Bitcoin Haberleri

El Salvador Bitcoin’i Yasallaştıran İlk Ülke Oldu

El Salvador’un yasama meclisi, ülkede Bitcoin’i yasallaştıracak bir yasa tasarısını onayladı. Bu, bir ülkenin kripto para birimini herhangi bir parasal borç için tatmin edici bir ödeme şekli olarak ilk kez tanıyacağını gösteriyor. El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin teklifini Salı akşamı ülkenin Yasama Meclisine sunarak ülkenin “Bitcoin’i sınırsız bir şekilde yasal olarak düzenlemesi” çağrısında bulundu.

Teklif, resmi bir oylama yapılmadan önce yasama meclisinden olumlu bir görüş aldı. Yasama üyeleri, Salı gecesi geç saatlerde oy çokluğuyla tasarıyı kabul etti ve olası 84 oydan 62’si tasarı için olumlu oy verdi. Geri kalan oyların 19’u yasa taraşına karşı geldi, üçü ise çekimser kaldı.

El Salvador başkanı Nayib Bukele Twitter’da; “Bitcoin yasası, Salvador Kongresi’nde büyük bir çoğunluk tarafından onaylandı.” dedi.

El Salvador, Bitcoin’in mal ve hizmet satın almak için kullanılmasına izin verecek tek ülke değil, ancak şu anda her türlü parasal borç için Bitcoin’i kabul eden tek ülkedir. Japonya’nın Ödeme Hizmetleri Yasası, kripto para birimini bir mülk değeri olarak tanımlarken, kripto para işlemlerinin yasal olarak değil, yalnızca elektronik cihazlarda dijital olarak depolanan mülk değerleri için geçerli olduğunu belirtiyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Piyasa hacmi 140 milyar doları aştı, 4.100 dolar geçildi!

El Salvador Bitcoin Yasası

El Salvador Bitcoin

Yeni yasa ayrıca El Salvador’da Bitcoin’in nasıl benimsemesi gerektiği konusunda çeşitli önerilerde bulunuyor. Bu, bir mal veya hizmet satın almak için olsun herhangi bir işletmenin kripto para ödemeleri kabul etmesini ve insanların vergilerini Bitcoin olarak ödemesine izin vermesine olanak tanıyor. Bunun da ötesinde Bitcoin ülkede sermaye kazancı vergilerinden hariç tutuluyor.

Buna ek olarak El Salvador kullanıcıların Bitcoin’de işlem yapmasına ve isterse Bitcoin’den sorunsuz bir şekilde dolara dönüştürmesine olanak tanıyan alternatifler sağlaması da gerekecek. El Salvador Bitcoin yasası ülkeyi ve nüfusun Bitcoin işlemlerinin nasıl çalıştığını anlamasına yardımcı olacak eğitim ve diğer eğitim materyallerini uygulamaya koymaya çağırıyor. Ayrıca, Bitcoin’in dolara anında çevrilebilmesini sağlamak için Banco de Desarrollo de El Salvador’da bir güven oluşturulması çağrısında bulunuyor.

El Salvador Bitcoin yasa tasarısına göre:

Ülkenin ekonomik büyümesini teşvik etmek için, en fazla sayıda sakinin yararına ulusal serveti artırmak için değeri yalnızca serbest piyasa kriterlerine cevap veren dijital bir para biriminin dolaşımına izin vermek gerekir.

El Salvador Cumhurbaşkanı sabah erken saatlerde tasarıyı imzalayacak ve EL Salvador yasalarının ile ilgili tüm belgelerin yayınlandığı Resmi Gazete’de yayınlanmasından 90 gün sonra yürürlüğe girecek. Ülkenin Kongre Üyesi William Soriano; “Bu gece tarihi bir gece ve Salvador halkı neler olduğunu izliyor. Bugün büyük bir ekonomik dönüşüm başlattık.” dedi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Hacklenen Borsadan Daha Fazla Kripto Para Çalındı

İlgili İçerik: Bitcoin Nasıl Alınır?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu