Bitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Dolandırıcılar sahte ürünleri Bitcoin’i aktif kullanmak istiyor

Türkiye ve dünyada sahte ürünlere karşı büyük oranda karşı duruş olsa da bu son yıllarda Türkiye’de değişti. Ekonomik gelişmeler doğrultusunda Türk ekonomisinde TL’nin değeri birkaç ay içerisinde düştü ve bunu birkaç yıla yayıldığında değer kalmadı. TL’nin değerinde çok düşüş olması ise gelen parayı düşürdü ve vatandaşlar daha ucuz olan ürünlere ve sahte ürünlere yönelmek zorunda kaldılar. Sahte ürünler satan ve bunları ”gerçek, %100 orjinal (orijinal), orjinal gerçek ürün” adı altında replika ürünler olarak satmaya başladılar. Gerçek ürünler ile alakası olmayan ancak gerçek gibi gösterilen bu ürünlerin satışlarında iade ve değişim kabul etmeyen birçok satıcı artık Bitcoin kullanarak yasal sorumluluk almak istemiyor.

Bunu yapmak için henüz kripto para birimi ödemeleri pek fazla ilgi görmediği için çoğu satıcı başarılı olamıyor ancak yurtdışından satış yapan ve lisanslı ürünler olduğu iddia edilen bazı dijital ürünlerde buna yakalanan kişilerin sayısı giderek daha fazla artmakta.

Kripto paralar ile ödeme yapan yatırımcıların dikkatli olması gerekse de bilinmedik satıcılardan olması gerekenin çok çok altında fiyata ürün alacak olduğunu düşünerek tek ödeme seçeneği Bitcoin veya kripto paralar olduğu için bu ödeme seçeneğini tercih edecekler aslında kendi elleri ile dolandırıcıların kapısına gitmiş oluyorlar.

Dolandırıcılık faaliyetleri giderek dijital ortamda daha fazla yayılırken, yatırımcıların bu tür eylemlere karşı tedbirli olması gerekirken, kripto paralar ile dolandırıcılık faaliyetlerine karşı da yasalar geliştirilmeli.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu