Anasayfa Rehber Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Rehber

Dogecoin ve Elon Musk arasında nasıl bir ilişki vardır? Ünlü milyarderin söz konusu meme coin üzerindeki etkisi nedir? İşte ayrıntılar...

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Dogecoin; yazılım mühendisleri Billy Marcus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılının sonlarında oluşturulan, küresel olarak güvenli bir şekilde değer transfer etmek için kullanılabilen birinci nesil bir kripto para birimidir.

Bitcoin gibi geleneksel kripto para birimlerine "neşeli" bir alternatif olarak hayata geçirilen Dogecoin, eşler arası işlemlerin sansüre dayanıklı bir şekilde gerçekleşmesine izin vermeyi amaçlıyor.

2023 yılında Reddit, Dogecoin'in yaklaşık 8 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmasına katkıda bulunmuştur. Dogecoin, bir fikri paylaşmak ya da bir platformu daha erişilebilir hale getirmek gibi iyi işlere imza atan insanlara ödeme yapmanın bir yolu olan "bahşiş verme" adlı internet uygulaması ile popüler hale gelmiştir. 

Dogecoin, şu anda özellikle ABD'li milyarder Elon Musk'ın etkisiyle medyada büyük ölçüde yer almayı başarıyor.

Musk'ın Dogecoin Hakkındaki İlk Paylaşımı

Elon Musk, ilk kez 2019 yılının Nisan ayında Dogecoin hakkında tweet atmıştır. Ünlü milyarder, söz konusu tweet'te "Dogecoin, favori kripto para birimim olabilir. O son derece iyi." ifadelerine yer vermiştir. 

Dogecoin aramaları, 2019 ila 2020 yılları arasında yani görünüşe göre Musk'ın bu konuda tweet attığı sıralarda artmıştır. Musk, 2021 yılında yaptığı bir açıklamada, "2019 yılından beri Dogecoin geliştiricileri ile çalıştığını" belirtmiştir.

Musk'ın kişisel olarak ne kadar Dogecoin sahibi olduğu belli değil. Bazıları; Musk'ın, 36 milyarın üstünde coin'e sahip olduğu bilinen bir Dogecoin balinası olabileceğine inanıyor. Tek bir dijital cüzdan, şu anda dolaşımdaki toplam Dogecoin'in yaklaşık üçte birine sahip görünüyor. Dijital adres, tek bir kişiye ya da bir borsaya ait olabilir ancak kullanıcılar, 2021 yılında cüzdana 420,69 Dogecoin eklendiği zaman bunun Musk olabileceğini tahmin etmişlerdir.

2019 yılının Şubat ayında Dogecoin satın almaya başlayan balinanın, 2021 yılında 15 milyar dolar değerindeki kripto parayı elinde tuttuğu görülmüştür. Dünyanın en zengin ikinci insanı ise cüzdan hakkında herhangi bir yorum yapmamıştır.

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Reddit Grubunun Etkisi

Dogecoin, 2021 yılında bir "SatoshiStreetBets" adlı bir Reddit grubu tarafından desteklenmiştir. Grupta yer alan kullanıcılar, Dogecoin'i "Ay'a" ya da en az 1 dolar seviyesine göndermeyi planladıklarını dile getirmişlerdir. Elon Musk ise Dogecoin'in "Ay'a" gönderilmesine önayak olmuştur.

2021 yılının Ocak ayında Musk, Vogue'u taklit etmek için tasarlanmış "Dogue" dergisi ile ilgili bir gönderi dâhil olmak üzere Dogecoin hakkında çok sayıda tweet atmıştır. 

Musk, aynı yılın Şubat ayında ise bir Shiba Inu'yu, Disney'in "Aslan Kral"ı tarzında tuttuğu bir meme'i paylaşmıştır.

2021 yılının Ocak ayında 1 sent'in altında işlem gören Dogecoin, 2021 yılının bahar aylarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 sent'e yükselmiştir. Bu ralli; televizyonda Dogecoin'den bahsedilmesinin, söz konusu meme coin'i daha da yükseltebileceği yönündeki spekülasyonların ortasında gerçekleşmiştir.  

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Musk'ın Saturday Night Live Programındaki Açıklaması

Elon Musk, 9 Mayıs 2021'de Saturday Night Live (SNL) programınının komedi skeçlerinden meydana gelen "Weekend Update" bölümünde kendisine "Dogefather" denmesini istemiştir. Ünlü milyarder, Dogecoin ile ilgili çılgınlığı açıklamaya çalışan bir finans uzmanı kılığına girmiştir.

Sunucuların ısrarla "Dogecoin nedir?" diye sorması üzerine Musk, "Dogecoin'in bir dijital para birimi ve durdurulamayacak bir finans aracı olduğunu" ve "dünyayı ele geçireceğini" dile getirmiştir. Musk, daha sonra Dogecoin'i bir "dolandırıcılık" olarak nitelendirmiştir.

Dogecoin fiyatı, ertesi gün yüzde 36 oranında düşüş yaşamıştır.

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

"Dogecoin'i Ay'a Gönderme" Sözü

Elon Musk, SLN programına katıldıktan kısa bir süre sonra Ay görevi için zaman belirlemiş ve bunun tamamen Dogecoin tarafından finanse edileceğine işaret etmiştir. ABD'li milyarder, "SpaceX, Doge-1 uydusunu gelecek yıl Ay'a fırlatacak." diye bir açıklamada bulunmuştur.

Ay'a fırlatma işleminin, Falcon 9 roketinin kullanımı ile gerçekleştirileceği kaydedilmiştir. DOGE-1 görevini yöneten şirketin CEO'su Samuel Reid, geçen yıl yaptığı bir açıklamada, görevin hala devam ettiğini doğrulamıştır.

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Tesla ve SpaceX'in Dogecoin Ödemelerini Kabul Etmesi

Elon Musk'ın kurucusu olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla, 2022 yılında ödeme aracı olarak Dogecoin'i kabul etmeye başlamıştır. Musk, duyuruyu Twitter üzerinden yapmış ve kripto para biriminin fiyatını geçici olarak daha yukarı çıkarmıştır.

Karar, Tesla'nın Bitcoin'i bir ödeme aracı olarak kabul etmeye başlamasından sonra alınmış ancak şirket, çevreye verdiği zarar nedeniyle araç alımlarında Bitcoin'in kullanılmasını askıya aldıklarını bildirmiştir.

Yine Musk'ın kurucusu olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX de aynı yıl ödeme aracı olarak Dogecoin'i kabul etmeye başlamıştır.

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Musk ile Palmer Arasındaki Gerginliğin Zirve Yapması

Elon Musk'ın Dogecoin ile olan ilişkisi her zaman sorunsuz gitmemiştir. Meme coin'in yaratıcılarından biri olan Palmer, Musk'ı hedef almıştır. Avustralyalı haber sitesi Crikey ile yaptığı bir röportajda Musk'ı "üçkâğıtçı" olarak nitelendiren Palmer, ünlü milyarderin kodlamayı gerçekten anlayıp anlamadığını sorgulamıştır.

Palmer, birkaç yıl önce Twitter'daki kripto dolandırıcılıklarını tespit etmeye katkıda bulunabilecek bir bot oluşturduktan sonra Musk'a bir mesaj gönderdiğini ancak Musk'ın "kodlamayı sandığı kadar iyi anlamadığını" ve "Python adlı programlama dilini nasıl çalıştıracağını bilmediğini" fark ettiğini dile getirmiştir. 

Palmer, "Bir gün vadettiklerini yerine getirebileceği umuduyla bir vizyon satıyor ancak onu bilmiyor. Biliyormuş gibi davranma konusunda ise gerçekten çok iyi. Tesla'nın tam otonom sürüş vaadinde bu oldukça açık." demiştir.

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Bunun üzerine Musk, Palmer'ın 2018'deki kodu hakkında tweet atarak "Çocuklarım 12 yaşındayken, Jackson'ın bana gönderdiği anlamsız koddan daha iyi kod yazdılar." ifadesini kullanmıştır. Musk, aynı zamanda Palmer'ın "tek bir Dogecoin kodu satırı bile yazmadığını" söylemiştir.

Diğer yandan, Musk'ın diğer Dogecoin yaratıcısı ile Twitter'da yakın bir ilişkisi var gibi görünüyor. Twitter'da kendisine "Shibetoshi Nakamoto" diyen Markus, sık sık Musk ile karşılıklı tweet atarken görülüyor.

Musk'ın Kripto Çöküşünde Bile Desteğe Devam Etmesi

Elon Musk, 2022 yılında birkaç ay içerisinde yaşanan 2 trilyon doların üstündeki kripto çöküşü esnasında bile Dogecoin'i desteklemeye devam etmiştir. 

Katar Ekonomik Forumu'na katılan Musk; o kadar zengin olmayan, kendisini Dogecoin satın almaya ve desteklemeye teşvik eden çok sayıda insan tanıdığını ve bu insanlara karşılık verdiğini belirtmiştir.

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Ünlü Milyardere 258 Milyar Dolarlık Dava Açılması

Hem Elon Musk hem de şirketleri Tesla ve SpaceX hakkında 16 Haziran 2022'de New York bölge mahkemesinde 258 milyar dolarlık bir tazminat talebiyle dava açılmıştır. Musk ile şirketlerinin, Dogecoin'i de içeren kripto saadet zincirine katıldıkları iddia edilmiştir. Açılan toplu davada Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde Dogecoin ticaretinin "kumar" olarak kabul edilmesi istenmiştir.

Keith Johnson; şikâyetinde "Sanıklar, hiçbir değeri olmadığı halde Dogecoin'in meşru bir yatırım olduğunu yanlış ve aldatıcı bir şekilde ileri sürüyorlar." demiştir. Bunun üzerine Musk, "Dogecoin'i desteklemeye devam edeceğim." şeklinde bir paylaşım yapmıştır.

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Dogecoin yaratıcılarından Markus, artık proje ekibinde bulunmasa da Dogecoin ile ilgili vizyonunu paylaşarak geliştiricilerin faydasına ve güvenliğine daha çok ağırlık verilmesinin şart olduğunu dile getirmiş; Musk da bu görüşe katılmıştır. Hatta Musk, Tesla ve SpaceX ürünlerinin yanı sıra Dogecoin'in diğer hizmetlerde de ödeme aracı olarak kullanılmasına sıcak baktığını vurgulamıştır.  

Musk'ın avukatları ise girişimcinin Dogecoin hakkındaki "zararsız ve genellikle gülünç tweet'leri" hakkında yapılan şikâyeti "hayali bir kurgu işi" olarak nitelendirmiş ve yargıçtan davayı düşürmesini istemişlerdir.

Twitter'ın Logosunun Dogecoin Logosu ile Değiştirilmesi

Elon Musk, 2022 yılının Ekim ayında sosyal medya şirketi Twitter'ı 44 milyar dolar karşılığında satın almıştır. Musk, 2023 yılının Nisan ayında Twitter'ın ikonik mavi kuş logosunun yerine kripto para birimi Dogecoin'in logosunu getirmiştir.

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı

Dogecoin'i desteklemek için "piramit şeması" oluşturduğu gerekçesiyle bir dava ile karşı karşıya gelen Musk'ın, söz konusu logo değişikliği ile bu davaya bir gönderme yaptığı düşünülmüştür. Musk, aynı gün içerisinde logo değişikliğine atıfta bulunan bir tweet atmıştır. 

Bu paylaşımda Shiba cinsi bir köpeğin araç sürerken polise yakalanması, ehliyetini polise vermesi ve burada yer alan mavi kuş fotoğrafı için "O eski bir fotoğraf." ifadesini kullanması karikatürize edilmiştir.

Musk, daha önce bir takipçisi ile arasında geçen konuşmanın ekran görüntüsünü paylaşmıştır. Bu konuşmada Musk'ın Twitter'ı satın almadan önce "yeni bir platforma ihtiyaç olup olmadığını" sorduğu ve takipçisinin de "Twitter'ı satın almasını ve kuş logosunu da Dogecoin logosu ile değiştirmesini" önerdiği görülüyor. Musk, bu ekran görüntüsünü "Söz verdiğim gibi." ifadesiyle paylaşmıştır.

Fakat birkaç gün sonra çoğu kullanıcı için mavi kuş logosunun Twitter ekranına geri döndüğü görülmüştür. Bir Bloomberg raporuna göre, Twitter eski mavi kuş logosuna döner dönmez Dogecoin fiyatı yüzde 9 düşmüştür.

Dogecoin, zamanla piyasada ciddi bir oyuncu haline gelmiştir. Meme coin'in yükselişi, büyük ölçüde Musk'ın desteğine bağlanabilir. Musk, Dogecoin'i desteklemeye devam ederken hem meme coin'in yolculuğunu hem de farklı kişiliklerin kripto para piyasası üzerindeki etkisini gözlemlemek ilgi çekici olacaktır. 

Dogecoin ve Elon Musk: Kripto Para Piyasasının Starı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)