Anasayfa Altcoin DOGE ve SHIB, Bitcoin Rallisini Takip Edemedi: İşte Sebebi...

DOGE ve SHIB, Bitcoin Rallisini Takip Edemedi: İşte Sebebi...

Altcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı 30.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı ancak Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) söz konusu ralliyi takip edemedi. Bunun sebebi ne?

DOGE ve SHIB, Bitcoin Rallisini Takip Edemedi: İşte Sebebi...

Aylarca bekledikten ve spekülasyon yaptıktan sonra Bitcoin (BTC) fiyatı sonunda 30.000 dolar seviyesini geçti. Tüm kripto topluluğu bu kilometre taşını kutlarken piyasadaki varlıkların geri kalanı da aynı şeyi yaptı.

Ethereum (ETH) fiyatı 2.000 dolara yaklaşırken Solana (SOL) fiyatı yüzde 9,74 arttı. Ne yazık ki Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) gibi meme coin'ler ise beklendiği kadar iyi bir hareketlilik göstermedi. 

Meme coin'ler tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Hem Dogecoin hem de Shiba Inu şüphesiz en popüler kripto para birimleri arasındadır.

Bununla birlikte diğerlerinden farklı olarak her iki meme coin de son işlem seansında sınırlı kazançlar elde etti. Dogecoin fiyatı son 24 saatte yüzde 2,17'lik hafif bir artışla 0.08474 dolardan işlem görüyor. Shiba Inu fiyatı ise sadece yüzde 2,29'luk bir artış ile benzer bir gidişata sahip oldu. Shiba Inu fiyatı 0.00001115 dolardan işlem görüyor.

Bunun arkasındaki nedenin rallinin doğasıyla çok ilgisi var. Son birkaç gündür görüldüğü gibi Dogecoin fiyatı, Elon Musk'ın Twitter logosunu değiştirmesinin hemen ardından yükseldi.

Fakat bu yükseliş bir gün sürdü. Bu nedenle meme coin rallilerinin çoğunun organik olmadığı ve daha çok hype'a dayalı olduğu sonucuna varılabilir.

Diğer bir faktör ise bu varlıkların Bitcoin ile olan korelasyonudur. Örneğin, Bitcoin ve Dogecoin arasındaki korelasyon son birkaç aya göre oldukça düşük. Bu nedenle Bitcoin'in son rallisine rağmen Dogecoin fiyatı muhtemelen sabit kalabilir.

Dogecoin Fiyatındaki Artış Sınırlı Kaldı

Yukarıdaki noktalara ek olarak grafik, Bitcoin'in nasıl büyük bir konsolidasyon ve istikrarlı büyüme dönemine tanıklık ettiğini kaydetti. Fakat Dogecoin'in Twitter hype'ından kaynaklanan ani yükselişi neredeyse anında bastırıldı.

DOGE ve SHIB, Bitcoin Rallisini Takip Edemedi: İşte Sebebi...

Son 30 gün içerisinde Bitcoin fiyatı yüzde 46,1 gibi büyük bir artış gösterirken Dogecoin fiyatındaki artış ise yüzde 27,1 ile sınırlı kaldı. Devam eden ralli ve Dogecoin'in fiyat hareketi, meme coin'in Musk'ın neden olduğu ralliler veya Burger King tipi spekülasyonlar gibi dış faktörlerle daha fazla ilişkili olduğunu gösteriyor.

Şimdi, bu göstergeler Dogecoin'in ileriye dönük başka bir yükseliş rallisi kaydetmeyeceği anlamına mı geliyor? HAYIR.

Varlık olumlu rallilerde yer alacak ancak Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimlerine yönelik bağımlılığı düşük kalacak. Kolektif bir bullish piyasası her zaman olumludur ancak Dogecoin ve Shiba Inu gibileri, zincir üstü büyüme ve faaliyetten ziyade kalabalığı teşvik eden rallilere yönelik ünleri baskın olmaya devam ettiğinden diğer faktörlere açık olmaya devam edecektir.

DOGE ve SHIB, Bitcoin Rallisini Takip Edemedi: İşte Sebebi... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik