Anasayfa Sektörel Düğmeye Basıldı: Şüpheli Kripto Platformları Tek Tek Listeleniyor!

Düğmeye Basıldı: Şüpheli Kripto Platformları Tek Tek Listeleniyor!

Sektörel

Hong Kong, JPEX skandalının ardından şüpheli kripto para platformlarını listeleyecek.

Düğmeye Basıldı: Şüpheli Kripto Platformları Tek Tek Listeleniyor!

Hong Kong'un mali düzenleyicisi Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), kendi yetki alanındaki düzenlenmemiş kripto ticaret platformlarıyla mücadele çabalarını artırma sözü verdi.

SFC, 25 Eylül'de yaptığı bir duyuruya göre, Hong Kong'da iş yapan potansiyel olarak düzenlenmemiş VATP'leri tespit etmede kamu üyelerine daha iyi yardımcı olmak için tüm lisanslı, lisanslı sayılan, kapatılan ve başvuru bekleyen sanal varlık ticaret platformlarının (VATP'ler) bir listesini yayınlayacağını söyledi.

SFC, ayrıca düzenleyicilerin web sitesinin kolay erişilebilir ve göze çarpan bir bölümünde yer alacak özel bir "şüpheli VATP'ler" listesi tutacağını söyledi.

Bu hamle, ülkede lisans başvurusunda bulunmamış olmasına rağmen hizmetlerini Hong Kong sakinlerine tanıtmakla suçlanan ve devam eden JPEX kripto borsası skandalının ardından geldi. 

Bu skandalın, yaklaşık 178 milyon dolarlık bir mali zarara yol açtığı tahmin ediliyor. Yerel polis, borsanın etkilenen kullanıcılarından 2.200'den fazla şikayet aldı. Kripto fenomenleri, YouTuber'lar ve hileli olduğu iddia edilen kripto borsasının çalışanları da dâhil olmak üzere toplam 11 kişi sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

JPEX Skandalı Düzenleme İhtiyacını Ortaya Çıkardı

Düğmeye Basıldı: Şüpheli Kripto Platformları Tek Tek Listeleniyor!

SFC; JPEX'ten kaynaklanan sonuçların, "düzenlenmemiş VATP'lerle uğraşmanın risklerini ve piyasa güvenini korumak için uygun düzenleme ihtiyacını vurguladığını" söyledi.

Düzenleyiciler, vatandaşların şüpheli faaliyetler ve VATP'lerin olası yasal ihlâlleri hakkında bilgi paylaşmaları için özel bir kanal oluşturmak üzere yerel polisle birlikte çalışacaklarını ve "yanlış yapanları adalete teslim etmeye" yardımcı olmak için JPEX olayını daha iyi araştıracaklarını da sözlerine ekledi.

Hong Kong düzenleyicilerinin 1 Haziran'da yeni VATP lisanslama rejimini uygulamaya koymasından bu yana, yalnızca iki kripto para alım satım platformu - Hashkey ve OSL Digital - perakende müşterilere hizmet vermelerine imkân tanıyan bir lisans aldı.

Yaşanan son felakete rağmen SFC, kripto para birimlerinin ve diğer dijital varlıkların finansal piyasalara sunduğu "potansiyel faydaları uzun zamandır gördüğünü" kaydetti. Düzenleyici kurum, kara para aklama ve yatırımcı koruma endişeleri de dâhil olmak üzere kripto varlıklarla ilgili bir dizi risk tespit ettiğini açıkladı.

Düğmeye Basıldı: Şüpheli Kripto Platformları Tek Tek Listeleniyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Ticaretinin Kralı: Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Para Birimleri Neye Göre Yükselir?
Rehber Burak Atik
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Kara Pazartesi (Black Monday) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan