Anasayfa Kimdir Dorian Nakamoto Kimdir?

Dorian Nakamoto Kimdir?

Geliştiriciler

Dorian Nakamoto Kimdir? Hayatı, Eğitimi ve Kariyeri hakkında bilinmesi gerekenler...

Dorian Nakamoto Kimdir?
Hızlı İçerik

Dorian Nakamoto, Bitcoin'in mucidi olduğu iddia edilen kişidir.

Hayatı

Dorian Nakamoto, Kaliforniya'da yaşayan ve Bitcoin'in gelişimiyle ilgili tüm bağlantıları reddeden, işsiz bir Japon-Amerikalı fizikçidir.

Eğitimi

Dorian Nakamoto, Kaliforniya Politeknik Eyalet Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun olmuştur.

Kariyeri

Dorian Nakamoto'nun, "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" başlıklı whitepaper'ı geliştiren ve yazan Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olduğuna inanılmıştır. Dorian Nakamoto ise bununla herhangi bir ilişkisi olduğuna dair iddiaları sürekli olarak reddetmiştir. Bu iddialar, Leah McGrath Goodman tarafından kaleme alınan ve Dorian'ın gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu belirten Newsweek makalesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Newsweek, Satoshi Nakamoto ile Dorian Nakamoto arasında bazı benzerlikler olduğunu öne sürmüştür. Örneğin, her ikisinin de Japon kökenli olduğuna ve özgürlükçü eğilimlere sahip olduğuna dikkat çekilmiştir. Makalenin yazarı; ayrıca Dorian Nakamoto'nun, Bitcoin ile "artık" ilgisi olmadığını ve Bitcoin'i başkalarına "devrettiğini" söylediğini ileri sürmüştür. Dorian Nakamoto ise daha sonra bu alıntıyı reddetmiş, soruyu yanlış anladığını ve Bitcoin ile hiçbir ilgisi olmadığını dile getirmiştir.

Dorian Nakamoto, çok gizli hükûmet programlarında sistem mühendisi olarak ve teknoloji ve finansal bilgi hizmetleri sağlayan işletmelerde bilgisayar mühendisi olarak çalışmıştır. Kızına göre Dorian Nakamoto, 1990'ların başında iki kez işten çıkarıldıktan sonra özgürlükçü olmuştur.

Bitcoin mucidinin gerçek kimliği hala bilinmemektedir. Newsweek'in en büyük hatası, Dorian Nakamoto'nun evinin bir fotoğrafını yayınlamak olmuştur. Üstünkörü bir resim aramasıyla evin yeri kolayca bulunabilirdi. Çoğu kişi Dorian Nakamoto'nun Bitcoin mucidi olduğuna inanmamış ve kripto topluluğu, söz konusu ismin mahremiyetinin ihlâl edilmesinden dolayı dehşete düşmüştür.

Teknoloji girişimcisi ve kripto meraklısı Andreas Antonopoulos, 2014 yılının Mart ayında Dorian Nakamoto'yu desteklemek için bir bağış kampanyası başlatmıştır. Kitlesel fonlama kampanyası, Dorian Nakamoto'nun yaşadığı zarar ve zorluk için bir özür niteliğinde olmuştur. 2.100'den fazla destekçi, 2014 yılında 102.23 Bitcoin (o dönemde yaklaşık 34.500 dolar değerinde) bağışlamıştır.

Dorian Nakamoto Kimdir?
Dorian Nakamoto Kimdir? Dorian Nakamoto Kimdir? Hayatı, Eğitimi ve Kariyeri hakkında bilinmesi gerekenler...