Anasayfa Altcoin Elon Musk, Dogecoin Hakkında Tweet Atmayı Neden Bıraktı?

Elon Musk, Dogecoin Hakkında Tweet Atmayı Neden Bıraktı?

Altcoin

Dogecoin'in sıkı bir destekçisi olarak bildiğimiz Elon Musk, neden söz konusu meme coin hakkında paylaşım yapmayı bıraktı? Ayrıntılar burada...

Elon Musk, Dogecoin Hakkında Tweet Atmayı Neden Bıraktı?

SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Dogecoin'e yatırım yapılmasını desteklemiş ve sürekli olarak coin hakkında tweet atmıştır. Hatta bir ara X'teki (eski adıyla Twitter) profil fotoğrafını Dogecoin'in sembolü olarak değiştirmiştir. Bu da DOGE fiyatının yüzde 30 artmasını sağlamıştır. 

Bahsettiği gibi yatırımcılar, onun tavsiyesine uymuş ve Dogecoin'e yatırım yapmaktan fayda sağlamışlardır. Tahminleri doğru çıktığı için ona "Dogefather" unvanını da vermişlerdir. Fakat Musk'ın Dogecoin hakkında tweet atmayı aniden bırakması, takipçilerini şaşkına çevirmiştir. Peki Musk, Dogecoin hakkında tweet atmayı neden bıraktı?

 

Düzenleyici Endişeler

Musk, paylaşımlarının fiyat artışına önemli ölçüde katkıda bulunduğu göz önüne alındığında, Dogecoin'in değerini kasıtlı olarak gerçek değerinin üzerinde şişirmekle suçlandı. Musk'ın sürekli tweet atması dolayısıyla birçok yatırımcı, DOGE'ye yatırım yapmaya başladı. Bu durum, birçok kişi arasında Musk'ın coin'in değerini yükseltmek için "pump and dump" planını kullanmış olabileceği şüphesine neden oldu.

Musk, Nisan 2021'de SEC tarafından önceki bazı satın almalarla ilgili açıklamalar yaptığı için sorgulandı ve SEC'in 15 Eylül'deki duruşmasına katılması talep edildi. Fakat duruşma tarihinden sadece birkaç gün önce Musk, söz konusu günde duruşmaya katılmayı reddetti. X'in gelirlerinin çoğu reklamdan geldiği için Musk'a yönelik bu iddia, projesine yatırım yapan sponsorları kaybetmesine neden oldu.

Ayrıca, San Francisco'nun duruşma için uygun bir yer olup olmadığını sorgulayan başka temelsiz itirazların da yapıldığı da iddia edildi. Musk, Dogecoin'e olan tutkusuna rağmen son projesi olan "Space X"in mali yıkıma uğradığını görmek istemiyor.

Musk'ın tweetleri nedeniyle Dogecoin fiyatı hızla yükseldi ve yalnızca Nisan ayında yaklaşık 124 milyon dolarlık satış rakamına ulaştı. Bununla birlikte tweet atma davranışının, yasa dışı olduğuna inanılıyor. Musk, bu suçlamaları hiçbir zaman kabul etmemiş olsa da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2022 yılında Twitter hisselerini satın almasıyla ilgili bir soruşturmada iş birliği yapmayı reddettiği için kendisine dava açtı.

Elon Musk, Dogecoin Hakkında Tweet Atmayı Neden Bıraktı?

Sosyal ve Çevresel Sorumluluk

Musk'ın sosyal ve çevresel sorumluluk felsefesindeki dönüm noktası, yeşil enerjiye ve sürdürülebilirliğe yönelmesi oldu. Tesla'nın elektrikli araçları ve güneş enerjisi ürünleri, karbon emisyonlarını azaltmanın önemini vurgulayarak sürdürülebilir enerjiye geçişinin bir örneğini oluşturuyor.

Dogecoin gibi kripto para birimlerinin madencilik süreci, sera gazı emisyonlarını artırabilir. Bu da Musk'ı daha etik kripto para uygulamalarına doğru itiyor. 

Tesla'nın Bitcoin ödemelerini kabul etmesini durduran Musk, çevre güvenliğine yönelik endişesini ve bağlılığını gösteriyor. Musk, dijital para endüstrisinin çevresel yükümlülüklerini görmezden gelemeyeceğini düşünüyor ve kripto para uygulamalarını yeşil enerjiyi sürdürme konusundaki daha büyük taahhüdüyle bütünleştirmeye çalışıyor.

Elon Musk, Dogecoin Hakkında Tweet Atmayı Neden Bıraktı?

Bitcoin ETF'leri Etrafındaki Hype

Düzenleyici engellere rağmen Bitcoin ETF'leri hızlı bir gelişme gösteriyor. İki büyük şirket - ARK Invest ve 21 Shares -  BTC ETF'leri için onay bekliyor. Bu durum; birçok kişinin, "SEC'in yakında bir Bitcoin ETF'ine onay vereceğine" inanmasına yol açıyor.

Öte yandan, Dogecoin'in ağ etkinliği son birkaç ayda azaldı. Coin'in günlük işlem hacmi, yaklaşık 2,1 milyonluk belirgin bir düşüş gösteriyor.

Ayrıca, meme coin'lerin yüzde 60'ı artık para kaybediyor. Dolayısıyla Dogecoin'e yatırım yapmanın akıllıca olmadığını düşünenler bulunuyor. Bu nedenle yatırımcılar, artık Bitcoin ETF'lerini çevreliyor ve yatırımlarına güveniyorlar.

Sonuç 

Yazıda bahsedilen gerçekler göz önüne alındığında Musk'ın, son dönemde kayıplar göstermesinden dolayı Dogecoin hakkında paylaşım yapmaktan neden vazgeçtiği anlaşılıyor. Ayrıca, "kendisine ve son projesine yönelik iddialar" ve "projeleri için sponsorlarının kaybı" gibi ilgilenmesi gereken daha önemli şeyler var. Bu yüzden X'te kripto paralar hakkında paylaşım yapmaktansa önce bunlara odaklanmaya karar vermiştir. 

Elon Musk, Dogecoin Hakkında Tweet Atmayı Neden Bıraktı? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar