Anasayfa Bitcoin El Salvador, Google Ortaklığını Duyurdu: Bitcoin ile İlgisi Var mı?

El Salvador, Google Ortaklığını Duyurdu: Bitcoin ile İlgisi Var mı?

Bitcoin

El Salvador ile Google Cloud arasında stratejik bir ortaklık kuruldu. İşte söz konusu ortaklık ile ilgili ayrıntılar...

El Salvador, Google Ortaklığını Duyurdu: Bitcoin ile İlgisi Var mı?

Web arama devi Google; bulut operasyonlarını, Bitcoin'i resmî para birimi ilan eden tek ülke olan El Salvador'a genişletiyor. Amerika'nın hala kriptoyu baskı altına alması ve diğer ulusların bunu benimsemesiyle birlikte sektör gözlemcileri, kendi çıkarımlarını yapıyorlar. 

Bu hafta Google Cloud ve El Salvador hükûmetinin, yasama onayını bekleyen 7 yıllık bir stratejik ortaklığa girdiği duyuruldu. Swan Genel Müdürü Steven Lubka; El Salvador'un Bitcoin'i benimsemesinin, anlaşma ile ilgili faktörlerden biri olduğu sonucuna vardı:

Google'ın El Salvador'da faaliyete geçmesi, tamamen Bitcoin'i benimsemelerinden kaynaklanıyor ve ben bunun aksini iddia etmeyeceğim.

Tether ve VanEck Danışmanı Gabor Gurbacs, şunları söyledi:

Bitcoin ve onun bölgeye getirdiği teknoloji ve yatırım odağı olmadan bu mümkün olmazdı.

31 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, anlaşmaya ve ülkesinin teknoloji devi ile ortaklıktan elde edeceği faydalara ilişkin bir video paylaştı. 

Duyuruya göre; Google Cloud, El Salvador'da bir tüzel kişilik ve ofis kuracak. Google Cloud, şu açıklamayı yaptı:

"Bir ofis açacağız ve El Salvador'a dijital altyapı getireceğiz. Bulut teknolojisi, ülkenin kamu hizmetleri, sağlık ve eğitim gibi alanlardaki modernizasyonunun merkezinde yer alacak.

El Salvador, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Olacak

El Salvador, Google Ortaklığını Duyurdu: Bitcoin ile İlgisi Var mı?

Ortaklık, dijital devlet de dâhil olmak üzere üç alana odaklanıyor. Google Cloud, Dağıtık Bulut hizmetlerini kullanarak devlet süreçlerinin dijitalleştirilmesine yardımcı olacak. Google Cloud AI, sağlık hizmetleri için gerçek zamanlı bilgilerle doktorlara yardımcı olacak ve birleşik bir Eğitim Veri Platformu uygulanacak.

El Salvador, bunu "Orta Amerika'da kendisini bir teknoloji ve inovasyon merkezi olarak konumlandırmak" olarak görürken bunun Bitcoin'in benimsenmesiyle başladığına dikkat çekiyor. Nayib Bukele, şu yorumu yapıyor:

El Salvador ileriye doğru gidiyor. Teknoloji ve yabancı yatırımın, kalkınmanın anahtarı olduğuna inanıyoruz. Hızla bir inovasyon merkezi haline geliyoruz.

2022 yılında Google, gelecek beş yıl içinde Latin Amerika ve Karayipler'de 1,2 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu. Bu arada, Strike, Binance ve Tether de El Salvador'a taşınma sinyalleri verdi.

Bitcoin Hazine Durumu

El Salvador, mevcut fiyatlarla yaklaşık 80 milyon dolar değerinde 2.954 BTC'ye sahip. Ancak, Eylül 2021'de başlayan yatırımlar yaklaşık yüzde 33 oranında azalmış durumda. Nayib Tracker'a göre, bu BTC alımlarının dolar maliyeti ortalaması 41.000 dolar civarında.  

Kasım 2022'de Nayib Bukele, ileriye dönük olarak günlük 1 BTC satın alacaklarını açıkladı. Bu arada BTC fiyatları, bu haftaki Grayscale mahkeme zaferinin ardından gerilemeye devam etti. Varlık, gün içinde yüzde 0.8 düşüş yaşarken yazının hazırlandığı sırada  27.190 dolar seviyesine geriledi. 

Kaynak: BeInCrypto

El Salvador, Google Ortaklığını Duyurdu: Bitcoin ile İlgisi Var mı? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar