Anasayfa Sektörel Dolandırıcılıkla Suçlanan Kripto Borsasından Tartışmalı Plan!

Dolandırıcılıkla Suçlanan Kripto Borsasından Tartışmalı Plan!

Sektörel

Dolandırıcılıkla suçlanan kripto para borsası JPEX, varlık kilitleme planını başlattı.

Dolandırıcılıkla Suçlanan Kripto Borsasından Tartışmalı Plan!

Zor durumdaki kripto para borsası JPEX, platformu merkeziyetsiz otonom organizasyona (DAO) dönüştüreceği ve kullanıcı varlıklarını iki yıl boyunca kilitlemek için bir teşvikle temettü hisselerine dönüştüreceği iddia edilen bir plan başlattı. 

JPEX tarafından 4 Ekim'de yapılan bir duyuruda, "DAO Hissedar Temettü Planı" için oylamanın 28 Eylül'de tamamlandığı ve kullanıcıların yüzde 68'inin plan lehine oy kullandığı belirtildi.

Plan, kullanıcıların halihazırda dondurulmuş varlıklarını 1:1 oranında DAO Hissedar temettülerine dönüştürmelerine izin vermeyi içeriyor. JPEX, bir yıl sonra dönüşüm fiyatının yüzde 30'u oranında geri satın alma seçeneği ve iki yıl sonra yüzde 100 geri satın alma seçeneği sunuyor.

Daha önceki bir duyuruda; JPEX, planı kabul eden kullanıcıların yeni token listeleme ve işlem ücretleri yoluyla JPEX'ten temettü alacaklarını ve borsanın yerel tokeni olan JPEX Coin'in (JPC) hissedarların temettüleriyle orantılı olarak dağıtılacağını söyledi.

Program; kullanıcıların, fonlarını likidite sorunları yaşayan zor durumdaki borsada tutmaları için bir teşvik gibi görünüyor.

Dolandırıcılıkla Suçlanan Kripto Borsasından Tartışmalı Plan!

JPEX Kullanıcısından Önemli İddia: Bilgim Yoktu!

Adının açıklanmasını istemeyen bir JPEX kullanıcısı, South China Morning Post'a 4 Ekim'de verdiği demeçte, varlıklarının görünüşte rızası ya da önceden bilgisi olmadan dönüştürüldüğünü iddia etti.

Söz konusu kullanıcı; kendisinin ve diğer kullanıcıların, JPEX'in plana devam edeceğini duyurmasının ardından varlıklarını artık çekemeyeceklerini fark ettiklerini iddia ediyor.

Kullanıcı, "Tüm Tether (USDT) ve diğer kripto paralarım gitti." dedi. Varlıklarının, çok az kullanım alanı olan düşük likiditeli bir token olan JPC'ye dönüştürüldüğünü iddia eden kullanıcı, "Tokenleri ve diğer varlıkları elinde tutan diğer bazı kullanıcılar da bunların transfer edildiğini gördü. Bilinmeyen fiyat ve para çekmenin imkânsızlığı göz önüne alındığında, varlıklarımız artık sadece atık kağıt haline geldi." ifadelerini kullandı. 

Raporda alıntılanan kişilerin plan lehine oy kullanıp kullanmadıkları bilinmiyor ancak bazı JPEX kullanıcıları, daha önce SCMP'ye, uygulamasında buna karşı oy kullanma seçeneği olmadığı için planı kabul etmek zorunda kaldıklarını söylemişti.

JPEX'in temettü planı; Hong Kong polisinin, bölgenin menkul kıymetler gözlemcisi tarafından yetkisiz bir kripto platformu işletmekle suçlanan borsayla bağlantılı olarak birden fazla kişiyi tutuklamasının ortasında geldi. Hong Kong polisi, Dubai merkezli borsanın en az 2.300 kişiyi 178 milyon dolar (1,4 milyar Hong Kong doları) dolandırdığını söylüyor.

Bölgenin polis ve menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto para borsalarının yasa dışı faaliyetleriyle mücadele etmeyi amaçlayan kripto odaklı bir görev gücü başlattı.

Dolandırıcılıkla Suçlanan Kripto Borsasından Tartışmalı Plan! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Hayal Dünyanızı Gerçeğe Dönüştüren Wilder World Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar