Coin RehberiDikkat Çekenler

En Çok Okunan Kripto Para Whitepaperları

Bitcoin, Ripple ve Binance oldukça uzun bir süredir kripto para endüstrisinin içinde ve insanlar hala büyük oyuncuların temellerini araştırıyor. Ayrıca burada en çok okunan Binance whitepaper’ı orijinal 1.1 versiyonudur ve bu belgede tokenlerin kâra bağlı olarak yakılacağını belirtilmektedir fakat bu artık geçerli değildir. Facebook Libra ile kripto para piyasasına giren büyük bir oyuncu. Libra whitepaper’ı çok popüler ve Facebook’dan büyük şeyler bekleyebiliriz. Chainlink, Ethereum Classic ve 0x de oldukça popüler olduklarını kanıtlıyor ve kripto para piyasasına ne tür katkılar yapacaklarını bekliyoruz. Geçen yıl oldukça ilgi kazanan True USD, Electronic Energy Coin ve Blocktrade’in whitepaperlarını okuyan ve araştıran kişiler özel bir şeyin peşinde olabilir.

Dolayısıyla, bir sonraki büyük şeyi kaçırmamaya dikkat etmek istiyorsanız, aşağıdaki özetleri ve teknik incelemeleri okuduğunuzdan emin olun!

1. Bitcoin Whitepaper

Tamamen eşler arası elektronik nakit sürümü, çevrim içi ödemelerin bir finansal kuruma gitmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine izin verir. Dijital imzalar çözümün bir bölümünü sağlar, ancak çift harcamaları önlemek için güvenilir bir üçüncü tarafın hala gerekli olması durumunda ana avantajlar kaybolur. Eşler arası ağ kullanarak çift harcama sorununa bir çözüm öneriyoruz.

Ağ, ticari işlemleri hash tabanlı iş kanıtları zincirine hesaba dayalı adresleme yaparak zaman damgasını vurur ve iş kanıtları aşaması tekrardan yapılmadan eski kayıtlar değiştirilemez. En uzun zincir sadece yapılan olaylar dizisinin kanıtı değil, aynı zamanda en büyük CPU gücü havuzundan geldiğinin kanıtıdır. CPU gücünün çoğunluğu ağa saldırmak için iş birliği yapmayan düğümler tarafından kontrol edildiği sürece bu düğümler en uzun zinciri oluşturur ve saldırganların önüne geçer.

Ağın kendisi minimum yapı gerektirir. Mesajlar en iyi şekilde yayınlanır ve düğümler ağdan istedikleri zaman ayrılabilir ve en uzun iş kanıtı zincirini kabul ettiklerinde ağa yeniden katılabilir.

2. Ripple Whitepaper

Bir Bizans hatası için özellikle dağınık ödeme sistemleriyle ilgili olarak, birkaç ortak fikir algoritması bulunmakla birlikte bunların birçoğu, ağdaki tüm düğümlerin aynı anda iletişim kurması gerekliliğinden kaynaklanan yüksek gecikmeden mustariptir.

Bu çalışmada, daha büyük ağda kolektif olarak güvenilen alt ağları kullanarak bu gereksinimi ortadan kaldıran yeni bir ortak fikir algoritması sunuyoruz. Bu alt ağlar için gerekli olan “güven” in aslında asgari düzeyde olduğunu ve üye düğümlerin ilkeli seçimi ile daha da azaltılabileceğini gösteriyoruz.

Buna ek olarak, tüm ağ üzerinde anlaşmaya varmak için minimum bağlantının gerekli olduğunu gösteriyoruz. Sonuç, Bizans hataları karşısında sağlamlığı koruyan düşük gecikmeli bir ortak fikir algoritmasıdır. Bu algoritmayı, Ripple Protokolü olarak sunuyoruz.

3. Ethereum Classic Whitepaper

Dijital devrimin bir sonraki dalgasında, dijital paralar birçok kişinin internetin gelişinden bu yana en büyük yenilik olduğuna inandığı bir şey olarak ortaya çıktı. Tarihte ilk kez, değerler dünyanın herhangi bir yerine bilgi ile aynı hızda güvenli ve güvenilir bir şekilde gönderilebilir. Bununla birlikte, dijital paralar ödeme kolaylaştırıcılarından daha fazlasıdır. Bir avuç büyük kurum tarafından işletilen ekonomik, politik ve sosyal sistemlere bir alternatif sunuyorlar. Küresel olarak dağınık ağlardaki milyonlarca akran tarafından desteklenen dijital paralar, bilgi ve değeri inanılmaz yeni yollar ile demokratikleştiriyor.

Her biri, ekonomik büyümeyi ve yatırım portföylerini çeşitlendirmede farklı roller oynamalarını sağlayan benzersiz farklı avantajlara sahip birden fazla dijital varlığın çıkacağına inanıyoruz.

4. Chainlink Whitepaper

Akıllı sözleşmeler hem geleneksel yasal anlaşmalara hem de merkezi otomatik dijital anlaşmalara olan ihtiyacı değiştirerek birçok endüstride devrim yaratmaya hazırdır. Hem performans doğrulaması hem de yürütme sözleşme taraflarından birinin manuel işlemlerine veya ilgili değişiklikleri uygulayan veya güncelleyen otomatik bir sisteme dayanır. Ne yazık ki, kullandıkları ortak fikir protokolleri nedeniyle, akıllı sözleşmelerin yürütüldüğü blockchainler harici sistemlerle iletişim kurama.

Bugün bu sorunun çözümü dış dünyaya bağlantı sağlayan, Oracle adı verilen yeni bir işlevselliği tanıtıyoruz. Mevcut Oracle’lar merkezi hizmetlerdir. Bu tür hizmetleri kullanan herhangi bir akıllı sözleşmenin tek bir hata noktası vardır, bu da sözleşmeleri geleneksel, merkezi olarak yürütülen bir dijital sözleşmeden daha güvenli hale getirmez. Bu yazıda merkezi olmayan bir Oracle ağı olan ChainLink’i sunuyoruz. ChainLink’in harici bağlantı kazanmak için sözleşmeler için sağladığı zincir içi bileşenlerini ve ağın düğümlerine güç veren yazılımı açıklıyoruz. Hem basit bir zincir içi sözleşme veri toplama sistemi hem de daha verimli bir zincir dışı ortak fikir mekanizması sunuyoruz. Ayrıca, kullanıcıların bilinçli sağlayıcı seçimleri yapmalarına ve agresif olumsuz koşullarda bile sağlam hizmet elde etmelerine yardımcı olan ChainLink için itibar desteği ve güvenlik izleme hizmetlerini açıklıyoruz. Son olarak, ideal bir Oracle özelliklerini güvenlik stratejimiz için rehberlik olarak nitelendiriyoruz ve zengin özelliklere sahip Oracle programlama, veri kaynağı altyapı değişiklikleri ve gizli akıllı sözleşme yürütme dahil gelecekteki olası iyileştirmeleri ortaya koyuyoruz.

5. 0x Whitepaper

Ethereum blockchaininde ERC20 tokenlerinin düşük sürtünmeli eşler arası alışverişini kolaylaştıran bir protokoldür. Bu protokol, açık bir standart ve ortak yapı taşı olarak hizmet etmek üzere tasarlanmıştır ve borsa işlevselliğini içeren merkezi olmayan uygulamalar (dApps) arasında birlikte çalışabilirliği artırır. İşlemler, herkes tarafından erişilebilir, kullanımı ücretsizdir ve herhangi bir dApp’in bağlanabileceği bir Ethereum akıllı sözleşme sistemi tarafından yürütülür. Protokolün üzerine inşa edilen DApp’ler kamu likidite havuzlarına erişebilir veya kendi likidite havuzunu oluşturabilir ve elde edilen hacimde işlem ücretleri alabilirler. Protokol değiştirilebilir: kullanıcılarından işlem ücreti almaz veya bir kullanıcı grubundan keyfi olarak diğerine fayda sağlamak için değer almaz. Merkezi olmayan yönetim, dApp’leri veya son kullanıcıları bozmadan güncellemeleri temel protokole sürekli ve güvenli bir şekilde entegre etmek için kullanılır.

6. Binance Coin Whitepaper

Bize göre, temelde iki farklı borsa türü vardır: kaydi paralar ile ilgilenenler ve tamamen kripto para ile ilgilenenler. Biz kripto paralara odaklanıyoruz. Kripto paralar küçük olmalarına rağmen, saf kripto para borsalarının yakın gelecekte kaydi para bazlı borsalardan kat kat büyük olacağına inanıyoruz. Kripto paralar dünya finansında her zamankinden daha önemli bir rol oynayacaktır ve biz buna yeni Binance; İkili Finans diyoruz.

Yardımınızla Binance, kripto para finansının geleceğini güçlendiren birinci sınıf bir kripto borsası oluşturacak

7. TrueUSD Whitepaper

TrueUSD, tamamen teminatlandırılmış, yasal olarak korunan ve üçüncü taraf onayları ile şeffaf bir şekilde doğrulanan, dolar destekli bir ERC20 durağan koinidir. TrueUSD karşı taraf riskini azaltmak ve token sahiplerine kötüye kullanımlara karşı yasal koruma sağlamak için birden fazla emanet hesabı kullanır. TrueUSD, TrustToken platformu üzerine kurulan ilk mal varlığı tokenidir.

8. Facebook Libra Whitepaper

Dünyanın gerçekten “İnternet parası” sözünü yerine getirebilen güvenilir bir dijital paraya ve altyapıya ihtiyacı vardır.

Finansal varlıklarınızı mobil cihazınızda güvence altına almak basit ve sezgisel olmalıdır. Dünya çapında para taşımak, nerede yaşıyorsanız ne yaparsanız yapın ya da ne kadar kazanırsanız kazanın, kısa mesaj göndermek veya fotoğraf paylaşmak kadar kolay ve uygun maliyetli olmalıdır. Yeni ürün yenilikleri ve ekosisteme ek katılımcılar, herkes için erişim ve sermaye maliyetindeki engellerin azaltılmasını sağlayacak ve daha fazla insan için sürtünmesiz ödemeleri kolaylaştıracak.

Blockchain teknolojisinin temeli üzerine inşa edilmiş yeni bir dijital para oluşturmanın tam zamanı. Libra’nın hedefi, milyarlarca insanı güçlendiren basit bir küresel para ve finansal altyapıdır. Libra, daha kapsayıcı bir finansal sistem oluşturmak için birlikte çalışacak üç bölümden oluşur:

  • Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir blockchain üzerine inşa edilmiştir;
  • Kendisine içsel değer vermek üzere tasarlanmış bir varlık rezervi ile desteklenir;
  • Ekosistemi geliştirmekle görevli bağımsız Libra Derneği tarafından yönetilmektedir.

9. Electronic Energy Coin Whitepaper

Bir enerji üreticisi misiniz ve enerjinizi düşük bir fiyata satmak mı zorundasınız?

Bir işletme sahibi misiniz ve enerji maliyeti ödeyebileceğinizden daha mı fazla?

E2C, bu soruna bir çözüm sağlamak için tasarlanmış en yeni blockchain platformudur. Pazarın daha kolay benimsenmesi ve uyumluluğu için ERC-20 altyapısı kullanılarak geliştirilmiştir. Platform olgunlaştıktan sonra, platformumuzu daha adil ve aynı zamanda daha çevre dostu hale getirmek için hisse kanıtları sistemine geçeceğiz. Elektriğin keşfinden iki yüz yıl sonra, insanlık elektrikle ilgili küresel sorunlarla karşılaşmaya devam ediyor. Elektrik aşırı pahalıdır ancak daha kötüsü, dünyadaki milyonlarca insanın bu hayati kaynağa hala erişimi yoktur. Platformumuzun arkasındaki amaç budur. E2C, dünyanın dört bir yanındaki insanların elektriği daha kolay ve daha düşük maliyetli bir şekilde ticaretine olanak tanırken aynı zamanda daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye yardımcı olur. Enerji üretmenin birçok insan için zor olduğunu biliyoruz. Maliyetini düşüren ve daha az yer kaplayan yeni nesil bir güneş paneli geliştiriyoruz. Mevcut elektrik üretim şeklimiz sürdürülebilir, uygun maliyetli veya sağlıklı değildir. Dünyanın bunun karşısında ihtiyacı olan şey, dünya çapında insanlarla birlikte yaratılmış bir enerjiyi, geleceğinin gücünü veren bir enerji ticareti modeli devrimi benimsemektir. Bu platform E2C’dir.

10. Blocktrade Whitepaper

Kripto para alanının hızlı bir şekilde genişlemesi ve sürekli artan kurumsal sermayenin piyasaya girişi, bu piyasayı izleyen endekslere ve kolay çeşitlendirme ve yatırımcıların kripto para pazarına maruz kalmasını sağlayan türevlerin tanıtılmasına olanak tanıyan yatırım seçeneklerine ihtiyacı ortaya çıkardı. Tamamen yeni bir varlık sınıfının çıkışı, yatırımcılara birçok olasılık ve aynı zamanda birçok tehdit getiriyor. Çeşitlendirme ve riskten korunma, uzun vadeli veya günlük ticarete yatırım yaparken her yatırımcının bilmesi ve dikkate alması gereken temel kavramlardır. Riskin azaltılması, kripto para alanında başarıyı veya başarısızlığı belirleyen şeydir.

Profesyonelce tasarlanmış, kurallara uyan kripto para endekslerine dayalı bir platform geliştirmede muazzam bir pazar fırsatı gördük. Hedge projesi, endeks yapımı ve yönetiminde en iyi ilkelere göre modellenmiş resmi kurallara uyan ilk ticari kripto para endeksini sunuyor. Kripto Para En İyi 30 Endeksi’ni (CCX30) başarıyla başlattık. Ürünlerimiz, kripto para topluluğunun taleplerini karşılamak için genişleyecektir. Endekslerimizin tanıtımından sonra,  Kripto Ticaret Endeksleri (CTI) gibi eşitli ücretsiz finansal araçlar kripto para piyasasında bir ilk olacaktır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu