Anasayfa Rehber Dodo Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Dodo Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Dodo Coin, kripto para alanında popüler projelerden biri haline geldi. Dodo Coin nedir? Dodo Coin ne işe yarar? Tüm ayrıntılar burada...

Dodo Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Dodo Coin Ne Projesi?

Dodo, otomatik piyasa yapıcı (AMM) teknolojisine alternatif sunan benzer bir çözüm olarak nitelendirilen proaktif piyasa yapıcı (PMM) vasıtasıyla merkeziyetsiz borsa sınırlamalarına çözüm getirmeyi hedefleyen bir projedir. 

Dünya genelindeki girişimciler ve teorisyenler, 2008 yılında yaşanan mali krizden önce hem merkez bankacılığa hem de merkezi hisse senedi piyasalarına bir alternatif yaratmak için çaba harcadılar. Bitcoin, bir yıl sonra merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2015 yılının Temmuz ayında Ethereum’un piyasaya sürülmesinin ardından finansal devrim tam anlamıyla başladı.

Programlanabilir bir blockchain olarak Ethereum; borsalar, piyasa yapıcılar, ödünç verme, ödünç alma ve bankacılık dâhil olmak üzere finansal altyapının yeniden yaratılmasını mümkün hale getirdi. Otomatik akıllı sözleşmeler, Ethereum blockchaininde çalışan merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri olarak bilinir hale geldi. Dodo, yaratıcı bir ekosisteme daha fazla yenilik getiren bir DeFi protokolü olarak hayata geçirildi. 

Dodo Coin Nedir?

Zincir üstü likidite sağlayıcı olarak nitelendirilen Dodo Coin, zaman içerisinde birçok kripto para meraklısının radarına girdi. Peki, Dodo Coin nedir? Kısacası DeFi likiditesini daha erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen, Ethereum ve Binance Smart Chain üzerine inşa edilmiş merkeziyetsiz bir borsa olan DODO’nun yerel kripto para birimidir. 

Platformun BEP-20 ve ERC-20 hizmet tokenı olarak bilinen Dodo Coin, düşük işlem ücretleri sunmasıyla dikkat çekiyor. Staking ve yönetişimin yanı sıra Crowdpooling ve IDO’lara katılım için kullanılıyor.

Dodo Coin, ayrıca staking yapanları ve madencileri ödüllendirmek üzere kullanılıyor. Söz konusu kripto varlığın sahipleri, alım-satım ücreti indirimlerinden yararlanabiliyor. Dodo Coin, ekstra üyelik avantajları ile birlikte alım-satım ücretlerinden kâr payları sağlayan vDODO'yu basmak amacıyla da kullanılabiliyor. 

Dodo Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Dodo Coin Ne İşe Yarar?

Dodo, Ethereum’un en büyük merkeziyetsiz kripto para borsası (DEX) olan Uniswap ile aynı rolü yerine getiriyor. Dodo, sadece Ethereum’da değil aynı zamanda Binance Smart Chain’de de bulunuyor. 

Dodo, merkeziyetsiz bir kripto para borsasını verimli bir şekilde çalıştırmak için yeni bir yaklaşıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Uniswap, otomatik piyasa yapıcılara (AMM’ler) güveniyor. Dodo ise proaktif piyasa yapıcı (PMM) algoritması halinde yeniliği sunuyor.

PMM, birçok kişinin Dodo’yu kripto para projesi olarak tanımlamasını sağlayan temel bir ayırt edici faktördür. Dodo’nun DeFi tablosuna ne getirdiğini anlayabilmek için AMM ve PMM arasında bulunan farkı incelemekte fayda var.

Bir AMM’nin rolü, merkezi aracılara gereksinim duymadan kripto alanına likidite sunmaktır. Fakat likiditenin nasıl tahsis edildiğine bağlı olarak likidite madencilerinin sık sık karşılaştığı bir sorun vardır. Mesela kripto varlıkları tüm fiyat aralığına yaymak için Uniswap’ın AMM’sini kullandığınızda sadece piyasa fiyatına en yakın olan fonlar kullanılacaktır. Fonların geri kalan bölümü ise boşta olduğundan daha yüksek slipaj ve sermaye yetersizliği ortaya çıkacaktır. Dodo’nun PMM’si ise merkezi borsaların davranışını taklit ederek söz konusu slipaj ve sermaye yetersizliği sorununa çözüm getirmeye çalışıyor. Yani mevcut piyasa fiyatına göre alım ve satım emirlerini aktif olarak değiştiriyor.

PMM algoritması, gerçek dünya verilerini akıllı sözleşmelere getiren üçüncü taraf hizmetleri olan “oracle”ların yardımıyla bunu başarıyor. Daha düz bir likidite eğrisi oluştuğundan likidite madencileri, daha düşük slipaj avantajından faydalanabiliyor.

Dodo’nun SmartTrade platformu, likidite kaynaklarının toplanmasından sorumludur. Söz konusu platform, alım-satım için en uygun fiyatı belirlemek üzere bu kaynakları karşılaştırıyor. Dodo, yatırımcılar tarafından ücretlerin, kripto oranlarının ve likidite derinliklerinin ihtiyaca göre düzenlenmesine imkân tanıyor. 

Dodo Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Dodo Coin Kaç Adet Var?

Toplam Dodo Coin arzı 1 milyar olup bunun 110,5 milyonu dolaşımdadır. DODO ekibi, 2025 yılının Nisan ayına kadar planlanmış bir kripto para sürümü tasarladı. Topluluk teşviklerine akıtılan Dodo tokenlarının yüzde 60’ının yanı sıra diğer kategoriler aşağıdaki gibidir:

IDO Likidite: %1

Tohum Satışı: %6

Operasyonlar ve Pazarlama: %8

Özel Satış: %10

Ekip ve Danışmanlar: %15

Söz konusu protokol, blockchain güvenlik firması PeckShield tarafından denetlenmesine rağmen çeşitli saldırılara maruz kaldı. En büyük saldırılardan biri 2021 yılının Mart ayında düzenlendi. Bu saldırı kapsamında 3,8 milyon dolar değerinde token çalındı. 

Dodo Coin Kimin?

Dodo, 2020 yılının Ağustos ayında piyasaya sürüldü. Platformun çekirdek geliştiricileri ve kurucuları Radar Bear ve Diane Dai takma adlarıyla biliniyor. Çinli geliştirme ekibinin geri kalan üyeleri ise anonimdir. 

Dodo, 2020 yılının Ağustos ayında Framework Ventures vasıtasıyla 600 bin dolar değerinde tohum yatırımı aldı. Aynı yılın Eylül ayında ise Binance Labs, Three Arrows Capital ve Pantera Capital liderliğinde 5 milyon dolarlık çok daha büyük bir finansman turu elde etti. 

Daha sonraki özel satışlarda ise Coinbase Ventures, Galaxy Digital, Alameda Research ve CMS Holdings gibi büyük oyuncular için de Dodo’nun cazibesi kaçınılmaz hale geldi. 

Dodo Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Dodo Coin Hangi Ülkenin?

Dodo, Çinli bir geliştirme ekibi tarafından hayata geçirildi. Bu durum, projenin herhangi bir ülkeye ait olduğu anlamına gelmiyor. Dodo, yapısı bakımından merkeziyetsizdir. 

Dodo Coin Geleceği

Dodo Coin’in DeFi’nin geleceğinde kritik bir rol üstlenmesi bekleniyor. Söz konusu projenin yol haritasında gelecek yıllar için belirlenen çeşitli hedefler bulunuyor. Projenin ilerleyen yıllarda daha geniş bir kullanıcı tabanına sahip olacağı ve DeFi’nin benimsenmesinde önemli bir payının olacağı düşünülüyor. 

Belirsizlik ortamının sona ermesiyle birlikte kripto para biriminin fiyatında toparlanma olacağına inanılıyor. Kullanıcılar için slipajı minimum seviyeye düşüren ve sermaye bakımından üst düzey verimliliğe sahip likidite havuzları ile projenin zamanla daha popüler hale gelmesi bekleniyor. Projenin altyapı, ürün ve sistem geliştirmelerinin sürdürüleceği ifade ediliyor. 

Digital Coin Price analistleri tarafından yapılan tahminlere göre; Dodo Coin fiyatının 2023 yılında 0,29 dolara ulaşması beklenirken 2024 yılında 0,41 dolara kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Söz konusu fiyatın 2025 yılında ise 0,53 dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Coin Price Forecast analistleri tarafından yapılan tahminlere göre; Dodo Coin fiyatının 2023 yılının sonunda 0,34 dolara ulaşması beklenirken 2024 yılının sonunda 0,47 dolara kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Söz konusu fiyatın 2025 yılının sonunda ise 0,50 dolara ulaşacağı öngörülüyor. 

Dodo Coin Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)