Anasayfa Rehber En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

Rehber

En iyi Türk Bitcoin borsaları hangileridir? Söz konusu kripto para platformlarından en popüler olanları sizler için seçtik.

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

Türkiye'de kripto para kullanımının giderek artış gösterdiği biliniyor. Morning Consult isimli küresel araştırma şirketinin 2022 yılının Eylül ayında yayınladığı bir rapora göre; Türkiye, ayda bir defa kripto alım satım işlemleri yapan yetişkinlerin oranı bakımından dünya genelinde ikinci olarak kayıtlara geçti.

Birinci sırada Nijerya yer alırken Türkiye'nin ardından üçüncü sırada Tayland, dördüncü sırada Pakistan ve beşinci sırada ise Vietnam yer aldı. Türkiye'de kripto para birimlerinin benimsenmesiyle Binance borsasının yanı sıra Türk platformlarının kullanımında da bir artış yaşandığı fark edildi. Peki, Türk kripto para borsaları hangileridir? Rehberimizde en iyi Türk kripto para borsaları yer alacak.  

En İyi Bitcoin Borsaları Hangileridir?

BtcTurk

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

Türk kripto para borsaları arasında en iyi bilinenlerden biri BtcTurk olarak karşımıza çıkıyor. Kripto para borsası, 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından hayata geçirilmiştir. 1 Temmuz 2013 tarihinde Türk Lirası ile ilk Bitcoin (BTC) alım satım işlemi yapılırken BtcTurk, bu sayede Türkiye'yi piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimi ile tanıştırmıştır.

2017 yılında bankalar ile direkt olarak entegrasyon sağlanarak hem aralıksız hem de otomatik bir şekilde Türk Lirası yatırma ve çekme işlemlerine başlanmıştır. BtcTurk; 2018 yılında Özgür Güneri tarafından satın alınmış, 500 binden fazla kullanıcıya sahip olarak ülkenin en büyük Bitcoin (BTC) ve kripto para alım satım platformu haline gelmiştir.

2020 yılında Türkiye Kadın ve Erkek Millî Futbol Takımları ana sponsoru olan platform, 2021 yılında ise Türkiye Kadın ve ErkeK Millî Voleybol Takımları ana sponsoru olmuştur. Platformun kullanıcı sayısı aynı yıl içerisinde 4 milyona kadar yükselmiş, 24 saatlik işlem hacminde ise rekor elde edilmiştir.

2022 yılında mobil uygulamaya "Hediye Bitcoin" özelliğinin dâhil edilmesiyle birlikte herkes tarafından erişim sağlanabilen bir hediye alternatifi yaratılmıştır. Aynı zamanda söz konusu uygulamaya "Düzenli Alım" özelliği eklenmiş, böylece kullanıcıların belirli zamanlarda diledikleri miktarda otomatik bir şekilde Bitcoin (BTC) almalarına olanak sağlanmıştır. Platformda minimum para yatırma ve para çekme limiti 10 TL olarak belirlenmiştir.  

Platformda kripto/kripto alış-satış kapsamında 30 günlük en düşük ticaret hacmi (0-10,000,000 TL) için piyasa yapıcı olarak yüzde 0,05 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,09 komisyon oranı uygulanıyor. 30 günlük en yüksek ticaret hacmi (200,000,000 TL üstü) için ise piyasa yapıcı olarak yüzde 0,01 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,04 komisyon oranı uygulanıyor.  

Kripto/TL alış-satış kapsamında en düşük ticaret hacmi (0-10,000,000 TL) için piyasa yapıcı olarak yüzde 0,10 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,18 komisyon oranı bulunuyor. En yüksek ticaret hacmi (200,000,000 TL üstü) için ise piyasa yapıcı olarak yüzde 0,01 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,08 komisyon oranı görülüyor.  

BtcTurk; Türk Lirası ile ilk Bitcoin (BTC) ticaretini gerçekleştirmesi, sürekli müşteri desteğine sahip olması, kullanışlı bir arayüzünün bulunması, düşük bir minimum alım miktarına sahip olması ve Türk Lirası ile kripto para alma imkânı sunması gibi olumlu yönlere sahiptir.  

Paribu

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

Yasin Oral'ın kurduğu kripto platformu Paribu, 14 Şubat 2017 tarihinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Güvenli, hızlı ve basit bir işlem hizmetleri sunmasıyla dikkat çeken platformda Bitcoin (BTC) dâhil olmak üzere çok sayıda kripto para alınıp satılabiliyor.  

7 gün 24 saat boyunca kripto para ticaretinin yanı sıra Türk Lirası yatırma ve çekme işlemlerinin yapılabildiği platformda Destek Birimi'nin sürekli olarak hizmet vermesi ile birlikte söz konusu işlemlerin kolaylaştırıldığı görülüyor.

2021 yılının Mart ayında 1,5 milyar dolar değerindeki ticaret hacmi ile dünya genelinde üçüncü olan Paribu, aynı yılın Nisan ayında ise 2,7 milyar dolar değerindeki ticaret hacmi ile önemli bir rekora imza atmıştır.  

Paribu; Galatarasay Fan Token listelemesi yapmış, bu şekilde fan token listelemesi yapan ilk Türk kripto para alım satım platformu olmayı başarmıştır. Para yatırma bakımından herhangi bir limite sahip olmayan Paribu, para çekme bakımından ise minimum 10 TL gibi bir limite sahiptir.

Platformda 30 günlük en düşük ticaret hacmi (0-100,000 TL) için piyasa yapıcı olarak yüzde 0,25 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,35 komisyon oranı bulunuyor. 30 günlük en yüksek ticaret hacmi (150,000,000 TL üstü) için ise piyasa yapıcı olarak yüzde 0,01 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,10 komisyon oranı söz konusu oluyor.  

Paribu; Türk kripto para borsası olmasının yanı sıra Türk bankaları vasıtasıyla hızlı ve basit bir şekilde para transferi gerçekleştirilmesine imkân tanıması, sürekli müşteri desteği sunması ve Türk Lirası ile kripto para alımı olanağı sağlaması gibi avantajlara sahiptir.

Bitexen

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

Kripto platformu Bitexen, 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent'te faaliyetlerine devam eden Bitexen Teknoloji A.Ş. tarafından kurulmuştur.  

Bankacılık, inovasyon, bilgi güvenliği ve ödeme sistemleri gibi alanlarda önemli ölçüde tecrübeye sahip Ahmet Kürşat Duygulu, Murat Dağdelen, Mehmet Fatih Bilgin ve Murat Çelik'in geliştirdiği platform, 2021 yılının Haziran ayında 323 milyon dolar değerindeki 24 saatlik işlem hacmi ile kayda değer bir başarı elde etmiştir. Yahya Tuğyan Erdem'in CEO'luğunu yürüttüğü platform, 2021 yılının sonunda ise 1 milyonun üstünde kullanıcı sayısına sahip olmuştur.

Şu ana kadar güvenlik ile ilgili olarak herhangi bir soru işareti yaratmayan Bitexen, Kaspersky isimli popüler siber güvenlik şirketi tarafından denetlenmiştir. Platformda Türk Lirası karşılığında Bitcoin (BTC) ile birlikte çok sayıda kripto para alınıp satılabiliyor. Platformun Exen Coin (BTXN) olarak bilinen yerel bir varlığı bulunuyor. BTXN sahipleri ticaret sırasında büyük indirimlerden yararlanabiliyorlar.

Para yatırma kurallarına göre; kullanıcılar, minimum 1 TL gönderim yapabiliyorlar. Söz konusu kullanıcılar için minimum para çekme limiti ise 50 TL olarak belirlenmiştir.

Bitexen; kripto dünyasına yeni adım atanlar için kullanışlı bir arayüze sahip olması, Türk Lirası karşılığında Bitcoin (BTC) alma imkânı tanıması, önemli güvenlik testlerini sorunsuz bir şekilde geçmesi ve Google Authenticator gibi güvenlik tedbirlerine sahip olması gibi olumlu yönlere sahiptir.  

Bitci

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

Bitci, Türkiye merkezli kripto para platformları arasında bir ilki gerçekleştirmesiyle ön plana çıkmıştır. Kendi blockchain ağına sahip ilk kripto para borsası, 2018 yılında Çağdaş Çağlar tarafından kurulmuştur. Çağlar, Bitci Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yürütmektedir.  

Kolay bir şekilde kullanılabilen platform hem güvenilir olması hem de çeşitlilik sunması ile dikkat çekiyor. Platformun günlük ticaret hacminin 1,2 milyar dolardan fazla olduğu ifade ediliyor. Platformda saniyede 1,000'den fazla işlem gerçekleşiyor. Öte yandan, müşterilere 7 gün 24 saat olmak üzere destek sunuluyor.

Destekledikleri takımlara geri alım garantili fan tokenler ile katkıda bulunabilen müşterilerin yatırımları, 6 ay boyunca yüzde 100 iade kapsamında tutuluyor. Platformun listelediği fan tokenler arasında Adanaspor Fan Token (ADANA), Afyonspor Fan Token (AFYON), Ankaragücü Fan Token (ANKA), Bursaspor Fan Token (TMSH), Denizlispor Fan Token (DNZ), Gençlerbirliği Fan Token (GBSK), Kocaelispor Fan Token (KSTT) ve daha fazlası yer alıyor.

Borsa, VakıfBank ve Ziraat Bankası gibi bankalar ile anlaşmaya sahiptir. 2019'da Blockchain Economy Istanbul Summit isimli organizasyonun sponsoru olan Bitci, 2021'de ise McLaren F1 Takımına sponsor olmasıyla adından söz ettirmiştir.  

Bitci; çeşitliliğinin fazla olması, işlem ücretlerinin düşük olması, hem deneyimsiz hem deneyimli yatırımcılar için alım satım platformları sunması ve çok sayıda fan token listelemesi gibi olumlu yönlere sahiptir.  

ICRYPEX

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

Kripto platformu ICRYPEX, Gökalp İçer tarafından 2018'de hayata geçirilmiştir. Tümüyle Türk sermayesi ile kurulan ICRYPEX; kendi düğümlerine, ticaret ve eşleştirme motorlarına sahip bir platformdur. ICRYPEX, emir defteri yönetimini bizzat gerçekleştirirken yurt dışı platformlarında herhangi bir varlık bulundurmaksızın kullanıcılarının bütün fonlarını Türkiye'de barındırıyor.  

Türk yazılımcıların kodlamış olduğu ICRYPEX, birbirinden farklı kripto para birimlerinin ticaretine yönelik bir platform sunuyor. Platform, yatırımcıların her birine müşteri temsilcisi atayarak 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilir bir hale geliyor.  

Türkiye Finans, Fibabanka, Türkiye İş Bankası, VakıfBank ve Ziraat Bankası gibi bankalarla anlaşması olan ICRYPEX, herhangi bir para yatırma ve para çekme ücreti almıyor ancak bankalardan ICRYPEX hesaplarına para transfer edilmesi halinde bankalar çeşitli ücretler talep edebiliyor.  

ICRYPEX, düşük komisyon ücretleriyle kullanıcılara hizmet sunuyor. En düşük ticaret hacmi (0-1 milyon TL) için piyasa yapıcı olarak yüzde 0,0025 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,0035 komisyon oranı uygulanıyor. En yüksek ticaret hacmi (1 milyar TL üstü) için piyasa yapıcı olarak yüzde 0,0001 ve piyasa alıcı olarak yüzde 0,0002 komisyon oranı söz konusu oluyor.

Platform; aynı zamanda 1907 Fenerbahçe Engelli Yıldızlar, Erden Eruç, TOSDEF, Cem Bölükbaşı ve Emir Tanju sponsorlukları vasıtasıyla Türk sporuna destek veriyor.

ICRYPEX; yüksek bir ticaret hacmine sahip olması, üst düzey güvenlik sunması, ICRYPEX Pro ekranının kullanımı ile kolay ve hızlı bir coin ticareti olanağı sağlaması ve mobil uygulama sayesinde milisaniyeler içerisinde çok sayıda kripto para ile işlem imkânı sunması gibi olumlu yönlere sahiptir.  

Bitlo

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

2017'de temelleri atılan kripto para borsası Bitlo, 2018 yılının Şubat ayında kullanıcı kayıtlarını açmış ve aynı yılın Haziran ayında kripto ticaretini başlatmıştır. Hakan Baş, Mustafa Alpay ve Alper Afşin Özdemir liderliğinde kurulan Bitlo platformu; kullanışlı ve pratik bir arayüze sahiptir.  

Bitlo, minimum tutar olmaksızın ticaret imkânı sunarken 7 gün 24 saat boyunca aralıksız müşteri desteği ile kullanıcılarının yanında oluyor. Platformda ticaret iki farklı şekilde yapılabiliyor. Kullanıcılar, Kolay Al/Sat bölümünde alış ve satış gerçekleştirmek istedikleri tutarı belirliyorlar. Böylece bekleyen alış satış emirlerinden işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleştiğini görüyorlar.  

Gelişmiş Al/Sat bölümünde ise kullanıcılar, alış ve satışın gerçekleşmesini istedikleri fiyatı belirleyip emir girebiliyorlar. Böylece kripto para biriminin fiyatının emir verilen fiyata ulaşması halinde işlem otomatik bir şekilde gerçekleşiyor.  

Kullanıcılar, Bitlo'dan satın aldıkları coinleri farklı cüzdan adreslerine ve platformlara gönderebiliyorlar. Farklı cüzdanlarda ve platformlarda bulunan coinleri de burada yer alan hesaplarına yatırıp ticaret yapabiliyorlar.  

Bitlo; ileri güvenlik düzeylerine ve hızlı kimlik onayına sahip olması, metaverse, DeFi, NFT, Layer 1, Layer 2, Play to Earn ve DEX projelerine yatırım yapma olanağı sanması ve çok sayıda coin ile ticaret fırsatı sunması gibi olumlu yönlere sahiptir.

Türkiye'nin en popüler kripto para platformlarının 6'sından ayrıntılı bir şekilde söz ettik. Bunun dışında şunlar da yer alıyor: 

  • Felixo, 
  • BitTurk, 
  • BitUBU, 
  • Cointral, 
  • Koinim, 
  • Cryptosa.

En Güvenilir Bitcoin Borsaları Hangileridir?

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası

Kripto platformlarının güvenilir olup olmamaları önemli bir kriterdir. Sık sık hack olaylarının yaşanması nedeniyle yatırım yapan kişilerin ilk dikkat ettikleri nokta platformların güvenilir olup olmadıklarıdır. En iyi Türk Bitcoin borsası denilince akıllara gelen BtcTurk, Paribu, Bitexen, Bitci, ICRYPEX ve Bitlo oldukça popüler platformlardır.

Mesela BtcTurk platformu üzerindeki kullanıcı fonlarının minimum yüzde 97'si çevrim dışı Bitcoin cüzdanlarında saklanıyor. Çoklu imza cüzdanlarının, FIPS-Level 2 güvenlik seviyesine sahip cihazlarda güvence altına alındığı belirtiliyor.  

Ayrıca kullanıcı hesaplarının, ad ve parola haricinde ikinci bir doğrulama yöntemi ile korunduğu biliniyor. Hesaplara yapılan tüm girişlerde SMS aracılığıyla tek kullanımlık bir şifre gönderiliyor. Bunun dışında Google Authenticator da etkili bir yöntem olarak kullanılabiliyor.  

Piyasanın değişken olduğu ve hiç beklenmedik bir şekilde global platformların iflas edebildiği göz önünde bulundurulduğunda güvenilirlik ile ilgili net bir öneride bulunmak doğru olmayacaktır.  

Yatırım yapan kişiler, teknik analiz ve temel analiz gibi stratejilerden faydalanarak kendi risk yönetimlerine ve portföylerine göre ticaret kararları vermelidirler. 

En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)