Anasayfa Sektörel Düzenleyici Duyurdu: Bir Günde 146 Kripto İhlâli Uyarısı Verildi!

Düzenleyici Duyurdu: Bir Günde 146 Kripto İhlâli Uyarısı Verildi!

Sektörel

İngiltere düzenleyicileri, yeni promosyon kurallarının ilk gününde 146 kripto ihlâli uyarısı yayınladı.

Düzenleyici Duyurdu: Bir Günde 146 Kripto İhlâli Uyarısı Verildi!

İngiltere Finansal Davranış Otoritesi (FCA), kriptoyu düzenlemek amacıyla yeni promosyon düzenlemelerinin ilk gününde yanlış uygulamaları tespit eden 146 uyarı yayınladı. FCA'nın proaktif yaklaşımı, kripto yatırım promosyonlarının aşırılıklarını engellemeye yönelik önemli bir adım olarak görülüyor. FCA'nın kısa süre önce yayınladığı rehber, kripto firmalarının dijital varlıkları tanıtması için kapsamlı bir çerçeve sunuyor.

Yeni Kripto Promosyon Kuralları Tam Olarak Yürürlükte

32 sayfalık rehber, kripto pazarının gelişen doğasını kabul ederken tanıtımların "adil", "açık" ve "yanıltıcı olmamasını" sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca, sektörün dinamik yapısını yansıtacak şekilde, kurallarda gelecekte yapılabilecek olası değişikliklere de işaret ediyor.

Financial Times'ın haberine göre; FCA'nın sert tutumu, bir bakanın hoşgörü baskısına rağmen geldi. Düzenleyici kurum, Ağustos 2022 itibariyle yaklaşık 5 milyon İngiliz yetişkinin kripto varlıklara sahip olduğunu tahmin ediyor. Yeni kuralların getirilmesi, kriptoya yatırım yapmak için acele karar vermekten pişman olabilecek bu yatırımcıları korumayı amaçlıyor.

Fairer Finance Genel Müdürü James Daley, FCA'nın hamlesini "uygun düzenleme" için "iyi bir an" olarak nitelendirdi.

En azından artık bunun pazarlanması düzenleniyor. Bu da FCA'nın uyarılarda bulunduğu ve yanlış bilgilendirmenin durdurulmasını sağladığı anlamına geliyor.

AJ Bell'de yatırım analizi başkanı olan Laith Khalaf da Daley'in görüşlerini tekrarladı. Khalaf, FCA'nın kripto para birimlerini düzenleme konusunda kesinlikle "ilerleme kaydettiğini" belirtti. Yatırımcıların önemli bir kısmının "çok gerçekçi olmayan beklentilere" dayanarak bu para birimlerine "çok fazla para" yatırdığı konusunda uyaran Khalaf, daha iyi bir düzenlemenin bu kişilere fayda sağlayacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

Düzenleyici Duyurdu: Bir Günde 146 Kripto İhlâli Uyarısı Verildi!

FCA'nın Düzenleme Kararı Tartışmalara Neden Oldu

Fakat FCA'nın kripto para yatırımlarının pazarlanmasını düzenleme kararı tartışmalara yol açtı. Eleştirmenler, kripto para birimlerinin düzenlenmiş yatırımlar olarak ele alınmasının bir "halo etkisi" yaratabileceğini savunuyor. Bu; yatırımcıların, düzenleyicinin görünürdeki onayı nedeniyle bunları daha ciddiye alabileceği anlamına geliyor.

Bu endişelere rağmen bazı kripto yatırım platformları, daha sıkı kuralları memnuniyetle karşıladı. Örneğin; Luno, yeni İngiltere müşterilerinin kaydını durdurdu ve mevcut müşterilerin yatırımlarının risklerini anladıklarından emin olmak için bir test başlattı. Şirket, yeni kuralları bir fırsat olarak nitelendirdi ve "Kripto endüstrisi için önemli bir adım." ifadesini kullandı. 

Kaynak: BeInCrypto

Düzenleyici Duyurdu: Bir Günde 146 Kripto İhlâli Uyarısı Verildi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik