Kripto Para Haberleri

En Basit Olarak Blockchain Nedir?

ABONE OL:

Geçtiğimiz yıl boyuncu çok büyük ihtimalle “blockchain” adını duymuşsunuzdur. Ne olduğu hakkında birazcık fikriniz olsa bile aslında buluş ve teknoloji forumlarında neden bu kadar çok konuşulduğu hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir.

1. Blockchain Ne Değildir?

Blockchaini anlatmadan önce blockchainin ne olmadığı konusuna açıklık getirmemiz lazım. Çoğu kişi terimleri ve kavramları yanlış anlıyor ve bu yüzden de bir çok hata ile karşılaşıyorlar.

Blockchain kripto para değildir.

Marc Kenisberg: “Blockchain teknolojidir. Bitcoin’de blockchainin ilk beyannamesidir.”

  • Blockchain bir programlama dili değildir.
  • Blockchain bir kripto grafik kodlama değildir.
  • Blockchain yapay zekâ ya da makine öğrenmesi teknolojisi değildir.
  • Blockchain Python Kütüphanesi ya da taslağı değildir.

2. Blockchain Nedir?

Blockchain tamamen yeni olan bir teknolojinin adıdır. Birbirlerine bağlı ve tüm kullanıcılar arasında dağınık olan sıra halinde gelen ticari işlem blokları ya da gruplarıdır.

Don & Alex Tapscott: “Blockchain, sadece finansal ticari işlemleri değil aynı zaman da değeri olan her şeyin kayıt programı yaparak ekonomik ticari işlemlerinin izlenebileceği bozulamaz dijital hesap defteridir.”

Sonuç olarak blcokchain, verilerin doğruluğunu ve sağlamlığını kontrol etmek için dışarıdan bir otoriteye ihtiyaç duymayan değişmez ticari işlem kayıtlarıdır.  Ticari işlemler genel olarak ekonomik olurlar fakat bloklarda istediğimiz her türlü bilgiyi saklayabiliriz.

Ne kadar “yeni teknoloji” desek de blockchain fikrinin temeli 1991 Scott ve Stornetta’nun Journal of Cryptography’de yayınlanan “Dijital Bir Belgeye Nasıl Zaman Damgası Uygulayabiliriz” adlı makalesine dayanıyor.  Yine de Bitcoin ve diğer kripto paraların başarılarından dolayı günümüzde ki popülerliği bir oldukça artmıştır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  KuMEX Bitcoin Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranını 100 Kata Çıkardı

Bitcoin 2009’da “Eşler Arası Elektronik Para Sistemi” adlı makale Satoshi Nakamoto tarafından paylaşıldı ve 17 Aralık 2017’de Bitcoin’in fiyatı tavan yaparak 19.783,21 dolara ulaştı.  Bu noktadan sonra blockchain herkesin ilgilendiği bir alan olmaya başladı.

3. Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisinin itibarı sistemin dağınık güvenliğinden kaynaklanıyor. Bundan dolayı blockchain kullanırken ya da tasarlarken gerekli olan birkaç temel özellik vardır.

Güncel olarak blockchain teknolojisinin temeli olan 5 ana kavram var.

  • Kripto Grafik Hash
  • Değişmez Hesap Defteri
  • Eşler Arası Bağlantı
  • Ortak Fikir Protokolü
  • Blok Doğrulama ya da “Madencilik”

Blockchaini anlamanız için bilmeniz gereken 5 ana kavram bunlardır.

Kripto Grafik Hash

Hash, herhangi bir girdi verisini durağan uzun numara dizisine çeviren kripto grafik işlevdir. Hash işlevinin her bir girdisi farklı çıktı sağlar ve sonuç ise rastgele değildir. Aynı girdiyi kullanarak her zaman aynı sonuca ulaşırsınız.

Hash işlevinin en önemli özelliklerinden biri de dönüşümün tek yollu olmasıdır. Orijinal girdiye ulaşmak için işlevi tersine çeviremezsiniz.

Hash işlevi her bir farklı girdi için özel kod yaratır.

Farklı Hash işlevleri yaratmak için birçok algoritma vardır. Her bir girdi için algoritma, tamamen farklı bir çıktı hazırlar ve girdinin çıktıyı nasıl etkileyeceğini tahmin etmek imkansızdır.

Blockchain düğümleri Hash işlevlerini kullanarak her bir ticari işlemi doğrulayacak özel bir tanımlayıcı yaratırlar. Her bir blok ise kendisinden önce gelen bloğun Hash değerlerine sahiptir.

Değişmez Hesap Defteri

Bu özellik Hashlere çok bağlıdır. Her bir blok kendinden önceki bloğun Hash değerine sahip olduğundan dolayı, tüm blockchaini değiştirmeden bir bloğu değiştirmek imkansızdır. Böylece, blockchain değişmez bir dijital hesap defterine dönüşmüş olur.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Grayscale durmak bilmiyor! Hafta sonu 3.1 milyar dolarlık alım detayı…

Her bir blokta hash işlevi olan ve bu blokları izleyen bloklarda da aynı has işlevlerinin olduğu bir örnekte kimliği belirlenmemiş bir saldırgan ilk bloku kaldırırsa, ek yaparsa ya da herhangi bir ticari işlemi değiştirirse HASH#1 değişir.

HASH#1, Blok 2’nin bir parçasıdır. Bu yüzden, HASH#2’de değişecektir. Böylece hata hedef alınan bloktan sonra blockchainde ki tüm bloklara yayılacaktır. Kullanıcılar zincirde ki bu değişimi geçersiz sayacaktır.

Eşler arası (P2P) Ağ

Blockchainin dışardan ya da içerden bir güvenlik otoritesine ihtiyacı yoktur. Blockchain verileri kullanıcılar arasında dağıtıldığından dolayı bu tür bir otoriteye ihtiyaç kalmamıştır. Her bir kullanıcı ticari işlemlerin ve hash bloklarının kendine ait bir versiyonuna sahiptir ve yeni ticari işlemlerin bilgileri tüm ağa yayılır.  Blockchain herhangi bir kuruluş tarafından depolanmak yerine tüm düğümler ağı kullanıcıları tarafından depolandığı için blockchainde ki bilgilerin değiştirilmesi imkansızdır.

Bir ticari işlem bloğu doğrulandıktan sonra blockchaine eklenir ve tüm kullanıcılar bilgilerini günceller.  Bir saldırgan blockchaini değiştirmeye çalışsa bile ağ bu değiştirilmiş blockchainden gelen hiçbir bloğu kabul etmez.

Ortak Fikir Protokolü

Kullanıcılar yeni bir blok eklemeden önce blockchainin doğruluğu hakkında bir ortak fikre ulaşmak zorundadır.

Bir düğüm yeni blok eklediğinde tüm kullanıcılar ortak fikir protokolünü kullanarak yeni bloğu doğrulamak zorundadır. Genel olarak, yeni bir bloğun doğruluğu hakkında düğümlerin ortak fikre ulaşmasında İş kanıtları (PoW) ya da Hisse kanıtları (PoS) yöntemleri kullanılır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Dünyanın en büyük bankalarından BBVA, kripto para ticaretine başlıyor

Düğümler yeni bloğun gereklilikleri karşıladığını ve blok içinde bulunan ticari işlemlerin doğruluğunu kanıt yöntemleri ile kontrol eder. Blok geçerli ise, bloğu blockchainin bir parçası olarak kabul ederler ve böylece diğer bloklarda eklenmeye devam eder.

Her bir kullanıcı blockchainin kendine ait bir versiyonuna sahiptir ve her bir güncellemeyi diğer kullanıcılar ile paylaşır.

Farklı kullanıcıların farklı doğrulanmış blockchainlere sahip olduğu durumlarda ise kısa olan blockchain atılır ve en uzun blockchain ana blockchain olarak kabul edilir.  Her bir Byzantine Fault Torelance (BFT) sisteminde olduğu gibi toplam düğümlerin 2’de 3’ü kötü niyetli olmadığı sürece hangi blockchainin doğru olduğu hakkında ortak bir anlaşmaya varılır.

Blok Doğrulama ya da “Madencilik”

CREDITS platformunda olduğu gibi bu özellik bir blockchain için gerekli değildir.  Yine de bu özellik, Bitcoin’den dolayı blockchain hakkında en çok bilinen özelliklerdir biridir.

“Madencilik” terimi ise kısaca blockchainde karara bağlanmamış ticari işlemleri olan yeni bir blok eklerken İş Kanıtları gerekliliklerini karşılama eylemidir.  Blockchainler özel olarak tasarlandığı için birçok madencilik yöntemi vardır.

İş kanıtları yöntemi genel olarak kullanıcının yeni bir blok oluştururken Hash kodunda kısıtlama yapmasını şart koşar.  Hash kodu tahmin edilemez olduğundan dolayı, “madencilerin” gereklilikleri sağlamadan önce her bir olası işlemi test etmesi gerekir.  Bu kısıtlamalar ağın zorluğunu belirler.

Bir “mandeci” İş kanıtları sorununa çözüm bulduğunda blockchaine bloğu ekler ve diğer düğümler kendi ortak fikir protokollerine göre İş kanıtının geçerliliğini kontrol eder.  Blok geçerli ise kendi yerel blockchain versiyonuna eklerler.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu