Bitcoin Haberleri

Elon Musk’ın Tweet’inden Sonra Bitcoin %18 Düştü

Son tweetleri ile kripto para rallisini ateşleyen Elon Musk, altının hem Bitcoin hem de geleneksel paradan daha iyi olduğunu söyleyen bir kullanıcıya yanıt verirken kripto para düşüşlerine neden oldu.

Tesla ve SpaceX’in milyarder CEO’su Elon Musk, kripto paraların rekor seviyelere ulaştığı ve Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değerini geçtiği bir zamanda yani geçtiğimiz Cumartesi günü Bitcoin ve Ethereum fiyatının yüksek göründüğünü söyledi.

Elon Musk Bitcoin, Altın ve Nakit para hakkında ne düşüyor?

Elon Musk Bitcoin

Son tweetleri ile kripto para rallisini körükleyen Tesla Inc’in CEO’su, altının hem Bitcoin hem de geleneksel nakit paradan daha iyi olduğunu söyleyen bir kullanıcıya yanıt verirken; “para sadece takasın verdiği rahatsızlıktan kaçınmamızı sağlayan verilerdir.” dedi.

Bu tweet Elon Musk için geri tepmiş gibi duruyor. Verilere göre Tesla Inc. hisseleri Pazartesi günü %8,6 düştü. Hisselerdeki bu düşüş de Elon Musk’ın net değerinden 15,2 milyar doları sildi ve böylece Elon Musk dünyadaki en zengin kişi olarak koltuğun bıraktı.

Bu, Tesla’nın hisselerinin Elon Musk yüzünden ilk düşüşü değildir. Mayıs 2020’de Elon Musk, elektrikli otomobil üreticisinin fiyatının “çok yüksek” olduğunu tweetledikten sonra Tesla hisselerinin %10 oranında düşmesine neden oldu. Tesla hisseleri o zamanlarda 140 dolar civarında işlem görüyordu. Yine de son geri çekilme uzun sürmedi ve Tesla hisseleri Pazartesi günü 714.50 dolardan kapandı.

Elon Musk’ın kripto para piyasaları üzerindeki etkisi çok yüksek

Bitcoin

Şubat ayı başlarında Tesla, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurdu. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna yaptığı bir bildiride “nakit gelirimizi daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek için daha fazla esneklik” için Bitcoin satın aldığını söyledi.

Tesla ayrıca, “geçerli yasalara tabi ve başlangıçta sınırlı olarak” ürünleri karşılığında Bitcoin ödemeleri kabul etmeye başlayacağını söyledi. Bu adım Tesla’yı Bitcoin ödemeleri kabul eden ilk büyük otomobil üreticisi yapacak. Şirketin 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın alımı ise BTC ödemeleri geldiğin Tesla’ya kripto para biriminde likidite sağlayacak.

Ancak Elon Musk’ın Bitcoin fiyatlarındaki düşüşü bir tweet ile tetiklemesi ünlü CEO’nun kripto para piyasaları üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduğunu gösteriyor. Şubat ayında Elon Musk kripto para piyasalarında hem ralli hem de düşüş yaptırmayı başardı. Tesla’nın 2020 yıllık raporunda derinlere gömülü olan bilgiler, dünyanın en yaygın kripto parası Bitcoin’de %20’lik bir artışa sebep olmuştu. Mevcut fiyatlarla, giriş seviyesi bir Tesla Model 3 0,8 Bitcoin ediyor.

Bitcoin’in ateşli bir savunucusu olan Elon Musk, Tesla’nın kısa süre önce yaptığı 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımını savundu ve bu da lider kripto para hakkındaki genel talebi ateşledi.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu