Anasayfa Kimdir Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir?

Biyografi
Hızlı İçerik

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk kimdir? Dogecoin babası, SpaceX'in kurucusu, CEO'su bir girişimci, yatırımcı ve iş adamının hayatına, eğitimine, kariyerine ve servetine detaylıca bakalım:

Hayatı

Elon Musk 28 Haziran 1971'de Pretoria, Güney Afrika'da doğdu. Annesi Maye Musk, Kanada, Saskatchewan'da doğumlu olsa da Güney Afrika'da büyümüş model ve diyetisyendir. Babası, bir zamanlar Tanganika Gölü yakınlarındaki bir Zambiya zümrüt madeninin yarı sahibi olan bir elektromekanik mühendisi, pilot, denizci, danışman ve mülk geliştiricisi Errol Musk'tır.

Musk'ın bir erkek kardeşi Kimbal (1972 doğumlu) ve bir kız kardeşi Tosca (1974 doğumlu) vardır. Elon Musk çocukken, adenoidleri doktorlar onun sağır olduğundan şüphelendiği için alındı, ancak annesi daha sonra onun "başka bir dünyada" düşündüğüne karar verdi. Ebeveynleri 1980'de boşandıktan sonra, Musk çoğunlukla babasıyla Pretoria'da ve diğer yerlerde yaşadı ancak ilerleyen iki yıl içinde bu seçimi hakkında pişman oldu ve babası hakkında "korkunç bir insan... Aklınıza gelebilecek her türlü kötülüğü yapmıştır" dedi. 

10 yaşlarındayken Elon Musk, bilgisayar ve video oyunlarına ilgi duydu ve Commodore VIC-20’ye sahipti. Bir el kitabı kullanarak bilgisayar programlamayı öğrendi ve 12 yaşında, yarattığı Blastar adlı BASIC tabanlı bir video oyununun kodunu PC ve Office Technology dergisine yaklaşık 500 dolara sattı. Garip ve içine kapanık bir çocuk olan Musk, çocukluğu boyunca zorbalığa maruz kaldı ve bir keresinde bir grup erkek çocuğu onu merdivenlerden aşağı attıktan sonra hastanelik oldu. 

Eğitimi

Elon Musk, çocukluğunda bir Anglikan Pazar okuluna gitti. Daha sonra Waterkloof House Hazırlık Okulu ve Bryanston Lisesi'ne gitti. Son olarak Pretoria Boys Lisesi'nden mezun oldu.

ABD’de üniversite okumak için Musk, Kanada doğumlu annesi aracılığıyla Kanada pasaportu için başvurdu. Bu belgeleri beklerken beş ay boyunca Pretoria Üniversitesi'ne gitti; böylece Güney Afrika ordusunda zorunlu hizmet yapmaktan kaçındı. Haziran 1989'da Kanada'ya geçti ve bir yıl boyunca Saskatchewan'da ikinci bir kuzeniyle yaşadı. O zamanlarda bir çiftlikte ve kereste fabrikasında küçük işler yaptı. 1990'da Kingston, Ontario'daki Queen's Üniversitesi'ne girdi. İki yıl sonra, Pennsylvania Üniversitesi'ne transfer oldu ve 1995 yılında fizik alanında lisans derecesi ve ekonomi alanında lisans derecesi ile mezun oldu.

1994'te Musk, yaz boyunca Silikon Vadisi'nde bulunan iki şirkette stay yaptı.Enerji depolama için elektrolitik ultrakapasitörleri araştıran enerji depolama girişimi Pinnacle Araştırma Enstitüsü'nde ve Palo Alto tabanlı başlangıç ​​Rocket Science Games'de staj yaptı. 1995 yılında California'daki Stanford Üniversitesi'nde malzeme bilimi alanında Doktora programına kabul edildi. Bundan sonra Musk, Netscape'de bir iş bulmaya çalıştı ancak sorularına hiçbir zaman yanıt alamadı. Sonrasında Stanford'dan ayrıldı ve İnternet patlamasına katılmaya ve bir İnternet girişimi başlatmaya karar verdi.

Kariyeri

1995 yılında Elon Musk kardeşi Kimbal Musk ve Greg Kouri melek yatırımcılarının fonlarıyla web yazılım şirketi Zip2'yi kurdu. 1999 yılında Musk, bir çevrimiçi finansal hizmetler ve e-posta ödeme şirketi olan X.com'u kurdu. Şirketin yatırımcıları Musk'ı deneyimsiz olarak gördüler yerine Intuit CEO'su Bill Harris'i getirttiler. Bir sonraki yıl X.com rekabetten kaçınmak için çevrimiçi banka Confinity ile birleşti. Max Levchin ve Peter Thiel tarafından kurulan Confinity, X.com'un hizmetinden daha popüler bir para transfer hizmeti PayPal'a sahipti. Yeni ortaya çıkan şirkete Elon Musk, CEO olarak geri döndü. Musk'ın Linux yerine Microsoft yazılımını tercih etmesi şirkette sorunlar yarattı ve Thiel'in istifa etmesine neden oldu. Ortaya çıkan teknolojik sorunlar ve uyumlu bir iş modelinin olmaması nedeniyle, yönetim kurulu Musk'ı görevinde aldı ve Eylül 2000'de onun yerine Peter Thiel'i getirdi. Thiel yönetiminde şirket PayPal hizmetine daha fazla odaklandı ve 2001 yılında adını PayPal olarak değiştirdi. 2002'de PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı; şirketin hisselerinin %11,72'si ile en büyük hissedarı olan Elon Musk bu satın alımdan 175,8 milyon dolar kazandı.

2017'de Musk, X.com alan adını PayPal'dan, manevi değeri olduğunu açıklayarak, açıklanmayan bir miktar karşılığında satın aldı.

2001 yılında Elon Musk, kâr amacı gütmeyen Mars Derneği'ne katıldı. Mars'ta bitkiler için bir büyüme odası yerleştirme planlarından ilham aldı ve projeyi kendisi finanse etmeyi tartıştı. 2022 yılında SpaceX şirketini kurdu. SpaceX, 2006 yılında Falcon 1 roketini ilk kez fırlattı ancak roket Dünya yörüngesine ulaşamadı. SpaceX, 2008'de Falcon 1'i yörüngeye fırlatmayı başardı ve böylece yörüngeye çıkan ilk özel sıvı yakıtlı roket olarak tarihe geçti. Bu başarıdan sonra yeniden kullanılabilir roketler hedefi doğrultusunda çalışan SpaceX, 2015 yılında Falcon 9'un ilk aşamasını başarıyla fırlattı. 2020'de SpaceX, ilk insanlı uçuşu olan Demo-2'yi başlattı ve bir kişiyi yörüngeye ve rıhtıma yerleştiren ilk özel şirket oldu. 

SpaceX, uydu İnternet erişimi sağlamak için 2015 yılında Starlink alçak Dünya yörüngeli uydular takımyıldızını geliştirmeye başladı. Şubat 2018'de ilk iki prototip uydusunu fırlattı. Mayıs 2019’da 60 adet uyduyu yörüngeye fırlattı ve böylece yıllar süren projenin toplam değeri 10 milyar doları geçti.

Tesla, Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından Temmuz 2013’de kuruldu. Eberhard ve Tarpenning Musk'ın katılımından önce şirketin erken gelişiminde aktif olarak rol oynadı. Elon Musk Şubat 2004'te şirketin A Serisi yatırım turuna öncülük etti; 6,5 milyon dolar yatırım yaptı ve çoğunluk hissedarı oldu ve Tesla'nın yönetim kuruluna başkan olarak katıldı. 2007'de artan sorunlar ve 2008 mali krizinin ardından Eberhard firmadan atıldı. Elon Musk, 2008 yılında CEO ve ürün mimarı olarak şirketin liderliğini üstlendi. Eberhard ile 2009 tarihli bir dava sonucu Elon Musk'ı Tarpenning ve diğer iki kişiyle birlikte Tesla'nın kurucu ortağı olarak adlandırdı.

Elon Musk Eylül 2018'de, Tesla'yı potansiyel olarak özel bir şirket haline için fon sağlandığını iddia eden bir tweet nedeniyle SEC tarafından dava edildi. Dava söz konusu tweet’in yanlış, yanıltıcı ve yatırımcılara zarar verici olarak nitelendirdi ve Musk'ın halka açık şirketlerin CEO'su olarak görev yapmasını engellemeye çalıştı. Musk, SEC'in iddialarını kabul etmeden veya reddetmeden SEC ile anlaştı. Sonuç olarak Elon Musk ve Tesla 20 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve Musk, Tesla başkanlığından üç yıllığına istifa etmek zorunda kaldı, ancak CEO olarak şirkette kalabildi.

Musk, 2016 yılında, makinelerle birleşmesini kolaylaştırmak için insan beynine gömülü cihazlar oluşturarak insan beynini yapay zekâ (AI) ile bütünleştirmek için bir nöroteknoloji ​​şirketi olan Neuralink'i kurdu. 

2016 yılında Elon Musk, tüneller inşa etmek için The Boring Company'yi kurdu. 2017 yılının başlarında şirket düzenleyici kurumlarla görüşmelere başladı ve tesislerde 30 fit (9,1 m) genişliğinde, 50 fit (15 m) uzunluğunda ve 15 fit (4,6 m) derinliğinde bir "test hendeği" inşaatına başladı. Las Vegas Kongre Merkezi'nin altındaki tünel 2021'in başlarında tamamlandı. Şehrin yetkilileri bu tünel sisteminin daha da genişletilmesini onayladı.

Serveti

PayPal 2002'de eBay'e satıldığında Musk 165 milyon dolar kazandı. 2012'de Forbes milyarderler listesine 2 milyar dolarlık net serveti ile ilk olarak girdi.

2020'nin başında Elon Musk'ın serveti 27 milyar dolardı. Bu yılın sonuna kadar serveti, büyük ölçüde Tesla hissesinin yaklaşık %20'sine sahip olması nedeniyle 150 milyar dolar daha arttı. O zamanlarda Musk'ın serveti çok değişkendi. 2020 Kasım ayında Elon Musk’ın serveti Facebook'un kurucu ortağı Mark Zuckerberg'i geçerek dünyanın en zengin üçüncü insanı oldu. Bundan bir hafta sonra Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates'i geçerek dünyanın ikinci en zengin kişisi oldu. Ocak 2021'de Elon Musk, 185 milyar dolarlık net servetiyle Amazon kurucusu Jeff Bezos'u geçerek dünyanın en zengin insanı oldu. 27 Eylül 2021'de Forbes, Elon Musk'ın 200 milyar doların üzerinde servete sahip olduğunu ve Tesla hisselerinin artmasından sonra dünyanın en zengin insanı olduğunu açıkladı. Kasım 2021'de Elon Musk’ın serveti 300 milyar doları geçerek tarihe geçen ilk kişi oldu.

Elon Musk Kimdir?
Elon Musk Kimdir? Elon Musk kimdir? Hayatı, Eğitimi, Kariyeri, Serveti, Tesla, SpaceX ve diğer şirketleri hakkında bilinmesi gerekenler...

Elon Musk Kimdir? ile ilgili Haberler