Anasayfa Altcoin Dogecoin 10 Yaşında! Yıldönümünde Fiyat Böyle Tepki Gösterdi

Dogecoin 10 Yaşında! Yıldönümünde Fiyat Böyle Tepki Gösterdi

Altcoin

Bugün en popüler meme coin olan Dogecoin 10. yaşına girdi ve DOGE fiyatı yıldönümüne özel böyle tepki verdi. İşte detaylar...

Dogecoin 10 Yaşında! Yıldönümünde Fiyat Böyle Tepki Gösterdi

Dogecoin'in (DOGE), kuruluşundan bu yana geçen on yılı işaret eden onuncu yıldönümünü kutlarken geçtiğimiz gün %10'dan fazla değer kazandı. CoinMarketCap'in verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada popüler meme coin son 24 saatte %10 artışla 0,09909 dolardan işlem görüyor.

İkonik Shiba-Inu logosuyla Dogecoin (DOGE), dünya çapındaki kripto meraklılarının kalbini ve hayal gücünü fethetti. Son dönemde değer kazanması, sahiplerini sevindirdiği gibi balina işlemlerinin artan faaliyetlerine de dikkat çekti.

Varlıkları 100.000 doları aşan büyük cüzdan yatırımcılarını içeren bu işlemler geçtiğimiz hafta arttı ve DOGE'nin fiyatındaki artışa daha da katkıda bulundu.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Yaratıldı?

Dogecoin (DOGE), yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yaratıldı. Dogecoin'in (DOGE) arkasındaki fikir, 2013'ün sonlarında, kripto patlamasının doruğa çıktığı dönemde ikili arasında yapılan çevrimiçi bir görüşmeden ortaya çıktı.

Shiba Inu köpeğinin yer aldığı popüler "Doge" internet memesinden ilham alan Markus ve Palmer, eğlenceli ve daha geniş bir kitle için erişilebilir olacak bir kripto para yaratmaya karar verdi. Portland, Oregon'dan bir programcı olan Markus, Dogecoin'in (DOGE) teknik yönlerinin geliştirilmesinde başı çekti.

Kendisi de köklü bir kripto para birimi olan Litecoin'in (LTC) bir fork olan Luckycoin adlı başka bir kripto para biriminin mevcut kod tabanını kullandı. Kodu değiştirerek ve Doge meme temasını dahil ederek Markus, Dogecoin'in (DOGE) ilk sürümünü oluşturmayı başardı.

6 Aralık 2013'te Dogecoin (DOGE) resmi olarak halka açıldı. Piyasaya sürülmesinin zamanlaması, kripto para çılgınlığının zirvesine denk geldi ve bu da yeni kripto paraya karşı önemli bir ilgi oluşmasına yardımcı oldu.

Dogecoin 10 Yaşında! Yıldönümünde Fiyat Böyle Tepki Gösterdi

Dogecoin (DOGE) topluluğunun dost canlısı ve misafirperver doğası, hayırseverlik çabalarıyla birlikte kısa sürede kendini adamış bir takipçi kitlesinin ilgisini çekti. Dogecoin (DOGE), diğer birçok kripto para biriminin aksine ciddi bir yatırım ya da Bitcoin'e (BTC) rakip olma niyetiyle yaratılmadı.

Bunun yerine yaratıcıları, merkeziyetsizlik ve blockchain teknolojisinin temel ilkelerini korurken, kullanıcılarına neşe ve kahkaha getirecek bir dijital para birimi yaratmayı hedefledi.

Elon Musk'tan Dogecoin'e Destek!

Elon Musk, kripto para dünyasında, özellikle de meme coin söz konusu olduğunda öne çıkan bir figür haline geldi. Tweetleri ve kamuoyuna yaptığı açıklamalar piyasa üzerinde önemli bir etki yarattı; çoğu zaman dramatik fiyat dalgalanmalarına yol açtı ve dünya çapındaki kripto meraklılarının dikkatini çekti.

Musk'un meme coin'lerle bağlantısı Dogecoin'e (DOGE) olan düşkünlüğüne kadar uzanıyor. Milyarder daha önce çok sayıda tweet'inde Dogecoin'i (DOGE) desteklemişti ve bu da yatırımcılar arasında sürekli olarak heyecan ve spekülasyonlara yol açmıştı.

Dogecoin 10 Yaşında! Yıldönümünde Fiyat Böyle Tepki Gösterdi

Meme coin'i desteklemesi, onun kişiliğinden ilham alan başka meme coin yaratılmasına bile yol açtı. Bilhassa milyarder, tweetleriyle Dogecoin (DOGE) fiyatını etkilediği için 258 milyar dolarlık dava bile açıldı.

Davacı Keith Johnson tarafından geçen yıl Haziran ayında New York'ta açılan davada Musk ve şirketleri Tesla ve SpaceX, meme coin fiyatını şişirmek için bir "ponzi şeması" yürütmekle suçlanıyor.

Kaynak: Cryptonews

Dogecoin 10 Yaşında! Yıldönümünde Fiyat Böyle Tepki Gösterdi içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik