Kripto Listelemeleri için Katı Kurallar Getirdi!

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı (NYDFS), sanal para listeleme ve delist etme için katı kurallar açıkladı. NYDFS, 15 Kasım'da yayınlanan yeni bir endüstri mektubunda, tüm Sanal Para Ticari Kuruluşları için yeni ve daha katı kurallar yayınladıklarını açıkladı.

Yeni listeleme ve delist etme yönergeleri, 23 NYCRR Bölüm 200 kapsamında lisanslanan veya New York Bankacılık Kanunu kapsamında Sınırlı Amaçlı Tröst Şirketleri olarak kiralanan şirketler için geçerli olacaktır.

Finansal Hizmetler Müfettişi Adrienne A. Harris; bu hamlenin, eyalet genelindeki kripto yatırımcılarının korunmasını artıracağını söyledi.

Yeni Yönergelerin Çerçevesi

Yeni kurallara göre, sanal para birimlerinin iş modeli hususları gibi önemli faktörleri dikkate alması gerekiyor. Kılavuz, perakende tüketiciler için geliştirilmiş korumalar gibi risk temelli hususları içeriyor. 

Kuruluşlar, risk değerlendirme beklentileri konusunda şeffaflık ve daha fazla açıklık sağlanmasına yardımcı olacak risk değerlendirme beklentilerini planlamalı ve bunlar üzerinde çalışmalıdır. Bu sadece düzenleyici belirsizliği azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda kripto para birimi endüstrisinde daha iyi bir deneyim için uyumluluğu da sağlayacaktır.

Ön bildirim gereklilikleri de uygulanan kurallardan biridir. Yorum yapan kuruluşlar, belirli durumlarda coin'lerin delist edilmesi için ön bildirim gerekliliklerinin mümkün olmayabileceğini ve bunların istenmeyen tüketici zararına yol açabileceğini belirtti. Son kılavuz, acil durumlara dayalı olarak ön bildirim gerekliliklerine sınırlı istisnalar sağlıyor.

Buna ek olarak müşteriler için tokenlerin güvenli bir şekilde listelenmesini ve delist edilmesini sağlayan belirli şart ve koşulların güncellenmiş tanımları da dâhil olmak üzere daha net tanımlar talep edildi.

Yeni kurallar, şirketlerin token delist etme işlemleri için önceden bilgi vermelerini ve bir zamanlar listeledikleri kripto para birimleri için desteği kaldırma konusunda müşterileriyle daha şeffaf olmalarını gerektiriyor.

Yeni NYDFS Sanal Para Yönergeleri ve Amacı

Dikkat: Regülatör, Kripto Listelemeleri için Katı Kurallar Getirdi!

Kripto para birimleri için yayınlanan genelgeye göre; şirketler, NYDFS onayı için coin listeleme ve delist etme politikalarını sunmalıdır. Ek olarak kripto şirketlerinin, daha katı risk değerlendirme standartlarına göre ölçülecek ve delist etmeyi sağlayacak politikalarını kaydetmeleri gerekiyor. Bu hamle, güvenliği artıracak ve sürekli gelişen kripto piyasasında aksaklık ve piyasa riskini en aza indirecektir.

Mevcut kurallarda önerilen güncellemeler, kripto meraklıları için sanal para birimlerinin gözetimini güçlendirmek üzere uygulamaya konulmuştur.

Tüm sanal para kuruluşları, geliştirme konusunda NY Departmanı ile koordinasyon içinde olmalı ve 31 Ocak 2024 tarihine kadar onay için NYDFS'ye bir coin listeleme politikası sunmalıdır. Bu kuruluşlar, 8 Aralık 2023 tarihine kadar departmanla bir araya gelmeli ve taslak coin listeleme politikalarını tartışmalıdır.

Kaynak: CoinGape

Dikkat: Regülatör, Kripto Listelemeleri için Katı Kurallar Getirdi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik