Kripto Para Haberleri

Dünyanın En Büyük Kripto Para Madencilik Merkezi Çin, Neden Yaptırım Uyguluyor?

Dünyanın en büyük kripto para madenciliği merkezi olmasına rağmen Çin, ülkedeki kripto para birimi işlemlerini tamamen yasakladı. Çin, tüm finans kurumlarının ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sunmasını yasakladı. Ancak Çin, insanların kripto para birimlerine sahip olmasını yasaklamadı.

Çin hükümeti, yatırımcıları kripto para ticaretinden uzak durmaları konusunda uyardı. Çin Halk Bankası (PBOC), kripto para birimlerine karşı güçlü önlemler aldı ve kripto para birimlerinin her türlü ödemelerde kullanılmasını yasakladı.

Çin, kripto para birimlerindeki çok keskin yükseliş, büyük bir düşüş ve spekülasyon ticareti nedeniyle ülke ekonomisinin acı çektiğini söyledi. Çin’in bu hamlesi ile Bitcoin fiyatını 64.000 dolardan 37.000 dolara düştü. Ancak şu soru ortaya çıkıyor, dünyanın en büyük Bitcoin madencilik merkezi olmasına rağmen, Çin neden kripto para birimlerini kısıtladı?

Aslında, İç Moğol Özerk Bölgesi, karbon emisyonlarını azaltmak için kripto para birimi madenciliğini engellemek için bir kampanya başlattı. Çin zaten kripto para birimleri konusunda olumsuz bir duruş sergiliyordu. Öncelikle 2014 yılında Çin, Bitcoin ile işlemleri yasaklamıştı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto para sahipleri düşüşü bekliyor

Çin kripto para birimlerini neden yasakladı?

çin kripto para

Çin’in getirdiği kısıtlamalar kapsamında bankalar, online ödeme kanalları gibi finans kurumları kripto para birimleri ile herhangi bir hizmet sunmayacak. Bu hizmetler arasında kayıtlar, ticaret yapma, takas yapma ve ödemeler var.

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi (CAF) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Çin’de gerçekleşen Bitcoin madenciliği, 2019 yılı boyunca Arjantin’de tüketilen toplam elektrikten daha fazla elektrik tüketti.

Bunun dışında geçen ay yapılan bir araştırma, 2024 yılına kadar Çin’de Bitcoin madenciliğinde tüketilen elektrik miktarının tüm İtalya’daki elektrik tüketiminden daha fazla olacağını iddia ediyor. Buna ek olarak, Çin’deki Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan karbon emisyonları, İspanya ve Hollanda’nın karbon emisyonlarını geçecek. İşte bu yüzden Çin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ödemelerde kullanılmasını yasakladı.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu